Skocz do zawartości

Polski Cascade i Centennial


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś już może używał polskiego Cascade'a i Centennial'a ? Są jakieś różnice smakowe?

 

Nie zauważyłem wpisu. Szyszki w zapachu były bardzo ciekawe i obiecujące. Niestety nie miałem jak wysuszyć zbiorów i robiłem to siłami natury na strychu. Wyszło siano i finalnie nie dodałem go do piwa.

 

No to wyszedł idealny chmiel do lambica ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niech się mnożą jak króliki :D Oczywiście jeśli się rozmnożą to ze swojej strony pierwszy jest w kolejce Zico, który trzymał rękę na pulsie od początku akcji. Wtedy myślałem że scooby żartuje , a jednak doszło do realizacji operaracji chmiel z za wielkiej wody. To się w głowie nie mieści że prościej jest dostać sadzonkę chmielu z ameryki niż czeskiego żateckiego ;) Scooby jeszcze raz dzięki!

 

 

nie wiem czy coś będzie z tego w tym roku ? w sumie to juz dwa lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam przygotowanych 15 sadzonek, będzie jeszcze drugie tyle. Ale jak wspomniałem wcześniej, będzie problem z wysyłką (z wyjątkiem trzech osób którym to już obiecałem). Ewentualnie mogę ją zorganizować w większej ilości do jakiegoś miejsca dalszego przerzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak, nie ma problemu. Co do sadzonek, to kilka osób podpytuje co z nimi, bo miały być a nie ma, zatem informuję :)

Doniczki siedzą teraz cały czas w mojej szklarni - przeniosłem je z zewnątrz bo opady, niskie temperatury spowodowały, że wszyskie sadzonki zaczęły lekko podupadać. Nowe praktycznie od razu źółkły itp. Pierwszy raz w życiu jestem ogrodnikiem, więc musicie wybaczyć. Tak czy inaczej nie obijam się:) W ten weekend dołożyłem jeszcze 10 więc w puli znajduje się 39 mini doniczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, chociaż mój entuzjam co do sadzonek trochę spada :/ Założę temat na forum, bo może coś źle robię i się fatalnie przyjmują.

Napiszę trochę przydatnych informacji:

 

Podłoże powinno być z dodatkiem składnika przewietrzającego np. piasek(pozbawiony części mulistych), perlit. Najlepsza mieszanka to torf wysoki(najlepiej odkwasić: 1g kredy na 1 l torfu) z perlitem w stosunku 2:1.

W przypadku używania ziemi kompostowej, trzeba ja odkazić gdyż zawiera szkodliwe organizmy(przelewam kilka razy wrząca wodą).

Sadzonki pobieramy w godzinach rannych i natychmiast je sadzimy, w przypadku przenoszenia w inne miejsce zabezpieczamy przed stratą wody, wkładając do woreczka jednocześnie chroniąc przed słońcem.

W przypadku gdy sadzonka ma duże liście skracamy je o połowę i zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki mocujemy w podłożu po wykonaniu otworu patyczkiem odpowiedniej grubości. Bezpośrednie wciskanie sadzonki w podłoże spowoduje starcie preparatu.

Po posadzeniu sadzonki do doniczki lub pojemnika spryskujemy liście wodą, podlewamy i zakładamy woreczek foliowy lub przykrywamy folią, szybą(pojemniki). Dzięki temu zapewniamy wyższą wilgotność powietrza przy zapewnieniu właściwego dostępu światła. Sadzonki muszą mieć właściwą ilość światła bez czego ukorzenianie jest mało efektywne.

Szyba powinna być z lekkim spadem, ma to na celu umożliwić lepsze doświetlenie roślin oraz odprowadzać skropliny gromadzące się na niej, poza rośliny.

Temperatura podłoża w zakresie od 23-27C, utrzymujemy w stanie ciągłej wilgotności. W dni silnej operacji słonecznej, uchylamy szybę na wysokość kilku centymetrów. W przypadku woreczków lub folii robimy małą szczelinę. Dodatkowo zacieniamy aby temperatura zbyt gwałtownie nie wzrosła.

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieram pędy, które maja już pączki w pachwinach liści. Dzielę pęd na odcinki o długości takiej aby po posadzeniu wystawał tylko węzeł z liśćmi. Dolną cześć tnę bardzo ostrym nożem pod skosem a górę przycinam prostopadle prawie przy samym węźle(tak aby nie uszkodzić pączków w pachwinach). Najmniej pracy i najlepiej przyjmują się kilkucentymetrowe pędy które wyrastaj z boku karpy. Odgarniam trochę ziemi na głębokość kilku centymetrów i wycinam je nożykiem jak najbliżej karpy, większa część ma już nawet małe korzonki :).

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Sadzonki które starałem się pozyskać z posiadanego chmielu w dwóch podejściach się nie przyjęły (widać nie mam do tego ręki, choć porady i zalecenia czytałem.). Myślę, że w nowym sezonie po prostu kogoś doświadczonego zaproszę do tej czynności do siebie i mam nadzieję, że się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich,

jestem zielony zarówno jako ogrodnik jak i browarnik, także proszę Szanownych Forumowiczów o wyrozumiałość.

 

Słowem wstępu,

Mój kolega rozpoczął bardzo skromną produkcję piwa. Bardzo mi się temat spodobał, więc popytałem go o słody i rodzaje chmielów. Podobno Cascade nadaje się do tego wyśmienicie, więc postanowiłem zakupić nasiona z USA (ok. 50 sztuk). Dotrą one do mnie w połowie grudnia.

 

Plan mam taki:

(etap domowy)

1. namaczam nasiona przez kilka godzin

2. przekładam do pojemnika do kiełkowania:

http://www.swiatnasion.pl/foto/org/1340878097img_5432.jpg

3. jak już puści korzeń i pokaże się zielone to przekładam do doniczek:

https://www.maxgrowshop.pl/pl/donice-i-doniczki/90-doniczka-kwadratowa-7x7xh8cm025l.html

z mieszanką odkwaszonego torfu z dodatkiem żwiru

http://www.castorama.pl/torf-odkwaszony-ab-ph-7-2-7-5.html

(etap szklarniowy)

4. jak mrozy trochę odpuszczą przerzucam wszystkie sadzonki do szklarni doniczki zabezpieczam workami przed utratą wilgoci)

(etap na świeżym powietrzu)

5. po zimnej zośce wszystko trafia do zaoranej ziemi co 1m

przy rzędzie sadzonek postawię siatkę leśną aby miały się po czym wspinać

http://pastuch.pl/Photos/siatka-lesna-ochrona-upraw.jpg

a jak urosną wyższe puszczę również drut równolegle na wyższej wysokości i połączę go sznurkami z siatką leśną

6. podlewam i usuwam chwasty oraz z jednej sadzonki zostawiam jedynie po 3 pędy

7. Jak będą miały ok. 2 m usuwam liście i pędy do wysokości 60cm od gleby

8. czekam na szyszki, które później ususzę suszarką do grzybów.

 

Cierpliwym dziękuję za dotarcie do tego etapu :) Oczywiście tak jak koledzy wyżej, w przypadku powodzenia całej operacji, podzielę się z zainteresowanymi sadzonkami. Kupiłem aż 50 nasion z czystej ostrożności, gdyby 90% trafił szlag. Bladego pojęcia nie mam jak się wysyła takie coś ale na to zmartwienie jeszcze za wcześnie. Lokalizacja chmielnika to okolice Elbląga. Problem mam również taki, że hoduję ślimaki a podobno lubują się w tej roślinie.

 

Proszę o info w sprawie głupot, które wypisałem powyżej oraz o czas, w którym powinienem zacząć kiełkowanie.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. namaczam nasiona przez kilka godzin

Da się z nasion uzyskać szyszki?

pośrednio, z nasion uzyskujesz sadzonkę, z sadzonki roślinę, zz z rośliny szyszki. Taka jest moja filozofia.

Tylko pamiętaj, że nie masz pewności czy z nasiona wyrośnie Ci roślina żeńska- rośliny męskie nie tworzą szyszek.

Nie masz też pewności jaki chmiel z takiej rośliny uzyskasz (zależy czym był zapylony chmiel z której pochodzą nasiona). Więc nie koniecznie wyrośnie Ci Cascade.

Na jakieś konkretniejsze zbiory możesz liczyć dopiero po kilku latach. Krótko mówiąc, widzę więcej minusów niż plusów uprawy chmielu z nasion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. namaczam nasiona przez kilka godzin

Da się z nasion uzyskać szyszki?

pośrednio, z nasion uzyskujesz sadzonkę, z sadzonki roślinę, zz z rośliny szyszki. Taka jest moja filozofia.

Tylko pamiętaj, że nie masz pewności czy z nasiona wyrośnie Ci roślina żeńska- rośliny męskie nie tworzą szyszek.

Nie masz też pewności jaki chmiel z takiej rośliny uzyskasz (zależy czym był zapylony chmiel z której pochodzą nasiona). Więc nie koniecznie wyrośnie Ci Cascade.

Na jakieś konkretniejsze zbiory możesz liczyć dopiero po kilku latach. Krótko mówiąc, widzę więcej minusów niż plusów uprawy chmielu z nasion.

 

Zależy od źródła nasion. Jesli sa to nasiona z laboratorium/banku nasiennego wtedy mamy pewnosc co do tego co nam wyrosnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w sprzedaży nasion do chmieli piwnych jak Cascade. Te sprzedają tylko jako sadzonki z wyżej wymienionych powodów. On zobaczył na necie nasiona do chmieli ogrodniczych/dekoracyjnych. http://seedrack.com/indiv/humulus_lupulus.html?gclid=CPCm2L_CkbsCFcVFMgodnHwAuA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.