Skocz do zawartości

Belgian Trippel - kilka pytań


ukko

Rekomendowane odpowiedzi

Inspirując się wizytą w belgijskich browarach ostatniej jesieni i posiadając już jakieś doświadczenie w postaci kilku warek postanowiłem zmierzyć się z piwem typu Belgian Trippel :( W związku z tym kilka pytań:

 

1.Gęstość zacieru: wiem że odgrywa ona tu istotną rolę stąd pytanie ile wody na start przy zasypie 6kg (5,5 kg pilzneński, 0,5 kg monachijski). Czy można dodać odrobinę słodu karmelowego?Jeśli tak to który najlepszy?

2.Cukier: czy koniecznie kandyzowany, jeśli tak to kiedy go najlepiej dodać. Czy pod koniec gotowania a moze poczas fermentacji?

3.Drożdże: najlepsze pewnie będą płynne ale czy to konieczny warunek?Czy można ewentualnie dodać Safbrew S-33?

 

Zacieranie planuje w temp 63-64°C - 25 min, następnie 71-72°C - 35 min. Chmielenie 70 min, na początek 20g Maryńki, 10 min przed końcem 10g Lubelskiego i ew. kilka gram kolendry

 

Dziękuje za pomoc

Edytowane przez ukko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Przyjmując proporcje 1:3,5 wychodzi, że przy 6kg zasypu potrzebujesz 21l wody. Warząc swojego dubbla dałem początkowo mniej wody i mieszanie zacieru było męką. Przy 22l wody w kotle zrobiło się znacznie lżej :( Także, lej bez obaw!

 

Co do słodów karmelowych - sypać jak najbardziej. Za radą Kolegów dodałem karmelowego z Litovela.

 

2) Cukier rzecz pożądana. Niekoniecznie kandyzowany (to opinia j.kocurka). Szkoda kasy. Na taką ilość zasypu dałem 0,5kg na ostatnie 15 minut gotowania.

 

3) Drożdże to podstawa. Dla tego piwa najlepiej te dedykowane dla piw klasztornych. Jeszcze nie robiłem na S-33, więc się nie wypowiem.

 

Zerknij sobie na wiki

 

Tam masz sporo pewnych przepisów na Trippla. Skorygujesz swoją recepturę z dokonaniami innych piwowarów. Warz śmiało i pochwal się wynikami! Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pewnie ogranicza Cię sprzęt, 3:1, 2:1 chyba nie najważniejsza rzecz najwyżej będzie mniejsza wydajność, carapils, karapils do 20 EBC

2. nie koniecznie kandyzowany może być zwykły, glukoza, najlepiej podczas fermentacji

3. płynne

 

poczytaj

http://wiki.piwo.org/index.php/Belgian_Tripel,_Damian_Gacioch_%28damian_ia4%29

 

http://wiki.piwo.org/index.php/Belgian_Tripel_%28Abbey_Tripel_II%29_,_Czes%C5%82aw_Dzie%C5%82ak_%28Dagome%29

 

http://wiki.piwo.org/index.php/Belgian_Tripel,_Szymon_Kierszniowski_%28sziszi%29

 

zwróć uwagę na warunki fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem na s-33 i wyszedł naprawdę niezły tripel - (ja jestem zachwycony)

teraz robię na wyeast 1388-zobaczymy co wyjdzie -zapowiada się też ciekawie.

Ja jednak zainwestowałem w cukier kandyzowany i trzcinowy, ale i zwykłego też dosypałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suchy3

jak długo leżakowałeś tripela?

jaki był jego początkowy i końcowy blg?

warzony był dokładnie 03.IX.2010 no i teraz jest już dobry. Blg początkowe 21,5 i zeszło do 4.(na s-33)

Teraz będzie mocniejszy Blg początkowe 22,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem na s-33 i wyszedł naprawdę niezły tripel - (ja jestem zachwycony)

teraz robię na wyeast 1388-zobaczymy co wyjdzie -zapowiada się też ciekawie.

Ja jednak zainwestowałem w cukier kandyzowany i trzcinowy, ale i zwykłego też dosypałem.

A kiedy dosypywałeś cukier? Czytałem że ponoć lepiej w 3/4 fermentacji burzliwej kiedy już większość maltozy została rozłożona co później skutkuje głębszym odfermentowaniem. Ale z tego co wiem zdania są podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem zdania są podzielone.

Zgadza się. Są podzielone. Zarówno w dubbelu jak i Belgian Blond Ale całą porcję cukru wsypałem pod koniec gotowania. Pierwsze piwo odfermentowało do 1,5°Blg, drugie do 1°Blg. Skłaniam się ku tezie, że za głębsze odfermentowanie odpowiadają drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem na s-33 i wyszedł naprawdę niezły tripel - (ja jestem zachwycony)

teraz robię na wyeast 1388-zobaczymy co wyjdzie -zapowiada się też ciekawie.

Ja jednak zainwestowałem w cukier kandyzowany i trzcinowy' date=' ale i zwykłego też dosypałem.[/quote']

A kiedy dosypywałeś cukier? Czytałem że ponoć lepiej w 3/4 fermentacji burzliwej kiedy już większość maltozy została rozłożona co później skutkuje głębszym odfermentowaniem. Ale z tego co wiem zdania są podzielone.

ja również całość cukru dosypywałem pod koniec gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem zdania są podzielone.

Zgadza się. Są podzielone. Zarówno w dubbelu jak i Belgian Blond Ale całą porcję cukru wsypałem pod koniec gotowania. Pierwsze piwo odfermentowało do 1' date='5°Blg, drugie do 1°Blg. Skłaniam się ku tezie, że za głębsze odfermentowanie odpowiadają drożdże.[/quote']

Dubbel odfermentwał do 1,5°Blg? Mi jeszcze żadne piwo tak nie odfermentowało a Triple z 20 doszedł gdzieś do 6°Blg. Jakie drożdże użyłeś i jaką miałeś startową gęstość?

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dubbel fermentował na Wyeast 3787 Trappist High Gravity. Była to gęstwa (pierwszy zbiór) po dunkelweissbierze. Oba piwka (dubbel & Belgian Blond Ale) miały wyjściowe 18°Blg. Wszystko jest w moich zapiskach: dubbel i belgian blond ale

 

Wysoka temperatura (25°C w pomieszczeniu, sądzę, że w wiaderku było jeszcze więcej - warunki korzystne dla akurat tego szczepu drożdży), sporo czasu na burzliwej i cichej. Wynik był jednoznaczny, mierzony na dwóch przyrządach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suchy3

jak długo leżakowałeś tripela?

jaki był jego początkowy i końcowy blg?

warzony był dokładnie 03.IX.2010 no i teraz jest już dobry. Blg początkowe 21' date='5 i zeszło do 4.(na s-33)

Teraz będzie mocniejszy Blg początkowe 22,5[/quote']

Elegancko zszedł do 5 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda tripela nie robiłem, za to dubla już trzy razy. Efekt naprawdę świetny. Co niektórzy próbowali w Wiśle, piwko pierwsza klasa robione wg zasad poniżej:

- S33 - u mnie fermentowane w 18-19°C

- cukier kandyzowany daję na etapie zacierania wraz ze słodami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.