Skocz do zawartości

Woda


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Miałem na studiach praktyki w lubelskich wodociągach. W Lublinie woda czerpana jest ze złoży kredowych, dokładnie takich samych jak Cisowianka i Nałęczowianka. Parę lat temu był nawet pomysł butelkowania lubelskiej wody i sprzedawania jej przez MPWiK, ale pomysł rozbił się o to, że wodociągi są spółką miejską... W każdym razie w Lublinie wodę pic z kranu można praktycznie wszędzie, w stacji centrum i ujęciu lsm jest chlorowana, w stacji poboru "dziesiąta" naświetlana UV.

Jedny problem jest taki, że lubelska woda ma cholernie dużo kamienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam' date=' że woda po to jest chlorowana/ozonowana (czyt. zawiera te substancje), że po pierwsze wszelkie życie w niej zdechło a jak nawet się jakieś dostanie (np ta awaria) to zwyczajnie nie przeżyje :([/quote']

Gdyby było tak pięknie , to wszyscy pili by wodę bezpośrednio z kranu a nie gotowaną:/

I ludzie piją :(

Ona może nie smakować jakoś wybitnie (ze względu na używaną chemię) acz ja różnicy nie widzę między kranem a kranem przepuszczonym przez Brite :/ ale napewno nie jest szkodliwa.

Zauważ, że jeszcze z 10-15 lat temu ludzie na potęgę dymali z baniakami po wodę oligoceńską - teraz psa z kulawą noga koło takiego źródełka nie uświadczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze piłem niegotowaną wodę prosto z kranu z przydomowej studni ( 19 m głębokości ). Od kilku lat mam wodociąg. Pijam , rzadziej bo ma gorszy smak niż woda ze studni, ale jak do tej pory też żadnych złych objawów nie zauważyłem :( jakie szczęście że nadal mam podłączoną wodę ze studni :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodzę z założenia, na które trafiłem na samym początku mojej przygody z piwowarstwem - "jeżeli na tej wodzie wychodzi dobra herbata, to wyjdzie dobre piwo". I polecam je każdemu, kto traktuje piwowarstwo jako przygodę/rozrywkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze piłem niegotowaną wodę prosto z kranu z przydomowej studni ( 19 m głębokości ). Od kilku lat mam wodociąg. Pijam , rzadziej bo ma gorszy smak niż woda ze studni, ale jak do tej pory też żadnych złych objawów nie zauważyłem :( jakie szczęście że nadal mam podłączoną wodę ze studni :/

Jeden gość też miał studnię. Miał też kaczki, jak się dorobił młodych zauważył, że szybko zdychają. Nie szło dochować dużych. Ktoś mu doradził, żeby oddał wodę do badania z tej studni. Okazało się, że w wodzie tej miał jedno wielkie szambo. Ktoś na osiedlu kilka domów dalej przerobił starą studnię na szambo i wszystko płyneło po okolicznych studniach. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować zgłosić się albo do sanepidu, albo do lokalnych wodociągów. I zależy jeszcze co chcesz badać. Jak właściwości fizykochemiczne wody (smak, zapach, barwa, mętność, żelazo, mangan itd) to próbkę możesz sam zawieźć, ale jak mikrobiologię to sami powinni przyjechać i pobrać próbkę tak, aby była sterylna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze i najłatwiej dostępne są chyba akwarystyczne zestawy do pomiaru twardości ogólnej i węglanowej, koszt ok 20 zł

 

Jeszcze prościej jest sprawdzić na stronach internetowych swojego dostawcy wody, a jak masz swoją studnię to zostają w.w. zestawy albo badanie w jakimś MPWiK lub innym sanepidzie lub laboratorium

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się podłącze - co sądzicie o tej wodzie:

 

mg CaCO3/dm3 -> 190

mVal/dm3 -> 3,8

DH (stopnie niemieckie) -> 10,7

Miękka

Edytowane przez Spotter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostawca powinien podać ile jednostek niemieckich ma ta woda - zdaje się że między 10 a 20 kwalifikowana jest jako średnio twarda, lub ilość mg CaCO3

 

 

No to się podłącze - co sądzicie o tej wodzie:

 

mg CaCO3/dm3 -> 190

mVal/dm3 -> 3,8

DH (stopnie niemieckie) -> 10,7

Miękka

miękka to ona niestety nie jest ale to umowne granice,

wg tabel 90-170 mg/L CaCO3 i 1,78-3,57 mVal/dm3 to woda miękka

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ostatnio warzyłem AIPA na wodzie ze studni. Poza tym, że piwo jest klarowne nie mogę więcej powiedzieć, ponieważ jeszcze nie otworzyłem pierwszej butelki. Przypuszczam, że woda źródlana nada się do warzenia, ale nie we wszystkich stylach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sytuacja z robieniem piwa z wody bezpośrednio ze źródełka? Takiej rurki w ziemii z której woda wypływa, ma o wiele lepszy smak niż moja kranówa, lepszy też niż mineralki ze sklepu i ostatnio jej używam do picia po prostu. Nada się?

Kwestia wody niestety nie jest taka oczywista, jakby się wydawało. Po pierwsze by uwarzyć wyśmienite piwo woda musi mieć odpowiedni skład minerałów. No i miękka woda jest idealna do piw dolnej fermentacji takich jak lager, pils etc. Natomiast by uwarzyć dobre Pale ale należy mieć wodę z dużą ilością wapnia, magzeu i siarczanów, natomiast do piw takich jak stout etc należy mieć wodę z wyższą ilością węglanów.

 

Do modyfikacji wody używa się, gipsu piwowarskiego, chlorku wapnia, siarczanu magnezu, kredy i soli kuchennej, ale aby policzyć ilość soli do modyfukacji wody musisz wiedzieć dokładnie jaką wodę masz, czyli musisz mieć badania wody.

 

Ale praktyka pokazuje, że woda to nie wszystko, jeśli nauczysz się warzyć piwa czyste i zbalansowane, to skład wody fajnie podkresli dane cechy piwa, natomiast nawet najlepsza woda nie pomoże jak się popełni błędy na innym etapie warzenia, zatem jeśli zaczynasz używaj takiej wody jaką masz, jak rozwiniesz skrzydła to naturalnym elementem rozwoju jest modyfikacja składu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.