Skocz do zawartości

Browar "Kar-Kamis"


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Czas odrobić zaległości.

W niedzielę 16.01.11, czyli tydzień temu powstała warka

67 Pale Ale

CaraMunich II 0.20 kg, Grain, Mashed

Cararoma 0.20 kg, Grain, Mashed

Pilsener (German) 7.50 kg, Grain, Mashed

 

Marynka (Poland) 35.00 g, Pellet, 60 minutes

Perle 40.00 g, Pellet, 15 minutes

 

Danstar Nottingham Dry Yeast 1.00 unit, Yeast, Starter z 1/2 paczki

 

Batch Notes:

53' 15min.

63' 30min.

72' 30min.

77' filtracja

Wyszło 45l. 12Blg czyli wydajność na poziomie 75%

We wtorek 18.01.11 przelałem na cichą warkę 65 Trzy Korony , odfermentowało do 4,5°Blg , a dzisiaj poszło do lagerowania w 3°C

Również we wtorek 18.01.11 przelałem na cichą warkę 66a Sweet Stout na cichą przy odfermentowaniu do 6,5°Blg, a dzisiaj trafiło do 44 butelek ze 170g cukru.

Również w dniu dzisiejszym przelałem na cichą warkę 66b Schwarzbier, a odfermentowało do 3,5°Blg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila zastanowienia i refleksji nad dalszą działalnością browaru Kar-Kamis, a wniosek taki że do moich urodzin muszę przejść na system połowa warki do butelek, a połowa do kegów. Butelkowanie 45l. piwa do butelek to masochizm. Piwo z kija to jest to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po mimo końcówki grypy powstało piwo

68 Wiedeń

 

CaraPils 0.25 kg, Grain, Mashed

Melanoidin 0.25 kg, Grain, Mashed

Munich 2.00 kg, Grain, Mashed

Pilsener 2.00 kg, Grain, Mashed

Vienna 3.35 kg, Grain, Mashed

 

Hallertauer Tradition 30.00 g, Pellet, 15 minutes

Marynka (Poland) 30.00 g, Pellet, 60 minutes

 

Saflager W-34/70 1.00 unit, Other, Starter z gęstwy

 

54' 15min

63' 30min

72' 30min

76' 15min filtracja

Dzisiaj zadam drożdże po zwolnieniu fermentorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 68 Wiedeń ma 14°Blg i 43,5l. Jutro dodam wody żeby się zmieścić w stylu.

Zabutelkowałem warkę 65 Trzy Korony do 83 butelek przy końcowych niecałych 4°Blg ze 260g. cukru. Piwo po mimo lagerowania w 3°C jest nadal mętne? Chyba po raz pierwszy miałem tak mętne piwo, ale w smaku jest ok. Ciekawe czy się sklaruje w butelkach.

Do 45 butelek ze 140g. cukru trafiło też piwo 66B Schwarzbier po odfermentowaniu do 3,5°Blg .

Miałem jeszcze przelać na cichą/lagerowanie warkę 67, ale zabrakło mi mocy po zabutelkowaniu prawie 130 piw.

Większość butelkowania odbyła się miłym towarzystwie kolegi rex5555. Dzięki Marcin za bardzo miłe spotkanie, pomoc przy butelkowaniu, gęstwy i wymianę piwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 67 Pale Ale po dwóch tygodniach trafiło na dwa dni cichego lagerowania w temp 2°C . Ma bardzo fajny czerwonawy kolor. Jest to bardziej IRA niż Pale Ale :) Nie zmierzyłem °Blg, ale nic straconego w czwartek przed rozlewem sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 67 Pale Ale po dwóch dniach w temp. 2°C trafiła do 89 butelek ze 320g. cukru.

Na jutro mam już ześrutowane 8kg. pilzeńskiego i tylko pilzeńskiego. Długo chodziło mi po głowie zrobienie jakiegoś pilsa tylko na słodzie pilzeńskim, a jakoś nigdy nie było okazji. Obawiam się że nie będę miał czasu na dekokcję, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

69 Pils z dnia 04.02.11 czyli z piątku.

Długo odkładana warka tylko na słodzie pilzeńskim bez grama żadnych innych słodów.

Pilzeński 8.00 kg, Grain, Mashed

 

Hallertauer Tradition 45.00 g, Pellet, 15 minutes

Hallertauer Tradition 30.00 g, Pellet, 5 minutes

Lublin (Poland) 40.00 g, Pellet, 60 minutes

 

American Lager yeast 1.00 unit, Yeast, starter Dzięki Marcin :):D

 

63' 30min.

72' 30min.

78' 15min.

Pierwsze piwo na słodzie z Optimy od czasu gdy miałem problem z filtracją na rurce CU bez przerwy białkowej. Filtracja na F.D. poszła bez problemu.

Brzeczka przednia 18°Blg , ostatecznie 47l. nieco powyżej 12°Blg , a wydajność ponad 75% :) Starter z rozcieńczonej 1/2 brzeczki przedniej zadany po 24godz. w temp. 16°C . Fermentacja w 11-12°C

Zgodnie ze wcześniejszym postanowieniem, że do urodzin będę miał piwo z kija mam już zestaw do wyszynku. Brakuje tylko butli co2 i dodatkowych kegów, ale mam jeszcze troszkę czasu. :D

Tyle dobrych wieści

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zaczęła mi wariować waga i nie mam pewności co do poprawnego chmielenia ostatnich warek :/ . Chyba czac na następną.

Najgorsza jednak wiadomość jest taka że muszę opuścić moją zimową warzelnię, a w związku z tym mam do remontu pomieszczenie piwniczne włącznie z doprowadzeniem wody, kanalizacją, wentylacją, inst. elektryczną, kafelkowaniem, czyli wszystko od podstaw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza jednak wiadomość jest taka że muszę opuścić moją zimową warzelnię, a w związku z tym mam do remontu pomieszczenie piwniczne włącznie z doprowadzeniem wody, kanalizacją, wentylacją, inst. elektryczną, kafelkowaniem, czyli wszystko od podstaw :D

Oj to chyba nie jest zła wiadomość, browar wchodzi w wersję professional :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi taki remont w ciągu niecałego półtorej roku to bardzo zły pomysł ;) Masz jednak troszkę racji, bo mało brakło, a robiłbym w tym czasie nie dwa, ale trzy takie remonty. Tym razem to będzie ostateczna siedziba browaru, ale zastrzegam sobie prawo do gościnnych "występów" na ogródku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po mimo baraku możliwości warzenia nastąpił postęp w moim browarze, a nawet krok milowy :) Dorobiłem się butli CO2 i niniejszym zakończyłem sprzętową układankę pt. Wyszynk Piwa. Butla 5kg. zamiast 1,5kg. , czyli butla będzie poza lodówką. Za tydzień pierwsze kegowanie :smilies: cieszę się jak małe dziecko :) Już za tydzień będę miał regały w najlepszej (temperaturowo) piwniczce i przeprowadzę się z moim całym majdanem :lol: Dodatkowo w planie lodówka styropianowa na dwa fermentory. Całość jak to w życiu troszkę do przodu, ale nieco do tyłu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa od kolegów :)

zobaczysz zrezygnujesz z butelek

jeszcze nie prędko, a tak w ogóle to nigdy. Mam za mało kegów (aż jeden), a butelki to jedyny sposób na rozdawanie piwa (dla mnie ważne), zwłaszcza przy warkach 45l.

Dzisiaj przelałem na cichą/lagerowanie po dwóch tygodniach warkę 68 Wiedeń , odfermentowała do 3°Blg . Trafiło do temp. 0 lub nieco poniżej 0°C tego jeszcze nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę 22.02 po raz pierwszy zakegowałem 18l. z warki 68 Wiedeń :) Druga część jeszcze lageruje. Po sztucznym gazowaniu napiłem się swojego pierwszego :) z kija hura! Mam na razie problemy z pianą, ale powoli się opanuje temat. Bardzo fajna zabawka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio mój tata przeżył niespodziankę, bo szybko i sprawnie zmieniłem beczkę i przyzwyczajony że z krany leci dunkiel, szczerze się zdziwił jak poleciał bardzo jasny pils :)

 

Gratulacje Jejski pierwszego lanego piwa. Zobaczysz jak szybko potrafi piwo parować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są straszne ubytki, chyba te beczki nie są całkiem szczelne. :)

Też tak myślałem, ale te złączki od gazu są podejrzane. Otóż butla jak jest pusta nadal jest ciężka, bywa czasem że cięższa niż jak jest pełna. Dlatego zdaje się że duża część z kega odparowuje właśnie do butli co2. Może warto mieć małą butlę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.