Skocz do zawartości

jaki brewkit na pierwszy raz ?


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie Witam wszystkich forumowiczów

 

zastanawiam się nad zrobieniem piwa z brewkita i chciał bym osiągnąć smak porównywalny z czeskim pilznerem % wystarczy jakieś 5-5,5% alk.

 

jakiego brewkita byście polecali najbardziej na pierwszy raz oraz czy całość zmieści mi się w 25 litrowym balonie

 

czy przy przelewaniu do butelek wystarczy dodać glukoz czy coś bardziej szlachetnego

 

pozdrawiam

 

edit elroy: zmniejszyłem ilość pytajników w tytule z siedmiu do jednego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, takie rzeczy jak pilsner to tylko w Erze!

 

Znaczy, zacierając z ziarna.

 

Na początek poleciłbym raczej jakiegoś bittera, milda, coś co grzecznie fermentuje w temperaturze okołopokojowej.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie piwa ponoć nie wychodzą najlepiej, ale wiem to nie z doświadczenia, a z opinii bardziej doświadczonych. Może jakiś ale? Ja robiłem Australian Pale Ale Coopers'a i wyszedł dobry, poza tym że słaby. Ale to już mój błąd.

 

Do refermentacji nie jest zbyt istotne co dasz. Może być cukier lub glukoza, przy czym ja dawałem ten pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej porze roku ciężko będzie zrobić z puszki "pilzeńskie".

W temp.pokojowych wychodzą dobre ale.

Do fermentacji odradzam stosowanie cukru (legendarne posmaki bimbrowe, słaba piana, mniejsza treściwość) jak i "cukru piwowarskiego" (mieszanka glukozy i maltodekstryn - słaba piana).

Polecam natomiast mieszanki suchego ekstraktu słodowego z glukozą (np 500g/500g) lub sam ekstrakt.

Do refermentacji (do butelek przy rozlewie) można sypać cukier lub lepiej zwykłą glukozę Delecty.

Jako brew-kit na początek polecam coś "ciemnego". Np Mild Ale Muntonsa albo English Bitter Coopersa (piwo z przyjemną goryczką - fermentacja - tylko 500g ekstraktu suchego).

Nie piłem ale dobre recenzje na zagranicznych stronkach zdobył np Coopers IPA, Coopers Canadian Blonde czy wspomniany Coopers Australian Pale Ale.

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośni temp. to mam duży dom i np na poddaszu mogę mieć ok 25stopni C a w piwnicy ok 15 a nawet jeszcze niżej ok 10

 

a co sądzicie o dodaniu do butelek również mieszanki suchego ekstraktu słodowego z glukozą bo gdzieś znalazlem taka inf.

Drożdże dołączone do puszek to zawsze drożdże górnej fermentacji. Jeśli chcesz uzyskać coś bardziej zbliżonego do pilznera to musisz kupić drożdże dolnej fermentacji np. S-23 i fermentować w temperaturze 10-12°C.

Do refermentacji polecam glukozę, nie warto w tym względzie kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośni temp. to mam duży dom i np na poddaszu mogę mieć ok 25stopni C a w piwnicy ok 15 a nawet jeszcze niżej ok 10

 

a co sądzicie o dodaniu do butelek również mieszanki suchego ekstraktu słodowego z glukozą bo gdzieś znalazlem taka inf.

Przeczytaj tę stronę, do której odesłał Cię Jejski. Tamte informacje możesz traktować jako wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli reasumując:

-kupuje brewkita i do tego drożdze do fermentacji dolnej

-dodaje glukoze czy ekstrakt (różne opinie)

-fermentacja czy w tak niskiej temp. będzie zachodziła "głośna" i "cicha"

- po jakim czasie zlać znad osadu

- jak długo ma trwać fermentacja

-do butelki 0,5 l wystarczy dodać sama glukozę czy lepiej jeszcze jakiś ekstrakt

- po przelaniu do butelek w jakich temp. trzymać i po jakim czasie nadaje się do konsumpcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli reasumując:

-kupuje brewkita i do tego drożdze do fermentacji dolnej

-dodaje glukoze czy ekstrakt (różne opinie)

-fermentacja czy w tak niskiej temp. będzie zachodziła "głośna" i "cicha"

- po jakim czasie zlać znad osadu

- jak długo ma trwać fermentacja

-do butelki 0,5 l wystarczy dodać sama glukozę czy lepiej jeszcze jakiś ekstrakt

- po przelaniu do butelek w jakich temp. trzymać i po jakim czasie nadaje się do konsumpcji

Wszystkie odpowiedzi masz, albo powyżej, albo na wiki. Proponuję więc troszkę poczytać na początek, a później dalej zadawać pytania :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Posłuchaj bierz się za zacieranie to jest naprawdę proste.

Sam jakieś 3 tygodnie temu uwarzyłem pierwsze piwo,

co do temperatury to 15 stopni idealna na pszenice i polecam zestaw z HB Hafe-weizen.

Piwo wyszło tak smaczne że z tej warki została już tylko 1 butelka.

 

Podpowiem tylko żebyś do wysładzania przygotował sobie filtrator z wężyka(oplotu) od wody jest prosty i skuteczny,

ja użyłem wężyka o długości 120 cm.

 

Jakbyś miał więcej pytań to pisz..

 

Co do brew-kitu to tak jak koledzy wspomnieli już odpowiednie drożdże i temperatura,

zamiast cukru lepiej dodać ekstrakt niechmielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże dołączone do puszek to zawsze drożdże górnej fermentacji.

nie dotyczy Coopersa :)

 

Wg informacji z homebrewtalk lagerowe drożdże Coopersa pracują z powodzeniem w przedziale 11-13°C. Nawet są plotki, że to Saflagery :o

Coopers na swojej stronie też sugeruje temperaturę fermentacji ok 13°C dla

European Lager, Pilsener, Traditional Draught, Australian Bitter i Heritage Lager.

Ja zrobiłem (wprawdzie na "prawdziwych Saflagerach W34/70) Coopers Pilsener i jestem bardzo zadowolony z rezultatu.

Pierwszy test Australian Bittera po niespełna dwumiesięcznym leżakowaniu jest bardziej niż optymistyczny!:beer:!

Reszta na wiki i w instrukcji brew-kita :)

 

a ... i do butelek (refermentacja) nie syp ekstraktu.... Wystarczy glukoza. :)

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.