Jump to content
Sign in to follow this  
emplo

Witajcie!

Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Mam zamiar w niedługim czasie dołączyć do grona mikrobrowarników. Póki co, z racji niekorzystnego okresu czasu (zmiana pracy, pisanie pracy inżynierskiej, jedno dziecko 2 lata, drugie się urodzi lada dzień), warzenie piwa bedzie niezmiernie trudne, ale staram sie poczytać co nieco, żeby nie tracić czasu później...

 

Z zamiarem uwarzenia brew-kit'a nosiłem się już od jakiegoś czasu, natomiast dopiero zestaw mikrobrowaru, który dostałem w prezencie, troche przyspieszył moje plany.

 

I tu muszę was od razu poprosić o radę. Okazało się, że w puszce lagera od Cooper's brakuje drożdży (wyłamana plastikowa przykrywka - komuś widocznie były potrzebne). No i pytanie takie - jakie drożdże mam kupić, żeby było dobrze? Tu mam problem z doprecyzowaniem warunków, w jakich będę (w przyszłości) warzył. Nie jestem pewien w jakiej temperaturze będzie fermentacja przebiegać. W mieszkaniu nie ma miejsca, w piwnicy, ani na działce nie ma warunków... Możecie coś zasugerować i podpowiedzieć?

 

I druga rzecz, która od razu mi przyszła do głowy, to dezynfekcja butelek i sprzętu.

Czy wystarczy wszystkie przyrządy przelać wrzątkiem? A butelki "upiec" w piekarniku? Mam butelki po Kelcie, czy nic sie złego nie stanie z gumową uszczelką w wysokiej temperaturze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj

No jeśli z tego brewkita chcesz uzyskać prawdziwego lagera to polecam drożdże Saflager W34/70 (fermentują w temperaturze 10-12°C ), a jeśli nie będziesz miał warunków to jedynie górniaki, najlepiej Safale US-05 (ferm: 16-21°C ).

Co do butelek to nie musisz w piekarniku (jeśli się jednak zdecydujesz to te gumki obowiązkowo musisz pościągać), dobrze je wyszoruj od środka wodą z płynem, a później jeśli masz jakiś środek dezynfekujący to polecam, a jeśli nie to wrzątkiem każdą butelkę.

 

Powodzenia w piwowarzeniu :okey:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro jesteś krakusem to chyba niema innej możliwości żebyś nie odwiedził sklepu elroya ul. Kobierzyńska 112/1 . Pogadasz, zakupisz i "będzie Pan zadowolony"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skoro jesteś krakusem to chyba niema innej możliwości żebyś nie odwiedził sklepu elroya ul. Kobierzyńska 112/1 . Pogadasz, zakupisz i "będzie Pan zadowolony"

W tak zwanym międzyczasie namierzyłem w sieci właśnie ten sklep. Cieszy mnie jego lokalizacja - codziennie dojezdzam do pracy w tamte rejony :-)

 

Tylko najpierw muszę zrobić pomiary temperatury w piwnicy, żebym wiedział o co dokładnie mam pytać...

Coś mi sie wydaje, że bedzie jakieś 15-18 stopni, ale muszę się upewnić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć!

Powodzenia w warzeniu! Co do miejsca, to się zawsze znajdzie... Trzeba metodą małych kroków. Najpierw jeden mały fermentator: Wnosimy na tydzień i wynosimy, zaznaczając, ze "przecież już go nie ma i o co tyle krzyku". Po 2-3 dniach instalujemy fermentator ponownie i tak jeszcze kilka razy, a jak już się wpisze w "krajobraz" do szybko trzeba przeprowadzić pączkowanie i wprowadzić następny i z tym dodatkowym powtórzyć operację (to samo tyczy się leżakowania piwa i trzymania innych akcesoriów). I tak krok po kroku... a braki tolerancji łagodzić produktami :okey: Ja tak opanowałem 1/3 kuchni i połowę piwnicy, a obecnie przeprowadzam inwazję na jeden pokój :tort:

:beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.