Skocz do zawartości

Wsparcie przy własnej kompozycji


danielson83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciał bym uwarzyć jasne piwo coś w stylu Kolscha, zależy mi również na mocnej goryczce i aromacie chmielowym, gęstość ok 12°Blg

Surowce:

4 kg - Pilzneński

0,5kg- Wiedeński

 

Planuję zacierać tak:

 

Całość wsypać do wody o temp. 55 °C

ok 52°C -10 min

64°C -30min

72°C -30min

78°C° -filtracja

 

Chmielenie 60 min

 

magnum granulat (15%a-k) 10gr-60min

perle granulat (8,2% a-k) 25gr

15gr-30min

10gr-5min

 

Drożdże zwykłe US-05, i tu pytanie czy lepiej burzliwą przeprowadzić w 15-16°C czy może 18-19°C bo mam dwa pomieszczenia do wyboru?

Proszę o ocenienie, ewentualne sugestie rady etc. wszystko mile widziane

 

Pzdr;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zasypie i takim chmieleniu powinieneś otrzymać ok. 25 L piwa 12BLG o IBU ok. 60. Zależy dla kogo ale bardzo mocna goryczka to jeszcze nie jest. IPA podchodzą, pod 120 więc zwiększył bym ilość tego magnum ja chcesz aby ci język wykręcało.

Osobiście wolę piwa fermentujące w niższych temp. mają miej fuzlowatych i innych posmaków. Zależy jak kto lubi.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie bardzo dobra receptura, fermentuj raczej w chłodniejszym pomieszczeniu.

 

Jakbym miał zasugerować jakieś zmiany, to zwiększ ilość chmielu na aromat do ok. 20g na 5 min. gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za sobą mam dopiero dwie pszenice zacierane, a chmielenie Lubuskim także chciał bym trochę goryczki tym razem uzyskać...

Czyli raczej chmielu więcej

Magnum 15gr?

Perle 35 gr?

 

A tak jeszcze przy okazji czy wymagane jest coś w "stylu" lagerowania po refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałbym przy takim chmieleniu:

60' - Magnum 10g

30' - Perle 15g

5' - perle 20g

W ten sposób uzyskasz 33 IBU chmieląc szyszką, a 36 IBU jeżeli masz granulat. To już co najmniej 2 razy więcej niż w większości "sklepowych" piw :/

 

Po refermentacji to już tylko degustacja jest wymagana :D Lagerowanie możesz odpuścić.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.