Skocz do zawartości

Dominus Tecum, #180 Hopiness - ocena wg PSPD w szkle degustacyjnym


Rekomendowane odpowiedzi

Piwo codera w stylu American India Pale Ale spotkał zaszczyt, bo jest to pierwsze przeze mnie oceniane piwo wg zasad PSPD oraz w szkle degustacyjnym austriackiego Związku Sommelierów Piwnych. Od razu piszę, że oceniam surowo, bo do takich wniosków doszliśmy w drodze powrotnej z kursu. Trzeba oceniać surowo, najważniejsze żeby robić tak samo za każdym razem.

 

Wady:

Siarkowy - 1

Ściągający - 2

 

Aromat: 7/12

przy pierwszym powąchaniu nuta kanalizacyjna, ale niezbyt intensywna. Przyjemny owocowy, cytrusowy od amerykańskich chmieli.

Barwa: 2/3

jasne, około 6-7SRM (12-14EBC), czyli dolne limity dla stylu. Lekko zamglone.

Piana: 4/6

niezbyt obfita, dość szybko opada, utrzymuje się cienką warstewką, ładnie oblepia szkło.

Smak: 8/17

wytrawne, cienkie, brak słodowej bazy, która współgrałaby z goryczką, niezbalansowane, brak nut karmelowych, co może nie jest wadą w tym stylu, ale zaznaczam w celu opisowym. Pijalność wbrew pozorom niezbyt wysoka, nazbyt wodniste, jednowymiarowe.

Goryczka: 3/6

goryczka średnia, w tym stylu mogłaby być znacznie wyższa, pomimo to jest długa i ściągająca, garbnikowa.

Odczucie w ustach: 3/6

cienkie, wodniste, wysycenie niskie - to na plus, ściągające.

Wrażenie ogólne:

piwo zbyt cienkie, goryczka mogłaby być większa, ale wtedy byłoby jeszcze gorzej, bo brak słodowej podbudowy dla tej goryczki.

Ogółem: 27/50

piwo poprawne, generalnie niezłe, ale piłem dużo lepszych AIPA.

 

Powiem wam, że to ocenianie jest trudne. Dużo jest tych wszystkich aspektów, które oceniamy. Zamieszanie, gdzie ta skala kolorów, czy oceniac kolor czy aromat, gdzie te widełki*. Jak to ocenić, czy kolor w dolnej granicy dla stylu, lekko zamglony to 2 czy 3. Mogłem dać 2,5 ale nie dają połówek z zasady. Ze smakiem jeszcze gorzej, aż 17 punktów, a tu i goryczka i odczucie w ustach zabrane są do osobnych kategorii. No ale w takim razie o czym tu pisać w tym smaku. Przecież nie mogę oceniać IPA w oderwaniu od goryczki. Ciężko było też z tym aromatem siarkowym. Poczułem go od razu przy pierwszym niuchnięciu, potem już tylko przyjemny chmiel. No ale trzeba w siebie wierzyć, powąchałem po chwili kawę, zakręciłem szklanką, jest no jest aromat brudnej ściery, kanalizacji, niebyt intensywny ale jest. Z kolei ten ściągający aspekt gdyby piwo było treściwsze pewnie by tak nie doskwierał, może bym go nie zauważył, ale ponieważ nie było nic co by go równoważyło dałem intensywność 2.

 

Trzeba sporo piw ocenić w ten sposób, żeby nabrać pewnego automatyzmu. Zajęło mi to o wiele więcej czasu i zużyłem więcej piwa (całą butelkę :okey:) niż w warunkach konkursowych. Strategia oceniania surowo, okazała się słuszna, piwo ogólnie oceniłbym na górne stany średnie i tak wyszło z punktów.

 

Szkło od Austriaków, sprawiło się nieźle. Pierwsze moje wrażenie było nieco rozczarowujące, bo nadruk kiepski, wady w szkle, cienkie szkło, rant ostry, ale w boju okazało się bardzo fajne. Przede wszystkim super jest zwężenie do oceny koloru. Po drugie fajnie kręci się szkłem, bez obawy że coś nam wychlapie.

 

*w przewodnikach po stylach nie ma AIPA. :rolleyes: A to bardzo popularny styl ostatnio.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Widzę, że "niemiecki" sposób oceniania polegający na punktowaniu wad przyjmuje się również w Polsce. I bardzo nad tym ubolewam, bo mi się to podejście nie podoba.

 

Dwa razy się zastanowię, zanim dam komuś po kursie sędziowskim PSPD jakieś piwo. Bo jak dać komuś piwo z zastrzeżeniem, że nie życzę sobie oceniania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy się zastanowię, zanim dam komuś po kursie sędziowskim PSPD jakieś piwo. Bo jak dać komuś piwo z zastrzeżeniem, że nie życzę sobie oceniania?

To akurat chyba normalne. Mam sporo takich piw w domu właśnie z taką prośba. Z drugiej strony wskazywanie wad moim zdaniem uczy, ja wolę wiedzieć co jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym więcej profesjonalnych ocen tym lepiej. Ja tylko dlatego od zeszłego roku wysyłam piwa na konkurs bo niby skąd się dowiedzieć prawdy o własnym piwie /wiadomo przecież że własne smakuje najlepiej/? Wspólna konsumpcja to w większej części kurtuazja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten system ocen się przyjmie (a wierzę, że tak), to wtedy można szybciutko napisać formularz ułatwiający dodawania i ocenianie piwa w tym dziale :okey:

A tak poza tym rzeczowa ocena i krytyka to jest to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Piwo codera w stylu American India Pale Ale spotkał zaszczyt, bo jest to pierwsze przeze mnie oceniane piwo wg zasad PSPD oraz w szkle degustacyjnym austriackiego Związku Sommelierów Piwnych.

A mnie po tym zdaniu naciągało na wymioty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytyka to co innego, niż wyliczanie wad. Ale jeżeli nie odróżniacie jednego od drugiego, to tym gorzej dla polskich konkursów piwowarskich. Bo będzie tak, jak w Niemczech - 20 czy 30 "zawodników", którzy piwo warzą wyłącznie na konkursy z założeniem "minimum wad" i reszta, która swojego piwa nie pokaże nikomu poza znajomymi, bo wyliczanie wad piwa ich nie interesuje.

 

Kopyr w tej ocenie się starał nie polegać wyłącznie na wyliczaniu wad, ale widzę, że powstała spółdzielnia "surowych sędziów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytyka to co innego, niż wyliczanie wad. Ale jeżeli nie odróżniacie jednego od drugiego, to tym gorzej dla polskich konkursów piwowarskich. Bo będzie tak, jak w Niemczech - 20 czy 30 "zawodników", którzy piwo warzą wyłącznie na konkursy z założeniem "minimum wad" i reszta, która swojego piwa nie pokaże nikomu poza znajomymi, bo wyliczanie wad piwa ich nie interesuje.

 

Kopyr w tej ocenie się starał nie polegać wyłącznie na wyliczaniu wad, ale widzę, że powstała spółdzielnia "surowych sędziów".

Nie bój, W Grodzisku sędziowie są niereformowalni :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Piwo codera w stylu American India Pale Ale spotkał zaszczyt, bo jest to pierwsze przeze mnie oceniane piwo wg zasad PSPD oraz w szkle degustacyjnym austriackiego Związku Sommelierów Piwnych.

A mnie po tym zdaniu naciągało na wymioty.

:okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytyka to co innego, niż wyliczanie wad. Ale jeżeli nie odróżniacie jednego od drugiego, to tym gorzej dla polskich konkursów piwowarskich. Bo będzie tak, jak w Niemczech - 20 czy 30 "zawodników", którzy piwo warzą wyłącznie na konkursy z założeniem "minimum wad" i reszta, która swojego piwa nie pokaże nikomu poza znajomymi, bo wyliczanie wad piwa ich nie interesuje.

 

Kopyr w tej ocenie się starał nie polegać wyłącznie na wyliczaniu wad, ale widzę, że powstała spółdzielnia "surowych sędziów".

Chyba zdecydowanie przesadzasz. Byłem przy próbach pierwszych ocen. Jetem pewien że nie chodzi o wytykanie wad, a jedynie określenie jego faktycznej jakości. Przy pierwszych podejściach okazywało się że piwo które było średnie dostawało ilość punktów kwalifikujących je do Wybitnych, co było oczywistym nonsensem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytyka to co innego, niż wyliczanie wad.

krytyka polega na wyliczaniu wad. Od zawsze tak było na konkursach. Ocenienie pijalności też ma miejsce, ale jeżeli Pils klepie owocami to trzeba to wypunktować.

 

Dla mnie krytyczna ocena weny, josefika czy kopyra to czysta przyjemność i zaszczyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że zawsze tak było to nie znaczy, że tak jest dobrze. Ale nie mnie wyznaczać kierunki, za młody piwowar jestem.

 

Dla mnie symptomatyczne było pewne wydarzenie z jednego z amerykańskich konkursów - jeden z uczestników wystawił kolońskie w kategorii Dortmunder i ją wygrał. Piwo nie mogło zostać poddane podobnej ocenie, bo przepadłoby w eliminacjach z powodu któregoś z "octanów", jeżeli nie wszystkich. Znaczy, w US of A jednak można w konkursach oceniać na innej zasadzie, niż wyliczenie wad względem stylu, więc jak to działa?

 

I tu powstaje pytanie, do czego dążymy z naszą amatorską sceną piwowarską? Do modelu niemieckiego (quasi-zawodowstwo zawodnicze), czy amerykańskiego (amatorstwo jako kuźnia kadr rzemieślniczej profeski)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden z uczestników wystawił kolońskie w kategorii Dortmunder i ją wygrał.

Wieczorem po kursie ocenialiśmy w knajpach piwa, jednym z ocenianych piw był ALT tak przynajmniej kelnerka zeznawała, w ocenie wszystkich był to DUNKELWEIZEN. Mimo że to piwo nie było ALTEM w Twojej ocenie dostałoby górną granice punktów bo nie było w nim wad i powinno wygrać w kategorii ALT ? nie kumam takiego podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musiało być już nieźle w połowie imprezy albo i lepiej, skoro mieliście jakiekolwiek wątpliwości co do rozróżnienia altbiera od ciemnej pszenicy. Zrozumiałbym, jakbyście mieli je między dunkelem a altbierem. Skoro kelnerka wam kłamała, to ja bym więcej do tej knajpy nie chodził.

 

Dla potomności - gdzie to było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musiało być już nieźle w połowie imprezy albo i lepiej, skoro mieliście jakiekolwiek wątpliwości co do rozróżnienia altbiera od ciemnej pszenicy. Zrozumiałbym, jakbyście mieli je między dunkelem a altbierem. Skoro kelnerka wam kłamała, to ja bym więcej do tej knajpy nie chodził.

 

Dla potomności - gdzie to było?

Trzeba tej kelnerce dac minusa do reputacji :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis ciekawy, nawet trochę przydługi. Arkusz oceny jak rozumiem był przygotowany dla ocen profesjonalnych konkursowych.

Jeżeli takie opisy przyszli sędziowie będą traktować jako wprawkę dla siebie z braku wyszumienia się w ocenach konkursowych to rozumiem i popieram.

Ale proszę nie wymuszajmy (np. formularzem) tej formy, niech zostanie wolność i swoboda :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.