Skocz do zawartości

Jeszcze raz o chłodnicy


pedro22

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do eksperymentatorów. Chciałbym zrobić trochę bardziej rozbudowaną chłodnicę zanurzeniową. Zasadnicza chłodnica o średnicy zwojów ok 30 cm, oraz "uzupełniająca" o średnicy ok 15 cm - wewnątrz. Chłodnice połączone szeregowo. Najpierw nawinę tę wewnętrzną - ok 3 metry rurki - potem zewnętrzną - ok 9 metrów rurki. I tu pojawia się pytanie. Czy realne jest nawinięcie rurki miedzianej miękkiej 10mm na walec o średnicy około 15 cm - bez piasku i tym podobnych wynalazków ? Pewnie 8mm była by lepsza, ale akurat mogę mieć chyba tylko 10mm w rozsądnej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj było podobne pytanie albo deja vu :smilies:,

rurkę miękką miedzianą da się giąć ręcznie lub na jakimś walcu, pod warunkiem że ścianka będzie miała ok 1 mm. Fi 10 będzie lepsza jeśli chodzi o wymianę ciepła niż fi 8mm. Na 30 cm wygniesz spokojnie, można ją trochę podgrzać palnikiem lub we wrzątku, będzie trochę wtedy lżej giąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie grzebałem po forum, ale nic podobnego nie wygrzebałem - chodziło mi głównie o możliwość zrobienia tego wygięcia na fi 15 cm. Rurka 10 mm jest lepsza jeśli chodzi o wymianę ciepła, ale 8 mm chyba lepiej się wygina (zwłasza na tej małej średnicy). Chyba po prostu kupię i spróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta z radiatorami jest zajefajna, ale nie mam lutownicy gazowej (a transformatorowa albo kolba chyba nie podoła). W sumie to rzeczywiście zastanowię się jeszcze czy nie zakręcić się koło jakiegoś instalatora żeby coś takiego przylutował, zamiast kupować parę metrów rurki więcej. Wydaje mi się jednaj że należy dążyć do tego, żeby czynnik chłodzący równomiernie rozłożyć w całej objętości brzeczki - chyba unikniemy w ten sposób mieszania pod koniec chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda że fi 10 czy 12 ma lepszą wymianę.

Nie prawda że to co napisałem to nieprawda.

Efektywność (szybkość) chłodzenia będzie lepsza (większa) dla rurki 10mm w porównaniu do rurki 8mm przy zużyciu tej samej ilości wody i dla tej samej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Nie prawda że fi 10 czy 12 ma lepszą wymianę.

Nie prawda że to co napisałem to nieprawda.

Efektywność (szybkość) chłodzenia będzie lepsza (większa) dla rurki 10mm w porównaniu do rurki 8mm przy zużyciu tej samej ilości wody i dla tej samej długości.

A możesz to wytłumaczyć? I czy na pewno "przy użyciu tej samej ilości wody" a nie "przy użyciu tej samej prędkości przepływowej wody"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.