Skocz do zawartości

Robię pierwszy starter. Tak to powinno wyglądać?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Drożdże płynne Wyeast 3787 THG, wyprodukowane w styczniu 2011.

 

4 dni temu rozbiłem pojemniczek z pożywką i następnego dnia torebka pięknie spuchła. Ale że w instrukcji kazali czekać tyle dni ile miesięcy minęło od daty produkcji więc stały sobie te drożdże przez 3 dni w temp. ok. 22°C.

 

Wczoraj zagotowałem w 1 litrze wody 100g ekstraktu. Po wystudzeniu do 20°C dodałem drożdże, zamieszałem i odstawiłem (cały czas w temp. ok. 22°C). Dzisiaj rano, po 12 godzinach piana na wierzchu była ledwo widoczna. Teraz po 24 godzinach od zadania drożdży wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej. Czy tak to powinno wyglądać?

 

Drugie pytanie: jeśli chcę warzyć w niedzielę, to mogę te drożdże tak trzymać jak teraz czy schować je do lodówki?

 

Trzecie pytanie: jak użyć tego startera? Ja będę miał już nachmieloną i schłodzoną brzeczkę to mam całość z tego słoika chlusnąć do fermentora czy zlać płyn z góry a do fermentora dodać tylko to gęste z dołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda OK. Nie musisz chować do lodówki. Najlepiej zlać płyn (spróbuj czy nie kwaśny), dodać trochę brzeczki dla rozruszania drożdży i po kilkudziesięciu minutach wlać wszystko do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 4 dni temu rozbiłem pojemniczek z pożywką i następnego dnia torebka pięknie spuchła. Ale że w instrukcji kazali czekać tyle dni ile miesięcy minęło od daty produkcji więc stały sobie te drożdże przez 3 dni w temp. ok. 22°C.

"Po rozbiciu kapsułki (woreczka) z pożywką, saszetka napęcznieje do wyglądu balonika. Samo pęcznienie będzie trwało przeciętnie tyle dni, ile miesięcy upłynęło od daty produkcji."

Po napęcznieniu starter można już robić.

Wygląda dobrze. Raczej nie chłodzić.

Ja wlewam całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Po rozbiciu kapsułki (woreczka) z pożywką, saszetka napęcznieje do wyglądu balonika. Samo pęcznienie będzie trwało przeciętnie tyle dni, ile miesięcy upłynęło od daty produkcji."

No właśnie - między datą produkcji a rozbiciem kapsułki minęło 3,5 miesiąca. A pęcznienie saszetki (do postaci twardego balonika) trwało mniej niż 1 dzień. Czyli jak rozumiem już wtedy mogłem robić starter. Ja czekałem 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem te drożdże w browamatorze i sytuacja wyglądała identycznie jak u Ciebie.

Po 1 dniu zamiast po 3 torebeczka była maksymalnie napęczniała.

Płyn zlałem. Po fermentacji burzliwej byłem zaskoczony ich rozmnożeniem, prawdopodobnie tak jak ja będziesz miał sporo gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.