Skocz do zawartości

mierzenie temperatury fermentującej brzeczki wewnątrz fermentatora


dennis

Rekomendowane odpowiedzi

elo,

Czy ktoś próbował jakoś takowych pomiarów? czy jakiś zwykły termometr z wodoszczelną sondą na kablu nada się do tego celu? Mierzyć temp to pewnie będzie z mniejszym lub większym błędem ale rozchodzi się o to czy jego obecność w środku fermentora nie zepsuje/zakazi piwa? :rolleyes:

teoretycznie można przetrzeć i sondę i kabel jakimś środkiem dezynfekującym ale czy to wystarczy?

Jakieś pomysły/patenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elo,

Czy ktoś próbował jakoś takowych pomiarów? czy jakiś zwykły termometr z wodoszczelną sondą na kablu nada się do tego celu? Mierzyć temp to pewnie będzie z mniejszym lub większym błędem ale rozchodzi się o to czy jego obecność w środku fermentora nie zepsuje/zakazi piwa? :rolleyes:

teoretycznie można przetrzeć i sondę i kabel jakimś środkiem dezynfekującym ale czy to wystarczy?

Jakieś pomysły/patenty?

Jeśli masz wodoszczelną, to wystarczy ją odkazić, lub wygotować we wrzątku. Ja tak parę razy robiłem. Możesz również przykleić do fermentatora taśmą od zewnętrznej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można w sklepach piwowarskich kupić ciekłokrystaliczny termometr naklejany na fermentator. Termometrem z sondą też możesz jeśli zdezynfekujesz porządnie nic nie powinno się piwku stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekłokrystaliczny naklejany na fermentor to ja mam ale ten jak się domyślam mierzy temp w zasadzie ścianki fermentora. Mnie interesuje faktyczna temperatura płynu wewnątrz naczynia. Czytając wątki odnośnie lodówek styropianowych forumowicze pisali, że temperatury wewnątrz komory chłodzącej (tam były termometry) różniły się znacznie od faktycznej temperatury wewnątrz fermentora. Jako, że idzie ciepło to chcę popełnić takową lodówkę i mierzyć faktyczną temperaturę piwa :)

Boję się tylko ze termometry z sondą na kablu najprawdopodobniej nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie wiem jak się zachowają w kwaśnym, fermentującym środowisku zostawione na powiedzmy tydzień-dwa :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powieś na sznureczku zwykły termometr i raz za czas wyciągnij i odczytaj pomiar, można też zrobić dziurkę w pokrywie i zamocować ten długi termometr wsunięty na max a na odczyt lekko go wysunąć w górę i odczytać ile jest na skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też na stałe zamontować termometr w fermentatorze, wyprowadzić kabelek i zrobić połączenie :) potem dezynfekujesz to razem z fermentatorem, a temperaturę odczytujesz kiedy chcesz :)

 

Crosis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też na stałe zamontować termometr w fermentatorze, wyprowadzić kabelek i zrobić połączenie :) potem dezynfekujesz to razem z fermentatorem, a temperaturę odczytujesz kiedy chcesz :)

 

Crosis

Jak? robiąc dziurę w plastiku i wprowadzając sondę + uszczelnienie dziury żeby nie ciekło? Wydaje się to bardziej kłopotliwe i ryzykowne niż po prostu wrzucenie zdezynfekowanej sondy do wiadra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli boisz się robić takiego myku z sondą, może kup zwykły bimetaliczny termometr typu "pieczeniowego", "do mięs" etc, taki z długim szpikulcem? Są zrobione z nierdzewki. Montujesz albo w pokrywce tak by sonda dochodziła do poziomu piwa, albo dziurawisz ściankę i przez nią przepychasz szpikulec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kup stacje pogody

 

http://biowin.pl/?bio=2&lang=pol&str=4&grupa=2&podgrupa=10&produkt=1195&session=3acb68be99fe7b12229ba96a3253c875

 

Sondę przyłóż do boku fermentatora, na to kawałek styropianu całość przyklej taśmą klejącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Właśnie zakupiłem taką stację pogody z sondą (Biotherm). Takową chińską sondę można zanurzyć w młodym piwie? Kilkucioprocentowy roztwór alkoholu nie wejdzie w reakcję z tworzywem, z którego wykonana jest sonda (jakieś polimery, uszczelki żelowe)?

 

O, a w instrukcji - nie zanurzać w wodzie :P To powieszę trochę nad w fermentorze.

Edytowane przez Śniący
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup termometr do mięsa z Ikei (http://www.ikea.com/...ducts/20103016/), zamontuj w fermentatorze, a przy następnym użyciu potraktuj go wrzątkiem.

 

 

edit. nie zauważyłem, że to wątek sprzed roku ;)

Edytowane przez Acid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

cześć, odświeżę nieco temat. może ktoś ma sposób jak umieścić termometr w fermentorze plastikowym tak aby pozostał szczelny? chodzi mi o termometr taki jak z ikea albo najprostszy z allegro ciekłokrystaliczny z sondą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, odświeżę nieco temat. może ktoś ma sposób jak umieścić termometr w fermentorze plastikowym tak aby pozostał szczelny? chodzi mi o termometr taki jak z ikea albo najprostszy z allegro ciekłokrystaliczny z sondą.

nie będziesz taplać kabelka w brzeczce to będzie OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie chciałbym żeby był szczelny i żeby mierzyć w fermentującym piwie bezpośrednio. próbowałem przytrzaskiwać kabel ale niestety nie uszczelnia się. może coś podobnego jak rurka do fermentacji tylko mniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie chciałbym żeby był szczelny i żeby mierzyć w fermentującym piwie bezpośrednio. próbowałem przytrzaskiwać kabel ale niestety nie uszczelnia się. może coś podobnego jak rurka do fermentacji tylko mniejsze?

Kojarzysz klej 'guma arabska' ? Wyjście kleju przez gumę ze szczelinką jest. Przyklej do pokrywy odp wielkości gumę i natnij, powinno działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Kup termometr do mięsa z Ikei (http://www.ikea.com/...ducts/20103016/), zamontuj w fermentatorze, a przy następnym użyciu potraktuj go wrzątkiem.

 

 

edit. nie zauważyłem, że to wątek sprzed roku ;)

Na Fejsie widzialem,ze przyklejales sonde na zewnatrz fermentora :P Dziala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Z racji, że mój termometr a właściwie sonda z ikeły wyzionęła ducha mam pytanie odnośnie możliwości wykorzystania do pomiaru temperatury fermentującego piwa najtańszego termometru z sondą z allegro (np. http://tnij.org/kl8z7lj )Chciałbym go wprowadzić do fermentora przez uszczelkę z rurką. Zastanawiam się tylko czy sama sonda lub kable nie wejdą w reakcję z piwem. Próbował może ktoś takiego rozwiązania?

Pozdrawiam

Edytowane przez kouczan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.