Skocz do zawartości

Jak wykorzystać bojler?


quraqus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przyznaję się, że przeglądam ten dział z zapartym tchem. :( Jestem pełen podziwu dla Waszej pomysłowości i wiedzy technicznej. Sam też coś tam majsterkuję, ale nie mam tej ?inteligencji technicznej?, czyli potrafię coś zrobić, ale posiłkuję się wiedzą i doświadczeniem innych.

Dlatego też zwracam się o pomoc.

 

Znalazłem u teściowej w piwnicy bojler Vaillant, taki do grzania wody dla potrzeb domu. Bojler ma 130l pojemności: 6,4 kW mocy grzałki, działał chyba tylko rok, po roku instalacja została zmieniona na gazową i przestał być potrzebny. (dostałem zadanie wywiezienia go na złom !!!)

Moje pytanie: Czy da się takie ustrojstwo wykorzystać w domowym browarze? Czy ktoś miałby jakąś koncepcję, co można by było z niego zrobić?

Myślałem o kadzi zacierno- warzelnej, ale nie mam pomysłu jak rozwiązać problem filtracji i wysładzania. W najgorszym wypadku może, chociaż fermentator?

Bardzo proszę o wasze koncepcje, co z tego zrobić i jak to wykonać.

 

Bojler jest chyba wykonany ze stali nierdzewnwnej (przynajmniej powinien być), nie wiem jak jest izolowany, ale izolacja jest bo jak działał to podobno obudowa nigdy nie była gorąca (tak twierdzi teściowa). Kabel od zasilania bardzo solidny, bez wtyczki, rurki doprowadzające wodę nie są zardzewiałe.

Postaram się dołączyć zdjęcia, ale najpierw muszę zrobić wielkie sprzątanie piwnicy żeby mieć do niego dostęp:)

Edytowane przez quraqus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja taki bojler wykorzystałem na zbiornik gorącej wody. Wykonałem otwór od góry, tak aby zbiornik z zamkniętego zrobił się otwarty. Dodałem mu wskaźnik poziomu cieczy i termometr. Zaworem reguluję ilość wody jaką wpuszczam do kadzi do zacierania i wysładzania. Bardzo wygodna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boilery to raczej jest nierdzewka, w końcu jakby była zwykła stal, to by nam rdzawa woda leciała z kranu :okey: Rok temu rozbebeszyłem stary boiler i sprzedałem na złomie, było z tego około 70 zł - tyle za 10 kg zwykłej stali by się nie dostało :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boilery to raczej jest nierdzewka, w końcu jakby była zwykła stal, to by nam rdzawa woda leciała z kranu :beer:

A z rur stalowych ci leci? No czasami poleci jak kamień wstrząśniesz. :)

 

Widziałeś taki bojler, wymieniałeś grzałki? :okey: Najzwyklejsza stal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie na temat zwykłej stali opierając na czymś swą wiedzę, czy tylko tak Wam się wydaje??

Po odwiedzając skup złomu nie widziałem jeszcze rozbebeszonego bojlera ze zwykłej stali (czy tam ocynkowanej), za to wielokrotnie były ze stali nierdzewnej. Śmiałbym zaryzykować stwierdzenie że to norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś taki bojler, wymieniałeś grzałki? :D Najzwyklejsza stal.

Widziałem, rozbebeszyłem do ostatniej śrubki i sprzedałem na złomie za 70zł - bo był z nierdzewki. Na bank. Prawda, że był to jedyny bojler jaki rozkręcałem, więc to nie musi być norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boiler ze zwykłej stali o norma, za nierdzewne trzeba dopłacić "extra". Wystarczy przejść się do pierwszego lepszego sklepu hydraulicznego... U mnie zwykły boiler stalowy służy już kilkanaście lat - fakt, był nie raz spawany i malowany, ale nadal jest ok :D

 

Za to niedawno zamontowany przez ekipę od solarów boiler jest nierdzewny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

' date=' za to wielokrotnie były ze stali nierdzewnej. Śmiałbym zaryzykować stwierdzenie że to norma.[/quote']

śmiem wątpić

Przepraszam ale śmiesz wątpić w to co widziałem na własne oczy?? śmiała koncepcja ;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.