Skocz do zawartości

Weizen bananowy ;)


Dragonfair

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 12 Weizen Niepowtarzalny

 

Zasyp

 

2kg pilzneński

2kg pszeniczny jasny

1kg wiedeński

40g perle

 

Zacieranie

 

20' - 45°C

40' - 53°C

40' - 62°C

50' - 72°C

 

 

Chmielenie

0'-60' - 30g perle

45'-60 - 10g perle

 

drożdże 3068

 

26l - 13°Blg

 

fermentacja w 18°C

 

 

No i mam pytanko poniewaz w pszeniczniaku najbardziej podobaja mi sie zapachy/posmaki bananowe zawsze wczesniej starałem sie fermentowac w temp około 22°C i nało było tych posmaków teraz zakonczyłem fermentacje burzliwą w temp 18 i piwo wprost cudownie pachnie bananami może to przez kombinacje z zasypem bo odnośnie temp wyczytałem że wyższa temp powoduje te posmaki mogłby mi ktos jakoś jasno to wytłumaczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były już na ten temat dyskusje, jak poszukasz, to znajdziesz.

 

Rekapitulując, na "banany" ma wpływ:

* temperatura fermentacji (wyższa -> więcej estrów)

* ilość zadanych drożdży (mniej drożdży -> więcej estrów)

* stres podczas fermentacji (nagły szok, np. dodanie glukozy -> więcej estrów)

 

Ale i tak strzelasz tylko w kierunku drzwi stodoły, a czy trafisz, to już inna historia. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem fanem bananowej pszeniczki. Niedawno warkę podzieliłem na dwie części. Jedną fermentowałem w 22°C i dodałem mało drożdży, druga była fermentowana w 18°C i dostała dość dużo drożdży. Chciałem zobaczyć różnicę. Piwo butelkowaliśmy w sobotę, więc jeszcze nie próbowałem nagazowanego, ale jedno i drugie piwo nie jest wybitnie smaczne :P. To bananowe jest zbyt bananowe, wręcz troszkę (ale minimalnie) apteczne. Bałem się, że to infekcja, ale doczytałem, że za duży poziom fenoli może powodować taki efekt. To drugie - "goździkowe" jest jak dla mnie zbyt cytrusowe. Zobaczymy jak będzie gdy będą schłodzone i nagazowane, ale idealna pszenica wyszłaby z połączenia tych dwóch :D Ogólnie doświadczenie polecam, dowiesz się czego unikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zadają mi takie pytanie. :( Spróbowałem pomieszać obie próbki i spróbować co wyjdzie - nie dosyć, że cytrusowe to jeszcze bananowo-apteczne :(. W ten weekend będę próbował z (mam nadzieję) gazem i zimne. Zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak. Infekcja. Pitne, ale infekcja - wali apteką ostro. Blady strach padł na ostrowskich piwowarów bo lato im przyjdzie spędzić przy zainfekowanych pszenicach (lub bez nich jak to zrobił josefik). Ta z niższej temperatury ma dużo mniej apteki, ale też trochę trąci.

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, dlatego po ostatniej pszenicznej aptece jakoś mnie nie ciągnie do pszenic. :D

 

Gdyby ktoś chciał sprawdzić jak wali apteka to mogę wziąć kilka butelek do Żywca ;)

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.