Jump to content
Sign in to follow this  
kajtek99

Wątpliwości przed pierwsza warką

Recommended Posts

Witam. Wczoraj otrzymałem zamówiony z WES'a towar. Do dyspozycji mam min. 3 pojemniki, jeden kranik(czerwony) i jedną rurkę fermentacyjną. Przymierzam się dzisiaj do zrobienia piwka :( (1,7kg ekstraktu nachmielonego, 1.2kg nienachmielonego) i im bardziej czytam dołączoną do zestawu broszurkę tym więcej mam wątpliwości i obaw :( przed popełnieniem błędu. Przeglądałem już podobne tematy na forum, ale pozwolicie, że zadam pytania "po swojemu"

 

1. Rozumiem, że po gorącej kąpieli której poddajemy obydwie puszki, ekstrakty z tychże puszek przelewamy(kolejność dowolna?) do zagotowanej wcześniej wody i gotujemy razem przez 30 min w 3 do 5 litrach wody?

 

2. Tak przygotowaną brzeczkę przelewamy do pojemnika z ok 10 litrami przegotowanej i ostudzonej wody- tak? Jakim wiec cudem wyjdzie z tego 23litry piwa??? Taką informację uzyskałem podczas rozmowy ze sprzedawcą. Nic nie kumam w tym temacie

 

3. Teraz temat drożdży. W ulotce są podane zakresy temperatur przy fermentacji burzliwej, ale nie ma ani słowa co za drożdże zostały dołączone do zestawu. Skąd taki zielony słoń jak ja ma o tym wiedzieć??? Saszetka, którą otrzymałem to WINDSOR, netto 11g. Rozumiem, że do przygotowania startera zużywam całą saszetkę? A burzliwa to w jakim zakresie temperatur?

 

4. Jakoś nie przemawia do mnie sugestia sprzedawcy, żeby burzliwą przeprowadzać w lekko zamkniętym pojemniku bez rurki. Mam zamiar zamknąć szczelnie i mocno pokrywką z rurką. Co Wy na to?

 

5. Jako, że nigdy nie dokonywałem pomiarów areometrem: rozumiem, że po nalaniu próbki brzeczki do menzurki(ile? do pełna?) wyciągam aerometr z opakowania ochronnego i zanurzam w menzurce?

I chyba na razie to tyle. Proszę o pomoc i wyrozumiałość. Dziękuję

POZDRAWIAM

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad 1 tak

ad 2 masz aerometr dolewasz tyle wody aby było ok 12-13 °Blg

ad 3 ok 20 °C

ad 4 jak chcesz można tak i tak ja robię z rurką

ad 5 nalewasz tyle aby nie miał kontaktu z ściankami i dnem menzurki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Drożdże -> http://www.piwo.org/forum/t1349-Danstar-Windsor.html

 

Jak zwykle wszystko jest na forum, tylko się szukać nie chce.

Ależ szukam. Od kilku miesięcy czytam forum. I pewnie po kilku swoich pierwszych samodzielnych warkach przestanę zadawać banalne dla większości pytania. Wolę przeczytać i zapytać dwa razy niż coś skopać. Pierwszy raz w życiu mam saszetkę z drożdżami w rękach, że o aerometrze nie wspomnę :( a broszura dołączona do zestawu nie w każdym miejscu jest jasna i zrozumiała.

Edited by kajtek99

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. Chcę zapytać czy do zrobienia startera drożdżowego mogę użyć cukru. Mam co prawda suchy ekstrat słodowy- puszka 0.2kg z WES'a, jednak nie chcę jej otwierać przed refermentacją i trzymać otwartej przez te kilkanaście dni do rozlewu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rób startera. Suche drożdże wystarczy uwodnić.

A mógłbyś opisać co mam zrobić po kolei?

I jeszcze jedno banalne pytanie: Czy po zamknięciu pojemnika i nalaniu płynu do rurki fermentacyjnej, rurka zostaje z góry otwarta czy zamykam ją tym czerwonym kapselkiem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc ;) . Piwko stoi na burzliwej w 18-19°C . Mam nadzieję, że wszystko się uda i wyjdzie z tego smaczny trunek. Jestem pewny, że wraz z kolejnymi warkami banalnych pytań z mojej strony będzie coraz mniej. Jeszcze raz dzięki za pomoc. POZDRAWIAM ;)

Edited by kajtek99

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.