Skocz do zawartości

Arkusz do zapisywania procesów warzenia i fermentacji


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

Racja, racja... nie zauważyłem tego jednego zera więcej. Już poprawione. Zostawiłem jednak te 0,4%. Wiele ray przeczytałem na tym forum, że refermentacja średnio da jeszcze 0,4%, więc zostawiam. Oczywiście z czasem może się wezmę za dokładnie liczenie, bo wiadomo, że im więcej surowca do refermentacji, to i więcej % dojdzie :smilies: Ale narazie musi to zostac. Poza tym, chcę aby to wskazywało maksymalny poziom alku jaki może byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A to nie jest tak, że refermentacja w butelce dodaje 0,4 punkta procentowego a nie 0,004? np. 4,5% +0,4% dawało by 4,9% alk. 0,004 to jest wartość dużo niższa niż błąd pomiaru i chyba nikt nie zawracał by sobie tym głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dodajesz cukier albo bardzo gęsty syrop to podnosisz ekstrakt początkowy. W 20 litrach piwa 12°Blg masz około 2,5 kg ekstraktu. Jak dodasz jeszcze 180 g cukru na refermentację, to podbijesz ekstrakt o prawie o 1 Blg, a 1 blg różnicy to 1/1,938 ~ 0,5 % alk Sprawdźcie sobie w programie piwowarskim np qbrew, jak wpłynie na ekstrakt dodatek tych 180 g cukru.

 

Aby tego uniknąć trzeba dodawać surowiec do refermentacji o takim stężeniu jak była brzeczka podstawowa - na tym samym przykładzie - do 180 g cukru trzeba dać 1320 g wody, aby uzyskać roztwór cukru o stężeniu 12%

 

Można się tutaj trochę oszukać bo np warzymy piwo na konkurs, jesteśmy w górnej granicy stylu, dajemy sam cukier na refermentacje i już jesteśmy blg poza stylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.