Jump to content
Sign in to follow this  
maria-n

grzałka na "sucho" pod kegiem

Recommended Posts

@pablo

odpowiadam na Twoje zapytanie "mailowe" (dla innych zainteresowanych-jak w temacie) poprzez forum bo może jeszcze któryś z kol.forumowiczów będzie chciał ten sposób wykorzystać.Otóż z moich doświadczeń wynika że powinny być to grzałki o możliwie najdłuższych wymiarach chodzi tu o jak najmniejszą ilość mocy przypadającej na jednostkę powierzchni. Oczywiście kupujemy grzałki ,które mogą pracować w powietrzu.Ja zastosowałem 2x1500W o dł. 140 cm każda, połączone szeregowo dlatego zasiliłem je z napięcia międzyfazowego (400V) Umieściłem je tuż pod dnem kega i od spodu odizolowałem termicznie od otoczenia (watą mineralną) W systemie" na sucho" nie ma możliwości jakichkolwiek przypaleń (w trakcie montażu należy zwrócić uwagę na to by nie było kontaktu bezpośredniego grzałki z dnem kega) ani też kłopotów z uszczelnieniami .Po prostu dwa lub więcej otworów w obrzeżu dolnym kega i po kłopocie. Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania napięcia międzyfazowego ,to trzeba takie grzałki połączyć równolegle.Myślę że warto się też zaopatrzyć w jakikolwiek regulator mocy chodzi o przyrost temperatury w czasie (zalecane 0,5-1°C /min)

Edited by maria-n

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź!

 

Jedna rzecz mnie zastanawia. Dlaczego grzałka ma nie stykać się z kegiem?

 

I pytania dodatkowe :(

Jakie grzałki (producent, wymiary) zastosowałeś?

Jak zapewniłeś dylatację pomiędzy grzałką a dnem kega i izolacją?

Jaką warstwę izolacji zastosowałeś i jak się sprawdza.

 

Będę wdzięczny za opis wykonania tego ogrzewania i izolacji - najbardziej mnie przekonuje takie rozwiązanie i na pewno pójdę w tym kierunku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pablo, Pabllo_Lodz

grzałka nie powinna się stykać z kegiem ponieważ mogą powstać w tych miejscach miejscowe przypalenia.

Nie wiem czy się orientujesz ale taka grzałka przystosowana do pracy na "sucho" rozgrzewa się do b. wysokich temp.Nie jestem w stanie je bliżej określić ,ale jeśli Ci wystarczy wyobraźnia, to kolor jest ,jasno-czerwony.Wykonane są z materiałów kwaso lub żaroodpornych które tolerują tak wys. temp.Stosuje się je np. w piekarnikach kuchni elektrycznych lub gazowych.Mogą być dostępne w wykonaniach nie profilowanych i wtedy b.łatwo można je ułożyć (są wykonania b. plastyczne )wg własnego pomysłu.Najbardziej efektywny sposób to ułożenie meandryczne lub po spirali Archimedesa (coraz mniejsze kręgi) Nie ma problemu z dylatacją bo ukształtowaną w/w sposób mocujemy w odpowiednio oddalonych od dna, wywierconych wcześniej, otworach obrzeża kega i doginamy odpowiednio do kształtu wyprofilowanego dna.Materiał obudowy grzałki jest na tyle sprężysty ,że sam stworzy dylatację.Jeśli chodzi o typ i producenta to łatwo to namierzysz poprzez GOOGLE wpisując hasło grzałki przystosowane do pracy w powietrzu.Ja swoje z racji wykonywanej profesji miałem leżące luzem od jakiegoś czasu(chyba z 5 lat) w warsztacie i nie jestem w stanie podać tych danych.Zaizolowałem od sposobu twardą płytą wyk. z wełny mineralnej używaną do izolacji kominków o gr. 3 cm ale spokojnie można dać dwie warstwy będzie lepiej.Następnie uszczelniłem i jednocześnie niejako przykleiłem silikonem przystosowanym do wys.temp.(przeważnie w kolorze czerwono-bordowym) bywa też czarny. I właśnie z tego powodu nie jestem w stanie wykonać proszonych fotek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maria-n

No to zadałem pytanie wójkowi Google. To nie jest moja branża :( Kompletnie nie wiem gdzie takich grzałek szukać :) Mógłbyś podpowiedzieć, jakiegoś producenta grzałek "w wykonaniach nie profilowanych"? Wtedy już rozpocznę konkretne poszukiwania kontaktując się z firmą.

Dzięki :(

Edited by pablo

Share this post


Link to post
Share on other sites
a najlepiej zapytaj wujka o grzałki rurkowe ,Będziesz miał lektury na tydzień

:( Dzięki. Najważniejsze to zadać trafne pytanie :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale to http://selfa.pl/index.php/pl/g/9/Opaskowe/ to już pewnie nie jest kosmos, mam nadzieję

 

zapytam o ceny ale jako osoba nie posiadająca kega (jeszcze...) chciałbym prosić abu ktoś podał mi wymiary dla takiej grzałki, a właściwie to chyba trzech odrębnych grzałek z uwagi na to że Keg nie ma ścianek gładkich tylko są na nich wytłoczenia

 

chodziłoby o wymiary:

 

1. wysokość grzałek

2. obwód

 

(odrębnie dla kega 30 i 50l)

 

...tak mniej więcej jak zaznaczyłem na rysunku

 

 

 

oczywiście wiem że różne są kegi, niektóre pewnie beczkowate więc montaż takiej grzałki byłby problematyczny ale przyjmijmy jakąś uśrednioną wersję do wyceny i zobaczymy co producent zaproponuje

jak kosmos to pomysł upadł, ale może to będzie rozsądne? a za to jakie ładne :)

 

robię założenie że moc musi być taka żeby wewnątrz doprowadzić wodę do wrzenia, tak? (przy założeniu że kega dodatkowo domowym sposobem izolujemy szyjąc mu jakąś gustowną kołderkę w szkocką kratę z Rockwoolem w środku

 

przem

Edited by przemski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawdę mówiąc to pomysł z grzałkami opaskowymi nie przemawia do mnie raczej. Cena będzie straszna, a moc raczej niezadowalająca. Te grzałki opaskowe mają raczej za zadanie utrzymanie temperatury. Przekazanie ciepła tylko ze ścianek będzie raczej słabe. Środek kega nie podgrzewany to i wymiana i cyrkulacja wewnątrz słaba. Jak koniecznie chcesz elektrycznie to ja proponuję płaszcz olejowy i do niego grzałki. Płaszcz na sciankach bardzo cieniutki do 10mm. A grzałki wtedy pod spód. Oczywiście rośnie masa do podgrzania (olej plus blacha płaszcza), ale nic się nie przypali i przekazywanie ciepła jest odpowiednie. Zrobienie płaszcza i grzałki mogą być tańsze niż grzałki opaskowe do takiego zastosowania. U mnie byłko 4kW i grzałem ok 80l +14l oleju. Zbyt długo trwało, ale ile dokładmie to musiał bym sprawdzić na wykresach, ale za długo (z 70 do wrzenia coś ok 1h). Już mam wstawione grzałki 8kW łącznie. Wkrótce test...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak, pewnie masz rację - boczne zagrzewanie jako dodatek, a nie jako główne źródło ciepła

 

niemniej spróbuję się dowiedzieć o cenę odpowiedniej grzałki opaskowej, tak z ciekawości

 

natomiast myślisz, że płaszcz olejowy od spodu i około 4KW wystarczyłoby na podgrzanie zawartości przy założeniu dodatkowym że byłyby wspomagające grzałki opaskowe, a jeśłi nie to chociaż odpowiednia izolacja kega żeby bokami nie oddawał ciepła?

 

i jeszcze nad jednym się zastanawiam - taki olej ma przecież swoją bezwładność cieplną, a z definicji musi być cieplejszy niż zawartość kega... gdy w kegu osiągnie się odpowiednią temperaturę na taborecie to można po prostu wyłączyć grzanie i już ciepło nie jest dostarczane do brzeczki, natomiast zbiornik olejowy będzie w dalszym ciągu ogrzewał zawartość kega oddając mu swoje nagromadzone ciepło - dobrze myślę? czy to może być jakiś problem?

 

przem

Share this post


Link to post
Share on other sites

To zależy... zależy do czego chcesz użyć tego kega. Jak kadź warzelna.. bezwładność oleju nie ma znaczenia. Jak wyłączasz grzanie to praktycznie kilka sekund i przestaje gwałtownie wrzeć. Do grzałek można użyc regulatora mocy elektronicznego i regulujesz praktycznie jak chcesz.. czy 4kW wystarczy? Tak jak pisałem te 4kW u mnie były wcześniej, ale to nie była pojemnośc kega.. raczej dwóch pewnie by było.. da się warzyc bo tak warzyłem.. ale wnerwiło mnie czekanie, aż się zagotuje.. teraz mam więcej..

 

Jeśli do zaciernego to już inna bajka.. trzeba by się zastanowić chwilę. Chyba nikt takiego rozwiązania nie stosował, a przynajmniej ja nie przyuwazyłem. Ale jak poznasz zachowanie układu to bezwłądność można opanować.. ciut praktyki..

 

No chyba, że już do całkiem czego innego...

Edited by henry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Że się komuś chce w to bawić. To już z natury będzie gorsze od bezpośredniego grzania ;)

Przez płaszcz jeszcze rozumiem, choć henry właśnie napisał... Jak na mój gust to gdybyś grzał bezpośrednio, w miarę ocieplonego kega to spokojnie 70->100°C miał byś w pół godziny.

 

Marian napisał że grzałka powietrzna praktycznie świeci, ciekaw jestem jak duży masz problem z bezwładnością i sprawnością takiego rozwiązania. To już lepiej było by zrobić drugie dno z piasku lub szamotu dbając o dobry kontakt z kegiem, choć tutaj bezwładność też będzie nie mała.

 

Grzałki opaskowe?. Opasanie kega- za drogie, choć ciekawe. Nadają się na pewno do przepływowego ogrzewania.

 

Lepsze jest wrogiem dobrego, zamiast wydawać kase na zbędne eksperymentu kupcie długie grzałki i nic się nie przypali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No chyba, że już do całkiem czego innego...

...do wszystkiego ;) jeden keg do wszystkiego, o ile to mozliwe

wystarczy ze do każdej dyscypliny sportu mam inny kask, więc w sprawie kega wolałbym obsłużyc jednym urzadzeniem mozliwie szerokie spektrum zastosowan

 

ale przyznaje ze lepsze czesto bywa wrogiem dobrego!

 

przem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć

nie wiem czy zostałem wyciągnięty do tablicy przez @bolek? jeśli tak to uprzejmie donoszę:owszem grzałki na sucho "świecą" w kolorze nawet wiśni "szklanki"ale tylko wtedy gdy się je załączy na stałe lub na dłuższy okres czasu.Ja mam regulowane załączanie impulsowe co oznacza że u mnie taka sytuacja nie występuje.Po za tym moje grzałki są nie do watowane (dwie 230V-towe w szereg i zasilane z międzyfazowego, czyli konkretnie u mnie 400V) Fakt nagrzewania się grzałek suchych do tak wysokich temp. nie jest groźnym ani dla nich samych ani dla grzanej brzeczki wszak nie ma ona bezp.kontaktu grzałką.Zwiększa się tylko troszkę bezwładność układu i nie posiadając nawet dobrego układu regulacyjnego można to opanować. Trzeba zapomnieć o jakimkolwiek wypełnianiu przestrzeni w której znajdują się grzałki - czymkolwiek . To dopiero zwiększyło by bezwładność. I na koniec, ja mam technologię jedno-garnkową (garową) z pompą obiegową i "zaprawdę powiadam Wam" nic mi więcej nie trzeba.

Edited by maria-n

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

Grzałki tzw "suche" świecą tylko wtedy gdy ich obciążenie powierzchniowe (W/cm2) przekracza pewną wartość jest to około 3.5W/cm2 powierzchni grzałki. Jeżeli efekt "świecenia" jest niepożądany najeży szukać długiej grzałki o niezbyt wysokiej mocy.

Co do grzałek opaskowych to nie polecam.... silikonowe kosztują ogromne pieniądze i mają niskie temperatury a mikanitowe kosztują duże pieniądze i ze względu na swoją budowę nie są odporne na przypadkowe zalania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżę trochę temat ,bo chcę pod kega 30L dać suche grzałki-proszę o porady ,opisy ,oceny użytkowników -czy 2x2kW wystarczy do zagotowania 23-25L?

 

http://www.rtvagd.sklep.pl/hendi/209_905_30_litr_w_38702.php5

30 L i tylko 2,2kW, w takim garze na pewno też są grzałki od spodu,co?To może dałbym 1kW+2kW,do tego sterownik

Edited by marbelka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.