Skocz do zawartości

Ilość wody przy zacieraniu i wysładzaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!!!!

Jestem zieloniutkim browarnikiem, w tej chwili 3 warki w butelkach i warka na cichej.

Duże problemy mam z refermentacją bo piwko wyszło za mało nagazowane a powodem głównym było odmierzanie glukozy miarką kuchenną. Waga kuchenna elektroniczna i kalkulator który jest dostępny na piwo.org to raptem wydatek 50-80 zł i nie słuchasz "dobre, dobre ale za mało nagazowane". Teraz mam nadzieje że uda mi się nagazować odpowiednio.

Wracając do tematu głównego to moje pytanie jest takie:

Bardzo duże są różnice w waszych przepisach ile dajecie wody do zacierania a ile do wysładzania, czy to skutkuje jakością piwka czy ekonomiką. Bardzo trudno mi było utrzymywać odpowiednią temperaturę przy zacieraniu (step mash) gdy miałem za mało wody.

Następnym razem dałem więcej do zacierania a mniej do wysładzania i poszło znacznie łatwiej (logicznie miałem mniejsze różnice w temp. w poszczególnych miejscach i szybciej podnosilem temp.). Proszę o komentarz kolegów, bo nie znalazłem podobnego wątku.

Jeszcze jedno po jakim najdłuższym czasie z powodzeniem zadaliście drożdże z lodówki bo strasznie mi obrodziły przy ostatniej warce (wyeast 3787).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do weekendu, podczas którego prawdopodobnie będziesz warzył, masz sporo czasu, żeby przeszukać forum.

Pierwszy link opisuje straty wody w młócie, do wysładzania używasz tyle wody ile brakuje do zaplanowanej warki.

http://www.piwo.org/forum/p74967-28-11-2010-11-48-51.html#p74967

Link poniżej odnosi się do pierwszego zdania :)

http://www.piwo.org/forum/p100163-Wczoraj-15-43-44.html#p100163

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego pytania to wpływa to głównie chyba na wydajność. Pamiętam że gdzieś na wiki jest wykres w jakiej gęstości enzymy lubią pracować. Ja stosuję 4l wody na kilogram słodu a zalecane widełki to 3-4l/kg. do wysładzania przygotowuję podobną ilość wody co docelowo chcę uzyskać piwa a wysładzam aż uzyskam gęstość o 1-2 niższą niż planowaną (niektórzy wysładzają aż wysłodziny (nie wiem czy to dobre słowo ale powinieneś wiedzieć o co chodzi) będą miały gęstość ok 3°Blg

W utrzymywaniu temperatury pomaga izolacja i dobre mieszanie przy pomiarach.

 

Co do drugiego to w jakiej formie były te drożdże w lodówce saszetka czy gęstwa ? ja teraz odpaliłem saszetkę 10 miesięcy po dacie produkcji i mam pięknego balonika na 3 dzień gęstwę nie wiem zawsze mierzyłem żeby od razu móc wykorzystać

Edytowane przez kretu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duże są różnice w waszych przepisach ile dajecie wody do zacierania a ile do wysładzania

Ja mam za sobą dopiero 5 warek, ale po lekturze forum i tych 5 warkach doszedłem już do tego że:

1) Do zacierania zazwyczaj używam od 3 do 3,5 litra wody na każdy kilogram słodu.

2) Podbicie to 3,5 - 4 litry wody.

3) Woda do wysładzania = 30,5 - ilość wody do zacierania - ilość wody na podbicie.

Wtedy do fermentacji idzie 20-20,5 litra brzeczki o mniej więcej o takiej gęstości jaką przewidział przepis.

 

Czyli, jak masz 4,5 kg słodów to:

- zacieranie: 15 litrów

- podbicie: 4 litry

- wysładzanie: 11,5 litra.

 

Podczas wysładzania nie mierzę gęstości. Wysładzam założoną ilością wody (w przykładzie powyżej 11,5 litra) dotąd aż wszystko zleję z kadzi filtracyjnej.

Edytowane przez waroms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 4kg 20 litrów, więc z 6kg 50% więcej.

 

A co do pytania OP: moje wyliczenia potwierdzone empirycznie wskazują, że łącznie aby otrzymać ~20 litrów piwa przy rozlewie to wody do zacierania i wysładzania razem powinno być ~30 litrów. W to wchodzą straty w chłodzeniu (~4%), w osadach (1.5l), w gęstwie (~1l) i przy przelewaniu (~0.5l), ale przede wszystkim odparowanie podczas gotowania (~2.5l).

 

Nieskromnie polecam mój arkusz do wyliczania ilości wody (`wydajnosc_warzelni.xls`), do ściągnięcia z mojej narzędziowni w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za sobą dopiero 5 warek, ale po lekturze forum i tych 5 warkach doszedłem już do tego że:

1) Do zacierania zazwyczaj używam od 3 do 3,5 litra wody na każdy kilogram słodu.

2) Podbicie to 3,5 - 4 litry wody.

3) Woda do wysładzania = 30,5 - ilość wody do zacierania - ilość wody na podbicie.

Wtedy do fermentacji idzie 20-20,5 litra brzeczki o mniej więcej o takiej gęstości jaką przewidział przepis.

A wodę na "podbicie" to skąd bierzesz? Dolewasz czystej wody po wysładzaniu do gotowania (lub po gotowaniu)? Przeca lepiej wysłodzić większą ilością wody i nie rozrzedzać brzeczki wodą jak nie ma takiej potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wodę na "podbicie" to skąd bierzesz? Dolewasz czystej wody po wysładzaniu do gotowania (lub po gotowaniu)? Przeca lepiej wysłodzić większą ilością wody i nie rozrzedzać brzeczki wodą jak nie ma takiej potrzeby

Polecam jednak zaglądać na wiki. Tam jest naprawdę dużo informacji. :smilies:

Co to jest podbicie? Odpowiedź tutaj: http://www.wiki.piwo.org/index.php/Podbicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Ja też będę już stosował 3 do 1 przy zacieraniu bo tak jest łatwiej. Najbardziej nurtowało mnie pytanie czy jest jakaś różnica w jakości piwka np. zastosuje mniej wody przy zacieraniu to da lepszą jakość. Wydaje się że nie ma wielkiej różnicy, ale przy metodzie dekokacji wszędzie piszą aby odbierać bardzo gesty zacier i stąd wątpliwość czy przy step mash ma to znaczenie.

A co do drożdży to mam oczywiście gęstwe w słoiczkach w lodówce. Nie wykorzystam ich wszystkich w najbliższym czasie, więc albo przeżyją albo ja są chętni z okolicy Bełchatowa to chętnie przekaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nieskromnie polecam mój arkusz do wyliczania ilości wody (`wydajnosc_warzelni.xls`), do ściągnięcia z mojej narzędziowni w stopce.

 

Bardzo dziękuje za plik - dla początkującego nie ma nic lepszego :)

Edytowane przez domin-w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.