Skocz do zawartości

Czyszczenie i dezynfekcja butelek


Rekomendowane odpowiedzi

Z karcherem to może być różnie - po pierwsze masz spore ciśnienie, które, jeśli nie zabezpieczysz butelek - powywraca je i może potłuc.

 

Po drugie - wg mnie może to nie ruszyć wszystkich brudów w bardziej zasyfionych butelkach - mimo wszystko przez wąski otwór butelki trafi tylko część strumienia karchera.

 

A po trzecie - bakterii karcher nie zabije.

 

 

Crosis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pozwolicie, że trochę odświeżę temat. Mam pytanie: Czy pirosiarczyn sodu zastosowany do dezynfekcji butelek tuż przed rozlaniem może mieć wpływ na smak piwa???

Ale po kolei: od kilku dni kosztuję swoje trzecie piwko- nic wielkiego tylko brewkit coopersa Real Ale. Piwo stoi zabutelkowane od 2 tygodni. Wrażenia wizualne są jak najbardziej pozytywne: idealnie klarowne, o ładnej barwie, nagazowane piwko z trwałą pianą- choć nie do końca białą( jest taka jakaś "brudna"). Niestety w smaku jest do du..... dziwne znaczy jest :) . Nic innego nie przychodzi mi do głowy jak tylko posmak po dezynfekcji- jak pisałem "psikałem" roztworem pirosiarczynu kilka minut przed rozlewem, więc na pewno był on obecny w butelkach w momencie nalewania piwa :) Tak czy siak pewnie 40 flaszek pójdzie w kanał.......:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się, ile do tej butelki napsikałeś :) Robię identycznie, psikam pięciokrotnie do każdej butelki, odwracam do góry dnem, pozwalam wyciec cieczy i butelkuję. Niepożądanych smaków nie stwierdzono. Może nie wylałeś resztek piro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psikam dwa- góra trzy razy zwykłym spryskiwaczem o pojemności 1 litra, i raczej odwracałem butelkę do góry dnem żeby pozbyć się resztek piro.

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze robisz przechylając do góry dnem, bo nie tylko wylewasz resztki piro, ale dezynfekujesz butelkę. To właśnie opary piro dezynfekują. Od początku stosuję piro i nie zawsze czekam aż butelki wyschną (raczej nie czekam :)) i nigdy nie stwierdziłem wpływu dezynfekcji na smak piwa, bo takowego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja praktycznie wszystko dezynfekuję piro i żadnych posmaków nie stwierdziłem. Do butelek wlewam piro w ilości 2 litrów na 40 butelek na 24h przed rozlewem. Przy samym rozlewaniu wylewam piro z butelek i zamaczam szyjkę w roztworze w celu jej dezynfekcji. Coś tam w butelce zawsze zostanie, ale nie wpływa to kompletnie na smak piwa. Moim zdaniem u Ciebie to jest wina... puszki :) Moje pierwsze piwko z puszki wydawało mi się smaczne, ale dzisiaj... raczej bym nikomu nie polecał! Może poprostu piłeś już znacznie lepsze piwka i to teraz wydaje Ci się kiepskie. Ostatnio wypiłem Carlsberga... ale tylko dlatego, że szkoda mi było go wylać :) W skrócie - był beznadziejny a jeszcze nie tak dawno się nim zachwycałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego co piszecie, że piro nie może wpływać na smak :) skłaniam się do wniosku, że wina musi leżeć po stronie brewkit'a . Piwo było przygotowywane jak należy, fermentacja w odpowiedniej temp. butelki fabrycznie nowe, umyte i zdezynfekowane. Ten smak to nie tylko moje odczucie. Każdy kto próbował twierdził, że ma dziwny posmak....."taki chemiczny". No cóż- w najbliższą niedzielę planuję pierwsze zacieranie :), więc problem konserw zniknie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego co piszecie, że piro nie może wpływać na smak :) skłaniam się do wniosku, że wina musi leżeć po stronie brewkit'a . Piwo było przygotowywane jak należy, fermentacja w odpowiedniej temp. butelki fabrycznie nowe, umyte i zdezynfekowane. Ten smak to nie tylko moje odczucie. Każdy kto próbował twierdził, że ma dziwny posmak....."taki chemiczny". No cóż- w najbliższą niedzielę planuję pierwsze zacieranie :), więc problem konserw zniknie :).

Może apteczny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie apteczny. Właśnie taki chemiczny.......nie potrafię dokładnie sprecyzować. Po otwarciu butelki wydobywa się widoczny obłoczek gazu. A co do infekcji to nie mam żadnego doświadczenia, tylko to co wyczytałem na forum. Żadnych kożuchów czy nalotów. Piwo po przelaniu do kielicha wizualnie wygląda naprawdę dobrze

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie zauważałem wpływu piro na smak piwa. Do czasu.

Ostatnio ktoś zwrócił mi uwagę na siarkowy zapach mojego piwa. Zacząłem się przywąchiwać i rzeczywiście.

W końcu zrobiłem eksperyment. Połowę butelek tylko zostawiłem do obcieknięcia, a drugą połowę przepłukałem wodą.

I rzeczywiście, w niewypłukanych butelkach występuje zapach siarki. W różnym stopniu. W jednych mocny, w innych ledwie wyczuwalny.

Pewnie wynika to z ilości kropel piro, które zostały w środku.

 

Reasumując, nawet jeśli wy nie wyczuwacie różnicy, to mogą ją wyczuć inni. Proponuje jednak płukać butelki wodą, by pozbyć się resztek piro.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zrobiłem eksperyment. Połowę butelek tylko zostawiłem do obcieknięcia, a drugą połowę przepłukałem wodą.

I rzeczywiście, w niewypłukanych butelkach występuje zapach siarki. W różnym stopniu. W jednych mocny, w innych ledwie wyczuwalny.

Pewnie wynika to z ilości kropel piro, które zostały w środku.

Wreszcie po latach spekulacji ktoś to namacalnie sprawdził. Plus dla bimbelta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując, nawet jeśli wy nie wyczuwacie różnicy, to mogą ją wyczuć inni. Proponuje jednak płukać butelki wodą, by pozbyć się resztek piro.,

Czyli jednak :) . Tak czy siak od dzisiaj wszystko będę płukał wodą po dezynfekcji. Czynność niewielka, minutka dłużej a ryzykuję tylko lepszym smakiem piwka :)

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak od dzisiaj wszystko będę płukał wodą po dezynfekcji.

Jaki wtedy sens ma dezynfekowanie piro? Podniosą się głosy, że woda potencjalnie też MOŻE zakazić piwo, no chyba, że będziesz płukał wrzątkiem :)

 

Odnośnie dziwnych posmaków - coelian kiedyś pisał, że puszki z Muntonsa cechuje właśnie dziwny, dość nieprzyjemny smak czy zapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wtedy sens ma dezynfekowanie piro? Podniosą się głosy, że woda potencjalnie też MOŻE zakazić piwo, no chyba, że będziesz płukał wrzątkiem :)

 

Odnośnie dziwnych posmaków - coelian kiedyś pisał, że puszki z Muntonsa cechuje właśnie dziwny, dość nieprzyjemny smak czy zapach.

Zdaję sobie z tego sprawę, ale wolę mieć kilka kwachów w kilku butelkach niż całą warkę jadącą siarą. Co do puszki z Muntonsa to nic nie mogę powiedzieć- moja była COOPERSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię eksperyment drodzy piwowarzy. Część butelek przepłukam po użyciu OXI a część nie i napisze wam co i jak.

Przecież ten eksperyment został już zrobiony, przetestowany, opisany kilka postów wyżej i nawet zapunktowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zrobiłem eksperyment. Połowę butelek tylko zostawiłem do obcieknięcia, a drugą połowę przepłukałem wodą.

I rzeczywiście, w niewypłukanych butelkach występuje zapach siarki. W różnym stopniu. W jednych mocny, w innych ledwie wyczuwalny.

.,

Eksperyment dotyczy butelek, nie piwa. Aby oprzeć się na jego wynikach, powinien być zakończony degustacją piwa po jego lezakowaniu. Przy dezynfekcji piro uwalnia się SO2 i to ten gaz daje zapach siarki - napełniając butelkę piwem, gaz jest wypychany na zewnątrz. Doszukując się zapachu siarki w piwie, należy pamiętać że powstaje on również w czasie fermentacji (również przy górniakach), bez konkretnego testu nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy pochodzi z piro czy jest produktem fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.