Jump to content
Sign in to follow this  
nalewa0

Fermentor śmierdzący starymi drożdżami - nada się jeszcze?

Recommended Posts

Witam

Po ostatnim ważeniu zapomniałem opróżnić fermentora i zostawiłem warstwę drożdży na dnie. Pojemnik stał szczelnie zamknięty ok. pół roku. Wczoraj, jak go otwarłem, to się prawie przekręciłem taki był smród. Dokładnie go umyłem ludwikiem, a później wymoczyłem w OXI i jest niby czysty, ale trochę nieprzyjemnego zapachu zostało. Czy nada się jeszcze do czegoś ten fermentor? Czy mogę być pewni, że nie ma w nim żadnych bakterii?

Pozdrawiam.

Na wszelki wypadek zastosowałbym metodę z kretem (tym bez aluminium)

Myślę że spokojnie będziesz mógł w nim fermentacje zrobić. Szczegóły zastosowania kreta znajdziesz na forum.

Jako, że to mój pierwszy post, to witam wszystkich :)

Pewnie pretenduję do nagrody Złotego Szpadla za odkopanie tematu, ale dręczy mnie jeden problem, a jako, że to moja pierwsza warka, to nie wiem, czy tak ma być, czy nie. Po zlaniu na cichą, od razu umyłem fermentor gorącą wodą, pozbywając się drożdży i wszelkich osadów. Potem zdezynfekowałem go Oxi i zostawiłem do wyschnięcia. Wydobywa się z niego zapach jakby sera pleśniowego, przy czym jest czyściutki i gładziutki. Czy ten zapaszek jest normalną pozostałością po drożdżach, czy powinienem go umyć jakimś detergentem/innym środkiem?

EDIT: Dodam jeszcze, że ten zapach nie jest jakiś bardzo ostręczający. Po prostu jest wyraźnie wyczuwalny.

Edited by Willow

Jest to normalne i nieszkodliwe, jakbym mógł to bym w moich fermentorach cały czas nos trzymał- tak pieknie pachną drożdżami, chmielem itp, pozdrawiam

Jeśli nie jesteś pewny czy fermentor jest czysty, przemyj roztworem wodorotlenku sodu/potasu z dodatkiem kilku ml detergentu (np. płynu do mycia naczyń) lub środkiem zawierającym chlor aktywny.

Guest tomato

ale chlorem i piro to przed użyciem.

po wystarczy dobrze umyć płynem.

Punkt za 'Złoty szpadel'. Dobrze jest jeszcze po wszystkich odkażaczach przetrzeć zabawki czystym spirytusem, zapachy znikają do neutralnego posmaku (tak jest u mnie, pirosiarczyn potasu ma mocny posmak). Ręcznikiem papierowym do sucha i po problemie. Mam spirytus do szelaku (politura do mebli) 99%, wersja dość czysta, są też skażone i się nie nadają.

Jest to normalne i nieszkodliwe, jakbym mógł to bym w moich fermentorach cały czas nos trzymał- tak pieknie pachną drożdżami, chmielem itp, pozdrawiam

mam to samo, moje fermentory mogły by robić za odświeżacz powietrza, albo zapach do samochodu :) generalnie rozbawiłeś mnie tym postem :D

Ja do fermentora wrzuciłem sodę oczyszczoną i piro i zalałem gorącą wodą... Zapach zniknął bardzo szybko i nie ma go w ogóle :)

A po co sodę? Przecież ona jest zasadowa a piro w środowisku zasadowym nie działa.