Skocz do zawartości

Filipowe Piwko Domowe


Rekomendowane odpowiedzi

Skąd masz takie fikuśnie pudełka z przekładkami na butelki ? To są te z BA ?

Dokładnie tak http://browamator.pl/szczegoly.php?Butelki_Vichy_Light_do_piwa_-_500_ml_-_20_szt_w_kartonie&przedm=1911303&grupa_p=6&pwd[6]

Edytowane przez Irash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz się "czem prędzej" :smilies: za zacieranie. Ja po dwóch puszkach odważyłem się zacierać i muszę przyznać, ze w trakcie przelewania na cichą smakowało lepiej niż zabutelkowana puszka.

Pozdr

To był mój ostatni Brewkit - w październiku rozszerzam domowy browar o sprzęt do zacierania i jadę :(

 

Na pierwszy zacier robię:

Stout Owsiany 13°Blg (Oatmeal Stout)

http://browamator.pl/szczegoly.php?Stout_Owsiany_13Blg_Oatmeal_Stout_-_zestaw_surowcow_wersja_niesrutowana&przedm=2433883&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F164394%2F183249%2F1594578%2F6931349&sortuj=kod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam u Nelson's Revenge?

 

W ubiegłym tygodniu razem z @Irash butelkowaliśmy Nelson's Revenge. Dziś postanowiłem zajrzeć do piwka i sprawdzić kolor oraz nagazowanie piwka.

 

Jeżeli chodzi o kolor piwko przybrało czerwony charakter a smak cytrusów (wyczuwalny podczas próby przy butelkowaniu) osłabł a piwko stało się bardziej wytrawne. Stan nagazowania jest dla mnie idealny choć jeszcze to ulegnie zmianie, tak samo jak struktura pianki.

 

foto 1: Na pierwszym zdjęciu Nelsons Revenge sprzed dnia butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kolor piwko przybrało czerwony charakter a smak cytrusów (wyczuwalny podczas próby przy butelkowaniu) osłabł a piwko stało się bardziej wytrawne. Stan nagazowania jest dla mnie idealny choć jeszcze to ulegnie zmianie, tak samo jak struktura pianki.

 

foto 1: Na pierwszym zdjęciu Nelsons Revenge sprzed dnia butelkowania.

Wygląda bardzo ciekawie :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dziś odebrałem zamówienie, które pozwoli mi z rozpędem wejść w warzenie pierwszej warki z procesem zacierania :)!

 

mój domowy browar wzbogacił się o:

- chłodnicę zanurzeniowa

- filtrator z oplotu

- termometr elektroniczny

- dzbanek laboratoryjny

- jodowy wskaźnik skrobi

- siateczka do gotowania chmielu

 

Jeszcze teraz pozostało mi zakup kociołka elektrycznego

 

Na pierwszą warkę z zacierem idzie INDIA PALE ALE

Skład zestawu India Pale Ale:

- słód Pale Ale Weyermann 4,4 kg,

- słód Caraamber 0,3 kg,

- chmiel Marynka 40 g (granulat),

- chmiel Challenger 20 g (granulat),

- chmiel Fuggles 30 g (granulat),

- drożdże górnej fermentacji Safale US-05 11,5 g,

 

Moja aparatura zabiera coraz więcej miejsca...aby zmniejszyć szok żony nie obyło się bez zakupów w galerii :beer::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja aparatura zabiera coraz więcej miejsca...aby zmniejszyć szok żony nie obyło się bez zakupów w galerii :) :)

Ja na dzień dzisiejszy to bym dostał raczej nakaz eksmisji - i tak spodziewam się szoku jak odbiorę od Ciebie moją część zamówienia :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarł do mnie elektroniczny garnek SilverCrest ostatni element mojej akcji modernizacji domowego browaru pod zacieranie :P

 

Parametry:

- pojemność 27 L

- zakres pracy 30-100C

- termostat

- 1800 W

 

Środek pokryty emalią.

 

Garnek kupiłem za cenę 160 zł (+koszty kuriera za pobraniem 20 zł) od sprzedawcy na allegro.pl.

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to są jeszcze dostępne garnki na allegro http://allegro.pl/show_item.php?item=1875637482

Sprzedawca sprawdzony - sprzęt nowiutki, komunikacja ze sprzedawcą błyskawiczna.

Edytowane przez Filipozo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup sobie jeszcze koniecznie grzałkę nurkową jeśli chcesz w tym garnku też warzyć .

Ponieważ będę w nim warzył zamierzam właśnie jeszcze dokupić grzałkę.

 

Jestem też ciekaw jak będzie radził sobie termostat - właśnie robię próbę utrzymywania stałej temp. oraz maksymalną osiągalną temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że proste! :D Sam od tego zacząłem i nie ma nic w tym trudnego (po uprzednim "literaturowym" przygotowaniu się) :)

 

Tekst ten to przedruk artykułu (pdf) dostępnego już od dość długiego czasu na stronie BA (do sciągniecia jest wymagane zalogowanie się, artykuł liknowany przy zestawach słodowych do zacierania). To tak pisze jakbyś chciał mieć jego wersje elektroniczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Stało się...wczoraj uwarzyłem swoje pierwsze piwo z procesem zacierania :smilies:! (IPA - zestaw surowców kupiony w browamatorze)

 

Mimo iż nie wszystko przebiegło książkowo i popełniłem parę błędów, które sprawiły, że cały proces zacierania (od umycia sprzętu do zaszczepienia drożdżami) trwało od 17:00 do 03:00 :beer: - ale już wiem dokładnie nad czym muszę popracować, a najważniejsze jest to, że bawiłem się świetnie i mógłbym dziś warzyć kolejną warkę :)

 

Zacieranie infuzyjne 60 min. w temp 67-69C, po pozytywnej próbie jodowej podgrzanie do 72C (po 10 min kolejna próba jodowa dla pewności :) ); podwyższenie do 78C i filtrowanie.

 

Do filtrowania użyłem zakupiony filtrator z oplotu, który sprawował się wyśmienicie (w przeciwieństwie do mnie: pozwoliłem zlać za dużo zacieru i zapowietrzyłem, przez co dalsza filtracja trwała, trwała i trwała!).

 

...w końcu zlałem i wysłodziłem 22 litry

 

przyszedł czas na chmielenie - garnek elektryczny spisywał się dobrze, jednak do następnego warzenia muszę koniecznie użyć grzałki (po odwiedzeniu paru sklepów okazało się, że ciężko teraz kupić sprzęt turystyczny - co mnie nie dziwi). Rozkręcenie podstawy garnka i usunięcie sprężyny pomogło wpłynąć na to by termostat nie wyłączał zbyt często płyty podczas gotowania. Jednak tempo podgrzewania filtratu było długie dlatego grzałka jest niezbędna (next time).

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową trwało +- 40 min do temp. 21C - ten wydatek naprawdę się opłacił :).

 

Aby dobrze napowietrzyć brzeczkę przed zaszczepieniem drożdży ustawiłem garnek na wysokości 60 cm nad fermentatorem, a sącząca się z kraniku brzeczka sama się napowietrzyła. Niestety po zlaniu okazało się, że nie mam 20 litrów brzeczki lecz 18...niestety podczas gotowania zniknęło mi 3 litry brzeczki i zapomniałem założyć, że jeszcze ~1L trzeba zostawić razem z osadem na dnie garnka: następnym razem częściej będę operował pokrywą by zatrzymać trochę brzeczki.

 

18 L gotowej brzeczki uzyskało 15 BLG (w założeniach miał mieć 14).

 

No cóż...będę miał mniej butelek z tego nastawu i z pewnością mój IPA będzie miał unikalny smak :). Zacieranie jest fajne :beer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie infuzyjne 60 min. w temp 67-69C, po pozytywnejpróbie jodowej podgrzanie do 72C (po 10 min kolejna próba jodowa dla pewności :) ); podwyższenie do 78C i filtrowanie.

Raczej po negatywnej ;) Gratulujemy rozpoczęcia zacierania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie infuzyjne 60 min. w temp 67-69C' date=' po [b']pozytywnej[/b]próbie jodowej podgrzanie do 72C (po 10 min kolejna próba jodowa dla pewności ;) ); podwyższenie do 78C i filtrowanie.

Raczej po negatywnej :lol: Gratulujemy rozpoczęcia zacierania :lol:

no tak...jeszcze się nie wyspałem po wczorajszej nocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać po "kresce" na kociołku że mało poszło do gotowania. Zakładając, że chcesz uzyskać po gotowaniu 20-22l piwa a odparuje Ci około 3-3,5 litra (60 min) to do gotowania, w kociołku, musi być "po brzegi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przedwcześnie odwiedził mnie Mikołaj i na szczęście przeczytał list zostawiona na okiennym parapecie :beer:

 

- A'la Grodziskie - to będzie warzone za 2 tyg.

- ALT (100 g chmielu - to ja rozumiem!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.