Skocz do zawartości

Co na początek ?


Rekomendowane odpowiedzi

Od lat piję piwo. Od kilku lat pogłębiam wiedzę o tym, co tak naprawdę piję. Czuję, że już dojrzałem do tego żeby samemu piwo warzyć. Wydaje mi się, że wiem, od czego zacząć. Ale może tylko mi się wydaje. Rozsądek mówi mi żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Czy może ktoś podpowiedzieć mi, co warto kupić na rozpoczęcie przygody z warzeniem piwa, a co na starcie jest zbędne? Takie podstawowe informacje, jak dla zupełnego laika.

Edytowane przez jacekan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś świadomy tego, co pijesz, to polecam na początek odpuścić brew kity i zacząć od ekstraktów i chmielu. Potrzebujesz duży garnek (~8l, pewnie masz taki w kuchni), 2 fermentory (1 z kranikiem), wężyk, areometr, kapslownicę, kapsle i coś do dezynfekcji. Wybierz sobie ze sklepów piwowarskich jakiś "ekonomiczny" zestaw sprzętowy w którym będzie to co napisałem powyżej, i jakiś zestaw surowców na bazie ekstraktów.

Powodzenia! :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zacznij od razu od zacierania. Najtrudniejsze i problematyczne jest zacieranie i filtrowanie. Tego nie nauczysz się na konserwach.

Popieram, zacznij od razu od zacierania. Smakowo nie do porownania, czasowo troszke dluzej. Ale warto. Poczytaj, popytaj i do dziela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to miałem nadzieję przeczytać (oprócz warzenia przez rzet :okey: ) Tak myślałem , że na brewkity szkoda czasu,energi i pieniędzy.Wasze odpowiedzi rozwiały moje wątpliwości.Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden problem.Zawrotu głowy od ilości receptur dostać można. Jak wybrać ten najprostszy,bez eksperymentów a jednocześnie satysfakcjonujący ?

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek i przy obecnej coraz cieplejszej pogodzie oraz biorąc pod uwagę, że dopiero zaczynasz proponuję gotowe zestawy surowców np ze sklepu HB koelsh, Hefe-Weizen (pszeniczne) lub witbier. Z czasem pewnie odkryjesz (tak jak ja) że warto kupić worek 30kg słodu takiego 10kg innego trochę karmelowych i pokombinować....

Ostatnio zrobiłem coś takiego http://www.wiki.piwo.org/index.php/Marcowe,_Jan_Krysiak_%28wena%29

tylko że na drożdżach US 05 moim zdaniem naprawdę udane piwo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,nie wziąłęm pod uwagę ,że ze specjalistami w tej dziedzinie mam do czynienia ( mam nadzieję kiedyś dołączyć do Waszego grona :) ).Nie będę pisał o moich preferencjach bo zacząć chcę od podstaw.Na spełnienie marzeń przyjdzie czas. Na początek bez szaleństw.Więc piwko ok5% alk,coś w stylu Pilsnera.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz warunki do fermentacji w temp 10°C to rób pilsnera, jak masz cieplej to koelscha. Polecam na początek kupić gotowe zestawy surowców w sklepach piwowarskich. Pamiętaj tylko że na pilsnera będziesz czekać 6-7 tygodni. Najszybsze piwo to pszenica bo to tylko 3 tygodnie, a moim zdaniem najlepsze piwo to ciemna pszenica :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem cierpliwy,dość długo wczytywałem się w różne fora piwowarskie więc jeszcze te kilka tygodni czekania na efekt końcowy mnie nie przeraża .Temperaturę mogę zapewnić tylko 11 st.Tyle mam w piwnicy ciągle.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wstaw pilsa i ciemną pszenicę. Pils sobie będzie dojrzewać, a w tym czasie będziesz spijać pszenicę. Uzupełnij profil, albo napisz skąd jesteś, to doradzimy gdzie kupić, a może masz jakiegoś piwowara niedaleko to będziesz mógł zobaczyć "na żywca" jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę mogę zapewnić tylko 11 st.Tyle mam w piwnicy ciągle.

A ja przeżywam osobistą tragedię, bo w mojej piwnicy już prawie 15 a będzie więcej...

 

Na dolniaki masz bardzo dobre warunki. Możesz albo kupić jakiś zestaw startowy, albo jak chcesz inaczej, to np. takie coś:

 

pilzeński - 3kg

monachijski - 1kg

carapils - 0.2kg

 

do tego około 30g goryczkowego (np. marynka, magnum - przelicz procenty a-kwasów, żeby nie przedobrzyć), 40 aromatycznego (np. Lubelski, Saaz) + mech irlandzki.

 

Zacieranie np.

50-52°C -15'

60-62°C -30'

70-72°C -50'

79°C -10'

 

drożdże W-34/70

Powinno wyjść fajne piwo :beer:

 

A na szybkie wypicie jakieś Hefe-Weizen lub grodziskie. Wtedy pils łatwiej zniesie leżakowanie :P

 

Powodzenia!:beer:

Edytowane przez natrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te wszystkie podpowiedzi :beer: Wiem już prawie wszystko.Do pełni szczęścia chciałbym jeszcze małą informację,gdzie najlepiej wszystkie produkty kupić.Mam kilka miejsc upatrzonych ale widzę ,że nie ma to jak praktyka,rady doświadczonych piwowarów mogą wiele pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.