Skocz do zawartości

Pszeniczne na 3068 - w domu, czy w garażu


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

 

Piwko właśnie zatarte, czekam teraz aż się schłodzi i zadam drożdże.

 

Zastanawiam się gdzie przeprowadzić fermentację: w domu czy w garażu podziemnym.

 

Temp. w domu - 22C

Temp. w garażu - 14C

 

Rozmawiałem z Coder'em kilka dni temu i radził mi że 22 to za dużo. Ale wtedy spodziewałem się że w garażu będzie 15-17, niestety sprawdziłem i jest tylko 14C...

 

Co radzicie? Fermentować w 22C czy w 14C?

 

 

Coder,

Wielkie dzięki za gęstwę i porady, klikam "pomógł".

 

Mówiłeś mi też, że mogę fermentować kilka dni w domu, a kilka w garażu. Niestety nie pamiętam w jakiej kolejności (chyba najpierw garaż?). Co radzisz?

 

 

 

Pozdrawiam,

Robert

Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegą nie jestem, ale jeśli głos koleżanki też będzie brany pod uwagę, to radzę fermentować w domu. 14C zdecydowanie za mało dla drożdży do pszeniczniaka. Piwo fermentowane w wyższej temperaturze będzie bardziej owocowe, może też nabrać troszkę aromatów gumy balonowej, ale powinno być w smaczne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Koleżanko" :-)

 

A jaka jest wg Ciebie optymalna dobra temperatura, czy może coś około 19-20C?

Pytam teoretycznie, ewentualnie mogę pochodzić po domu z "licznikiem geigera" i poszukać, gdzie jest najniższa temperatura.

 

Robertus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Koleżanko" :-)

 

A jaka jest wg Ciebie optymalna dobra temperatura, czy może coś około 19-20C?

Pytam teoretycznie, ewentualnie mogę pochodzić po domu z "licznikiem geigera" i poszukać, gdzie jest najniższa temperatura.

 

Robertus

Dokładnie, moim zdaniem pszeniczniaki najlepiej wychodzą fermentowane w temp 18-20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mozna by zacząć w 14°C, drożdże mogą podnieść sobie temperaturę do 16°C. Po 2-4 dniach możesz juz przenieść w 22°C.

 

Kiedyś próbowałem fermentować w 15°C, drożdże ruszyły, ale prawie nic nie zjadały, musiałem podnieść temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegą nie jestem, ale jeśli głos koleżanki też będzie brany pod uwagę, to radzę fermentować w domu. 14C zdecydowanie za mało dla drożdży do pszeniczniaka. Piwo fermentowane w wyższej temperaturze będzie bardziej owocowe, może też nabrać troszkę aromatów gumy balonowej, ale powinno być w smaczne :(

Brawo Dori :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem biegun zimna w domu: 21.3'C. Zaczyna to wyglądać całkiem ok :-)

 

Faktycznie tak jak pisał Coder na początku fermentacji może być ze 2'C więcej, więc warto wtedy schłodzić. Albo na dwa dni do garażu, albo może będę obkładał butelkami z lodem przez dwa dni, co sądzicie o tych wyjściach?

 

Robert

Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie ponownie!

 

Piwko już rozlane w butelki.

Zastanawiam się w jakiej temperaturze leżakować już zbutelkowane pszeniczne: w domu mam 21C, w garażu aktualnie 16C.

Wstępnie to myślałem 2-3 dni w domu, a potem do garażu.

A jakie jest Wasze zdanie? Co radzicie?

 

Robert

Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.