Skocz do zawartości

Bitter, problem po zabutelkowaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Przejde od razu do rzeczy.

Mam problem z pojawiającym się tylko w piwie specjal bitter delikatnym kożuszku po zabutelkowaniu.

Piwo prawidłowo fermentuje, prawidłowo się klaruje, natomiast przy dojrzewaniu w butelkach pojawiają sie problemy. Piwo nie zmienia żadnych innych właściwości organoleptycznych.

Z czystością butelek nigdy nie miałem problemu przy innych piwach.

Mam pytanie, czy pirosiarczan, którego używam, a który mógł być użyty w zbyt dużym stężeniu bądź butelki nie wyschły do końca może być tego powodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem pojawia mi sie juz przy drugiej warce tego typu. przypadek ?

piwo zacieranie aż do negatywnej próby joowej, którą zresztą robie drugi raz po schłodzeniu w pełnym świetle dla pewności.

fermentacja z 14 blg do 3.5 blg w ok 7 dni

następnie cicha z 3.5 do ok. 3 blg w 7-9 dni

butelkowanie - zmetnienie pojawia sie po ok 7 dniach

piwo po tygodniu oczywiscie nieco niedogazowane ale o prawidłowym smaku. Tylko albo może i AŻ kożuszek się pojawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kranu nie mam, jedynie bazuje na wężykach igielitowych parzownych wrzątkiem. Przy innych warkach (Pale ale, witbier, dunkelweizen, brown ale, marcowe) ten problem się nie pojawia, a w kółko używam tego samego sprzętu w łącznie z butelkami, węzywakim, fermentatorami i szklanymi dymionami na cichą. Drożdze użyte do bittera to SAFALE S-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki kożuch to zazwyczaj bakterie tlenowe, biorą się albo z powietrza, albo z niedomytego sprzętu. Jeśli byłaby to infekcja na etapie zadawania drożdżami/przelewania na cichą efekty byś zobaczył przy butelkowaniu. Kożuch pojawia się w podobnej ilości we wszystkich butelkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku warkach miałem taką sytuację- czasem kożuch pojawiał się już na cichej, czasem (choć rzadziej) bez wcześniejszych objawów, w butelkach.

Czasem wiązało się to z kwasem (bakterie kwasu mlekowego) ale najczęściej bez wyczuwalnych dla mnie zmian, choć piwowarzy bardziej ode mnie doświadczeni stwierdzali np "goryczka jest dziwna, nienaturalna, chyba to jakaś infekcja"

ergo piwo może być pijalne, nawet dobre, ale na podium w konkursach nie licz :)

 

Generalnie kożuszek tworzą "tlenowce" więc napowietrzenie przy rozlewie im w to graj, infekcja mogła mieć miejsce znacznie wcześniej tylko nie miała okazji się rozwinąć. Po nagazowaniu w butelkach tlen znika zjedzony przez drożdże, więc gdy po tygodniu- dwóch zamieszasz butelką to kożuch opadnie i nie wróci.

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie co to zrobię posiew z kożuszka żeby sprawdzić co wyrosło.

hmmm, a póki co przemieszam delikatnie butelki.

HMm jedną myśl - może to przez to że jedynie bittera nie dolewam do szyjki butelki tylko leje do butelek w mniejszej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zostawiasz więcej miejsca w butelce, to jest więcej tlenu, więc tlenowce mogą łatwiej się rozwijać.

Możliwe że już dłużej Ci towarzyszą, ale po prostu nie dawały tak wyraźnych oznak swej obecności, bo było ich za mało.

Wymień węże, i porządniej dezynfekuj i myj sprzęt. To powinno załatwić sprawę.

 

Edit: Jeszcze jedno: jeśli masz w domu jakieś zwierzęta, to butelkuj/przelewaj tak by nie mogły wejść do pomieszczenia w którym to robisz. Koty/psy gubią mnóstwo sierści i są ciekawskie, więc stanowią dla piwa niemałe zagrożenie.

Edytowane przez Merv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.