Skocz do zawartości

Styl: "Grodziskie", 12 blg.


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie warzyłem Grodziskiego i chcę spróbować coś w tym stylu tylko że z ok. 12 blg, i ok. pół-na-pół pszenicy i jęczmienia. Smak wędzony pochodzi ze słodu wędzonego Weyermann. Nie jestem pewny, ile słodu wędzonego i ile chmieli. Na razie myślę o czymś takim:

 

Warka: 5.5 gal (21 L)

Wydajność: 72%

OG: 1.049 (12.0 Plato)

IBU: 35

 

5 lbs (2.26 kg), 50%, słód pszeniczny.

4 lbs (1.81 kg), 40%, słód pils

1 lb (0.45 kg), 10%, słód wędzony

 

0.5 oz (14 g) Perle 8% AA, 60 min

1 oz. (28 g) Saaz 3% AA, 40 min

1 oz. (28 g) Saaz 3% AA, 20 min

1 oz. (28 g) Saaz 3% AA, 5 min

 

Drożdże: WY 2565 Kolsch

 

 

Jestem wdzięczny za sugestje / porady

:D

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał więcej pszeniczny - 60%, a reszta wędzonego, albo wędzony/pils w stosunku 3/1. Ja bym chmielił tylko Saazem i wyrzucił ten z 40 minut. Co do Ibu to zależy jak będziesz zacierać - trzeba zrobić tak żeby bilans był na chmiel, ale żeby goryczka nie wywinęła człowieka na lewą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Warzyłem coś jak Grodziskie, tzn. recepturę jak na normalnego Grodzisza (z ksiżąki sprawdzone receptury-najlepsze piwa Z. Fałata chyba) tylko celowałem w wyższe Blg: zamiast 8 na 10 i dałem po prostu proporcjonalnie więcej słodów. Tu bym też tak zrobił: połowę pszenicznego i połowę wędzonego.

Pozdrawiam,

BB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Scooby obawiam się, że nie wyjdzie Ci z tego Grodziskie a American wheat z dodatkiem nut wędzonych. Pierwszy raz jak warzyłem grodzisza dodałem 60% słodu wędzonego ( przy 8 BLG ) i efekt był taki, że piwo było dla mnie nie do wypicia... Drugie podejście to przepis:

 

Zasyp:

 

Pszeniczny jasny - 1,6 kg

Wędzony Steinbach - 0,9kg

 

Zacieranie:

 

Dodanie ześrutowanego słodu do 6 litrów wody

 

69C - 10 minut

73C - 60 minut

78C - 5 minut

 

Chmielenie:

 

60 minut - Lubelski 35g

15 minut - Lubelski 15g

 

I mi osobiście efekt tego przepisu odpowiada. Na Twoim miejscu dodałbym jeszcze tyle pszenicznego jasnego i wędzonego, żeby dobić do 12 BLG. Otrzymasz lekką wędzoność ( Chyba, że lubisz piwa mocno wędzone - ale po twoim przepisie z 10% wędzonego wnoszę, że chyba jednak nie ;) ). Jeśli jednak bardzo chcesz, żeby słód wędzony stanowił tylko 10% to wyrzuć ze swojego przepisu słód pils i zastąp go pszenicznym jasnym i dorzuć rice hulls. Klasyczne piwo grodziskie było w 100% pszeniczne i gdybym miał dostęp do łusek ryżowych to bym też takie warzył. Co do chmielenia to użyłbym tylko Żateckiego i uprościł dodawanie jego porcji do gotującej się brzeczki. Wystarczą dwie dawki na 60 minut i na ostatnie 15 minut. Przyzwoitego grodzisza uzyskałem na S-33 i spokojnie możesz nimi zastąpić płynne - choćby dla wygody. Piwo mocno nagazuj i sklaruj.

 

PS. Scooby czemu chcesz, żeby piwo miało 12 BLG? W grodziszu fajne jest to, że pomimo swej niskiej ekstraktywności nie jest piwem wodnitym.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam może oryginalną recepturę na Grodziskie specjalne 12° może komuś sie przyda lub zaciekawi.

proporcje proszę ustalić sobie indywidualnie do potrzeb ;)

słód dymiony pszenny - 1000kg

słód jęczmienny - 800kg

 

Proces zacierania metodą dekokcyjną jednowarową

38°C przerwa 30 min. /gęsty zacier intensywnie mieszany/ ph zacieru powinno być zawarte między 5,6-5,8 - korekte robimy kwasem mlekowym

podgrzanie do temp. 52°C poprzez dodanie gorącej wody. Długość przerwy białkowej zależna od rozluźnienia słodu 3,5-4,0 - 35-40 min.

podgrzanie do 63°C poprzez dodanie gorącej wody przy intensywnym mieszaniu. Po osiągnięciu 63°C odbieramy 1/3 zacieru i podgrzewamy do 72°C do negatywnej próby jodowej następnie zacier zagotować i gotować przez 10 min.

Połączyć dekokt z pozostałą częścią zacieru,jeżeli całość nie osiągnęła temp 70-72°C podgrzać przez dodanie gorącej wody. Przerwa ma trwać do całkowitego scukrzenia, Następnie podgrzewamy do 76°C.

 

Przy podgrzewaniu należy przestrzegać zasady wzrostu temp. o 1°C nie krótszym niż 1 minuta.

 

Życzę powodzenia ;)

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1988

7' date='7°Blg jest na zasypie tylko pszenicznym, potem to juz kombinowali tak jak z tą 12[/quote']

czyli kilka lat przed zamknięciem, chyba został zamknięty w 1994 lub 1996 roku

Nie wiem faktycznie kiedy zawiesili tam kłódkę i browar zamknęli, koniec produkcji to rok 1993

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę odszczekać to co napisałem wcześniej: jednak grodziskie nie musi być z samego słodu pszenicznego...

 

Josefik ----> z jakiego okresu jest ta receptura?

Klasyczne piwo grodziskie vel Grätzer Bier było warzone tylko ze słodu pszennego podwędzonego w dymie dębowym lub bukowym.

Dopiero w ostatnich latach czy dziesięcioleciach produkcji w XX wieku zmodyfikowano recepturę i zaczęto dodawać słód pilzneński prawdopodobnie ze względów oszczędnościowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę odszczekać to co napisałem wcześniej: jednak grodziskie nie musi być z samego słodu pszenicznego...

 

Josefik ----> z jakiego okresu jest ta receptura?

Klasyczne piwo grodziskie vel Grätzer Bier było warzone tylko ze słodu pszennego podwędzonego w dymie dębowym lub bukowym.

Dopiero w ostatnich latach czy dziesięcioleciach produkcji w XX wieku zmodyfikowano recepturę i zaczęto dodawać słód pilzneński prawdopodobnie ze względów oszczędnościowych.

Powtarzam klasyczna 7,7° była robiona tylko z pszenicznego. Z częściowym zasypem słodu jęczmiennego kombinowano w innych dużo późniejszych recepturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XIX wieku gdy piwo grodziskie było na szczycie powodzenia było to piwo znacznie mocniejsze i bardzo wysoko chmielone. W książce "Radical Brewing" Randy Mosher podaje recepture z 1884r, z 13.5*Plato (~13.5 blg?), 5-5.7% alkoholu i aż 44 IBU. W recepturze jest aż 170 g chmieli, z czego 140g to chmielenie smakowe, na 20 min i na 5 min.

 

Pisze on że na przełomie XX wieku zmieniono prawo podatkowe na piwa i zmniejszono gęstość początkową grodzisza do ok. 7.5*P.

 

Hej

Scooby obawiam się, że nie wyjdzie Ci z tego Grodziskie a American wheat z dodatkiem nut wędzonych.

Właściwie to jest dokładnie moim celem, nawet robocze imię tego piwa jest narazie "Gratzer in CA" ;)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam może oryginalną recepturę na Grodziskie specjalne 12°

a masz może recepturę na 8°?

w swoim wątku ;) już przeskalowana

a dokładniej tu

http://www.piwo.org/forum/p54941-15-06-2010-09-03-23.html#p54941

 

w oryginale podana jest również przerwa zakwaszająca /podobnie jak w 12/

niestety z chmieleniem to już żonglerka bo instrukcja technologiczna obejmuje tylko proces zacierania.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XIX wieku gdy piwo grodziskie było na szczycie powodzenia było to piwo znacznie mocniejsze i bardzo wysoko chmielone. W książce "Radical Brewing" Randy Mosher podaje recepture z 1884r, z 13.5*Plato (~13.5 blg?), 5-5.7% alkoholu i aż 44 IBU. W recepturze jest aż 170 g chmieli, z czego 140g to chmielenie smakowe, na 20 min i na 5 min.

 

Pisze on że na przełomie XX wieku zmieniono prawo podatkowe na piwa i zmniejszono gęstość początkową grodzisza do ok. 7.5*P.

Bodajże Makaron pisał kiedyś na forum, że bittery też były kiedyś piwami mocniejszymi... Pytanie jakiego grodzisza chcesz uwarzyć, tego z czasów pruskich czy późniejszą wersję. Ja ze swojej strony polecam 8BLG - przy lekkim natężeniu wędzoności dla mnie to piwo jest fenomenalne, zwłaszcza na upalne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dokładniej tu

w oryginale podana jest również przerwa zakwaszająca /podobnie jak w 12/

niestety z chmieleniem to już żonglerka bo instrukcja technologiczna obejmuje tylko proces zacierania.

to nawet u siebie trafiłem, zrobiłem przerwę zakwaszającą, ale ostatnio skróciłem białkową z 15 do 10, bo jakaś słaba piana wyszła.

 

Ja mam problemy żeby zrobić tak rzadkie piwo, ostatnio dolewałem wody i tak wyszło 8,5 Blg... Skoryguje przy rozlewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto robić grodzisza jako piwo słabe. Niewiele jest stylów, które dobrze wychodzą w słabej wersji i należy je chołubić.

Muszą mieć "to coś" co powoduje, że pomimo cienkości piwo jest interesujące. W Grodziszu to jest posmak dymiony, w Berliner Weisse kwaśny w Bitter karmelowy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakiego grodzisza chcesz uwarzyć, tego z czasów pruskich czy późniejszą wersję.

Dzięki że zadałeś to pytanie bo dzięki temu zacząłem się zastanawiać nad tym pod względem "kategorii" piwa i postanowiłem że nie chce warzyć "klona" Grodziskiego (z XXw), nie chce warzyć tego historycznego Gratzera z XIX wieku, ale za to chce uwarzyć "nowe" piwo tylko ogólnie oparte na grodziskim, czyli jak ty to wyżej określiłeś "American Wheat z posmakiem wędzonym".

 

Postanowiłem zacząć od mniejszej ilości słodu wędzonego i mniej IBU, ale ze 100% Saaz:

 

Warka: 5.5 gal (21 L)

Wydajność: 72%

OG: 1.049 (12.0 Plato)

IBU: 20

 

5 lbs, (50%), 2-row

4.5 lbs, (45%) pszenny

0.5 lb, (5%) wędzony

 

1.5 oz (42 g) Saaz, 3%AA, 60 min

0.5 oz (14 g) Saaz, 3%AA 5 min

 

zacieranie 148*F (64°C), 60 min

1 tsp Irish Moss

drożdże Kolsch albo California Ale

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 lbs' date=' (50%), 2-row

4.5 lbs, (45%) pszenny

0.5 lb, (0.5%) wędzony[/quote']

posmaków wędzonych z 0,5 funta słodu wędzonego t.j. 0,5% niestety ale nie uświadczysz, jak idziesz w kierunku grodzisza to daj go więcej

0,5 funta na 10 to 5% a nie 0,5% i to może uda się już wyczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.