Jump to content
dennis

mierzenie temperatury fermentującej brzeczki wewnątrz fermentatora

Recommended Posts

elo,

Czy ktoś próbował jakoś takowych pomiarów? czy jakiś zwykły termometr z wodoszczelną sondą na kablu nada się do tego celu? Mierzyć temp to pewnie będzie z mniejszym lub większym błędem ale rozchodzi się o to czy jego obecność w środku fermentora nie zepsuje/zakazi piwa? :rolleyes:

teoretycznie można przetrzeć i sondę i kabel jakimś środkiem dezynfekującym ale czy to wystarczy?

Jakieś pomysły/patenty?

elo,

Czy ktoś próbował jakoś takowych pomiarów? czy jakiś zwykły termometr z wodoszczelną sondą na kablu nada się do tego celu? Mierzyć temp to pewnie będzie z mniejszym lub większym błędem ale rozchodzi się o to czy jego obecność w środku fermentora nie zepsuje/zakazi piwa? :rolleyes:

teoretycznie można przetrzeć i sondę i kabel jakimś środkiem dezynfekującym ale czy to wystarczy?

Jakieś pomysły/patenty?

Jeśli masz wodoszczelną, to wystarczy ją odkazić, lub wygotować we wrzątku. Ja tak parę razy robiłem. Możesz również przykleić do fermentatora taśmą od zewnętrznej strony.

Można w sklepach piwowarskich kupić ciekłokrystaliczny termometr naklejany na fermentator. Termometrem z sondą też możesz jeśli zdezynfekujesz porządnie nic nie powinno się piwku stać.

Ciekłokrystaliczny naklejany na fermentor to ja mam ale ten jak się domyślam mierzy temp w zasadzie ścianki fermentora. Mnie interesuje faktyczna temperatura płynu wewnątrz naczynia. Czytając wątki odnośnie lodówek styropianowych forumowicze pisali, że temperatury wewnątrz komory chłodzącej (tam były termometry) różniły się znacznie od faktycznej temperatury wewnątrz fermentora. Jako, że idzie ciepło to chcę popełnić takową lodówkę i mierzyć faktyczną temperaturę piwa :)

Boję się tylko ze termometry z sondą na kablu najprawdopodobniej nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie wiem jak się zachowają w kwaśnym, fermentującym środowisku zostawione na powiedzmy tydzień-dwa :rolleyes:

Powieś na sznureczku zwykły termometr i raz za czas wyciągnij i odczytaj pomiar, można też zrobić dziurkę w pokrywie i zamocować ten długi termometr wsunięty na max a na odczyt lekko go wysunąć w górę i odczytać ile jest na skali.

można też na stałe zamontować termometr w fermentatorze, wyprowadzić kabelek i zrobić połączenie :) potem dezynfekujesz to razem z fermentatorem, a temperaturę odczytujesz kiedy chcesz :)

Crosis

można też na stałe zamontować termometr w fermentatorze, wyprowadzić kabelek i zrobić połączenie :) potem dezynfekujesz to razem z fermentatorem, a temperaturę odczytujesz kiedy chcesz :)

Crosis

Jak? robiąc dziurę w plastiku i wprowadzając sondę + uszczelnienie dziury żeby nie ciekło? Wydaje się to bardziej kłopotliwe i ryzykowne niż po prostu wrzucenie zdezynfekowanej sondy do wiadra

Jeśli boisz się robić takiego myku z sondą, może kup zwykły bimetaliczny termometr typu "pieczeniowego", "do mięs" etc, taki z długim szpikulcem? Są zrobione z nierdzewki. Montujesz albo w pokrywce tak by sonda dochodziła do poziomu piwa, albo dziurawisz ściankę i przez nią przepychasz szpikulec.

A po co dziurawić? Wystarczy na przewodzie położyć pokrywkę fermentora. Ewentualnie można ją dodatkowo obciążyć.

Właśnie zakupiłem taką stację pogody z sondą (Biotherm). Takową chińską sondę można zanurzyć w młodym piwie? Kilkucioprocentowy roztwór alkoholu nie wejdzie w reakcję z tworzywem, z którego wykonana jest sonda (jakieś polimery, uszczelki żelowe)?

O, a w instrukcji - nie zanurzać w wodzie :P To powieszę trochę nad w fermentorze.

Edited by Śniący

Jest duża różnica między w środku a nad, ja mierzę termometrem cyfrowym z sondą, wygodne i pewne. Polecam, można najtańsze na alledrogo kupić za 20zł. Taki porządny z alarmem to już wydatek rzędu 50zł co i tak się opłaca ;)

cześć, odświeżę nieco temat. może ktoś ma sposób jak umieścić termometr w fermentorze plastikowym tak aby pozostał szczelny? chodzi mi o termometr taki jak z ikea albo najprostszy z allegro ciekłokrystaliczny z sondą.

Fermentor z samej zasady nie jest szczelny, pewnie jak przytrzaśniesz sondę pokrywą to o ile nie złamiesz przewodu wszystko będzie w porządku.

cześć, odświeżę nieco temat. może ktoś ma sposób jak umieścić termometr w fermentorze plastikowym tak aby pozostał szczelny? chodzi mi o termometr taki jak z ikea albo najprostszy z allegro ciekłokrystaliczny z sondą.

nie będziesz taplać kabelka w brzeczce to będzie OK

może ktoś ma sposób jak umieścić termometr

sposób sprzedałem userowi lukaszr,

zagadaj do niego to Ci pomoże bo to zrealizował skutecznie.

właśnie chciałbym żeby był szczelny i żeby mierzyć w fermentującym piwie bezpośrednio. próbowałem przytrzaskiwać kabel ale niestety nie uszczelnia się. może coś podobnego jak rurka do fermentacji tylko mniejsze?

Ja mam termometr z dosyć długą sondą i po prostu przebijałem pokrywkę, i wciskałem sondę na "siłę". Było na tyle szcelnie, że nawet rurka bulkała ;)

właśnie chciałbym żeby był szczelny i żeby mierzyć w fermentującym piwie bezpośrednio. próbowałem przytrzaskiwać kabel ale niestety nie uszczelnia się. może coś podobnego jak rurka do fermentacji tylko mniejsze?

Kojarzysz klej 'guma arabska' ? Wyjście kleju przez gumę ze szczelinką jest. Przyklej do pokrywy odp wielkości gumę i natnij, powinno działać.

Kup termometr do mięsa z Ikei (http://www.ikea.com/...ducts/20103016/), zamontuj w fermentatorze, a przy następnym użyciu potraktuj go wrzątkiem.

edit. nie zauważyłem, że to wątek sprzed roku ;)

Na Fejsie widzialem,ze przyklejales sonde na zewnatrz fermentora :P Dziala ?

Z racji, że mój termometr a właściwie sonda z ikeły wyzionęła ducha mam pytanie odnośnie możliwości wykorzystania do pomiaru temperatury fermentującego piwa najtańszego termometru z sondą z allegro (np. http://tnij.org/kl8z7lj )Chciałbym go wprowadzić do fermentora przez uszczelkę z rurką. Zastanawiam się tylko czy sama sonda lub kable nie wejdą w reakcję z piwem. Próbował może ktoś takiego rozwiązania?

Pozdrawiam

Edited by kouczan

1. link nie działa :( (już działa :)

2. Zawsze możesz czujnik do jakiejś rurki włożyć.

Edited by Dr2