Skocz do zawartości

Arkusz do zapisywania procesów warzenia i fermentacji


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czy są osoby co posiadają jakis gotowy arkusz w jakim zapisują swoje warzelniane przepisy i experymenty ? Kiedyś spotkalem się w sieci z takim cudenkiem które dodatkowo pokazywało na wykresie przebieg temperatut itp. ale jakos nie moge teraz wytropic nic.

Nie widzę przeszkód, abyśmy w tym miłym gronie utworzyli taki arkusz od zera :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi pewnej biurokracji i jakiegoś ładu w moim browarze. Dlatego chyba szukam jakiś fajnych , przejrzystych sposobów na zarejestrowanie moich testowych warek aby móc łatwo analizować i wyciągać wnioski. Ten post pasował by w pysk do tego co utworzyłem przed chwilą w dziale "Komputery, Internet" Ewentualne arkusze mogły by tam trafić. Ja jestem za utworzeniem takiego aktywnego arkusza który jednocześnie pokazywał by graficznie przebieg np. temperatur. Ale nie jestem na tyle dobry z Excela by cos takiego sam spłodzić. Liczę na kolegów i koleżanki w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co chciałbyś mieć w takim arkuszu. Może coś wspólnie sklecimy.

 

Według mnie istotne są dane jak:

 

data warzenia, zasyp, chmiel, temperatury i przerwy, drożdże, czasy fermentacji, surowiec i jego ilość do refermentacji.

 

Można dorzucić jeszcze: ilość wody na starcie, ilość wody do wysładzania.

 

Przyznam, że sam spisuje wszystko na karteluszkach, które się poniewierają gdzie popadnie. Dlatego pomysł jest niezły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar BLG przed i po fermentacji, temperatura fermentacji, tak jak komoona napisał jesli butelkowanie to ilość materiału do refermentacji a ja dodam jeśli keg to czas i ciśnienie nasycenia CO2, data przydatnośći drożdży czy ważność słodu lub chmielu - ale to już bardziej szczegółowe dane. Główne kategorie to chyba mamy i teraz należało by je rozbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zrobiłem w exelu.

 

Takie proste tabelki: data, nazwa, skład, temp. zacierania, BLG początkowe, końcowe, alkohol, długość fermentacji, data butelkowania.

 

W tym sezonie zrobie sobie zeszyt A4. Jakoś wklepywanie do kompa mi przeszło.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BA był kiedyś dziennik piwowara gdzie można było zapisać wszystkie istotne dane. Mi skończyła się już druga taka książeczka i myślę nad stworzeniem coś własnego. Nie wiem czy w BA mają jeszcze takie dzienniki, ale to dobra rzecz wszystko w jednym miejscu. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator to ja mam w programie gdzie wprowadzam wszystkie dane odnośnie zakupów. Tak jak program finansowy dla firm handlowych. To jest fanaberia. Ale zapisy odnośnie warzenia to jest podstawa działania każdego browaru nawet mini jak nasze browary. Wiemy dokładnie co kiedy i dlaczego. Mamy wtedy możliwość powielenia naszego piwka, które nam smakowało. No , a jak trafi nam się wygrana w konkursie to trzeba znać recepturę zwycięskiego piwa. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio bawiłem sie BeerSmithem. Jest rewelacyjny. Promash wysiada przy nim. Bynajmniej za interfejs który w BeerSmithie jest bardzo przyjazny i intuicyjny. Dla mnie jest to bardzo ważny parametr bo nie zamierzam uczyć się obsługi. Czysta przyjemność ma być. Powiem prawdę że po spotkaniu z ProMashem miałem dość wszystkiego. Bardziej zagmatwanego programu dawno nie widziałem.. Program BeerSmith ma to wszystko co poszukiwałem. Wszystkie kalkulatory pod reką, jednostki metryczne, kalendarz, dziennik, posiada wszystkie popularne rodzaje produktów używanych do produkcji piwa w formie list rozwijanych - nawet są parametry wody występującej w Polsce. Wszystkie dane można edytować i dodawać swoje pozycje. Dane temperaturowe drożdży, dane słodów i mnóstwo innych rzeczy. Automatycznie oblicza wszystkie parametry piwa z receptury jaką dalismy - mało tego - prócz skali koloru pokazuje graficznie jak wygląda. Masakra. Wszystko można wydrukować przyczepić na Kega lub skrzynkę z butelkami i parametry są dostępne od zaraz. Dodatkowo mamy wszystko w kompie i tworzymy własna bazę receptur. Posiada również sporo receptur w swojej bazie. Za kilkoma kliknięciami mamy symulacje produktów, co musimy kupić , sposób zacierania, zawartość alkoholu, gęstość i cała reszta.

21$ za takie cacko to żaden wydatek i szkoda zachodu w konstruowaniu czegoś innego. Program jest na bieżąco aktualizowany i udoskonalany. Rewelacja. Ja kupuje - decyzja podjęta. :P

 

PS. Mój angielski nie jest rewelacyjny a radze sobie bez kłopotu w nim także naprawdę jest prosta obsługa.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie tłumaczenia tego programu na język polski (na własne potrzeby - dla wygody użytkowania).

Ogólnie program super, chyba też się skuszę na zakup bo bardzo ułatwia życie a cena jest śmiesznie niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie tłumaczenia tego programu na język polski (na własne potrzeby - dla wygody użytkowania).

Ogólnie program super, chyba też się skuszę na zakup bo bardzo ułatwia życie a cena jest śmiesznie niska.

Czy takie nieoficjalne tłumaczenie przedstawisz szerszemu gronu?:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Jestem w szoku komoona - podziwiam Cie z tym tłumaczeniem z nutka zazdrosci że masz tak język opanowany. Z

 

Apropo zakupu czy to że jestesmy po drugiej stronie globu bedzie miało jakieś znaczenie do zakupu tego programu ? Na ich stronie płatności są kartą w Payu mam na mysli kąplikacje z transferem pieniedzy lub dodatkową opłatą za taką transakcje. Czy ktoś kiedyś kupował w ten sposób program w stanach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wychodzi rachunek w $

 

 

Product: BeerSmith Key

Price per quantity: $21.95 (USD)

Quantity: 1

Payment Method: Credit Card Online

 

Product Total $21.95

Vat Tax $4.83

Total Amount charged (USD) $26.78

 

 

Na KEY czekałem 20 minut.

Jestem szczęśliwym posiadaczem pełnej wersji :-))))

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BA był kiedyś dziennik piwowara gdzie można było zapisać wszystkie istotne dane. Mi skończyła się już druga taka książeczka i myślę nad stworzeniem coś własnego. Nie wiem czy w BA mają jeszcze takie dzienniki, ale to dobra rzecz wszystko w jednym miejscu. JK

jeśli ktoś chce mogę zeskanować stronę dziennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.