Skocz do zawartości

wiki?


TomX

Rekomendowane odpowiedzi

Wiki to nasza skarbnica wiedzy, z której możemy być dumni. Wiki jest szczególnie pomocne dla początkujących, tylko skąd osoba odwiedzająca nasze forum po raz pierwszy ma wiedzieć czym jest "wiki" i co tam może znaleźć? Dla "starych wyjadaczy" na forum to sprawa oczywista, ale po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że przy pierwszym kontakcie nie wpadłbym na to, że "wiki" to piwowarska wikipedia, dopóki ktoś by mnie tam linkiem nie odesłał.

 

W czym jest problem? W tym, że że oczekujemy od początkujących że zapoznają się z wiki zanim o coś zapytają, podczas gdy to wcale nie musi być dla każdego takie oczywiste, że to tam kryje się cała potrzebna wiedza. Zwróciła mi na to uwagę dyskusja w piaskownicy

 

Jak temu zaradzić? Można by zmienić nazwę "wiki" na "poradnik" czy jakoś tak, co wydaje mi się o tyle bezsensowne, że wiele osób i tak zapewne trafia od razu na forum poprzez link z google, nie patrzą więc w ogóle na czarny pasek na górze. Praktyka pokazuje, że przyklejone tematy z linkami w piaskownicy też nie dają skutku. Jak więc nowym użytkownikom podetknąć wiki pod nos? Według mnie najlepsze możliwe efekty da właśnie krótka i treściwa wiadomość powitalna :)

 

edit:

Ojej... ostatecznie chciałem to dokleić do wątku o wiadomości powitalnej dla nowych użytkowników ale się zapomniałem i powstał pokrewny temat... wtopa :beer:

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trafiając na główną stronę piwo.org praktycznie jako pierwsze zauważyłem wiki i domyśliłem się co to jest, zresztą nawet jakbym był w błędzie to kliknąć nie zaszkodzi, więc nie wiem czy to jest jakiś poważny problem. Jest blisko z lewej zaraz obok forum więc w miarę rzuca się w oczy. Ewentualnie można np. napis 'Wiki' zrobić pogrubioną czcionką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne pomysły:

1. Każdemu użytkownikowi, który mam mniej niż określoną ilość postów,dodawać na górze strony (tam gdzie elroy zamieszcza czasami ogłoszenia) Krótką informację o tym gdzie szukać wiedzy w pierwszej kolejności (wiki, mapa wątków ... )

2. Dodanie opisów linków w górnej belce. Po umieszczeniu kursora nad linkiem, niech pojawi się informacja o przeznaczeniu celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne pomysły:

1. Każdemu użytkownikowi, który mam mniej niż określoną ilość postów,dodawać na górze strony (tam gdzie elroy zamieszcza czasami ogłoszenia) Krótką informację o tym gdzie szukać wiedzy w pierwszej kolejności (wiki, mapa wątków ... )

Uważam, że nie jest to konieczne, ponieważ jest sporo osób, które tylko czytają, a nic nie piszą i po co im taka informacja. Jak coś to określony czas na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.