Skocz do zawartości

Zacieranie dekoktacyjne kontra infuzyjne


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób które stosowały ten sposób zacierania. wyczytałem że "dawniej, w przypadku produkcji browarnianej w dużej skali, zacieranie dekocyjne istotnie zwiększało wydajność na warzelni i efekty ekonomiczne browaru. Było skuteczne zwłaszcza wobec słodów słabo zmodyfikowanych. Dzisiaj te słody są zmodyfikowane ( rozluźnione ) lepiej, mniejsze więc są korzyści z zacierania dekocyjnego. Jest jednak prawdopodobne, że zacieranie dekokcyjne wnosi do bukietu piwa pewne korzystne wartości, nieosiągalne innymi metodami."

 

No i ja właśnie o te bukiety pytam...czy ma ktos jakieś namacalne wnioski w tym temacie. Chciałbym następna warke zrobić właśnie tą metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dzisiaj zrobilem podwojna wzbogacona dekokcje. Ale to tylko dlatego, ze jest to pszenne i chyba zle srutuje i bez dejkokcji9 mam straszna wydajnosc (dekokcja rozmnieksza sciany ziaren). Jak dojde do tego jak to poprawnie srutowac, to bez zastanawienia zmienie zacieranie na infuzyjne.

 

PS.

1.Podwojna wzbogacona dekokcja = 2.5 godziny.

2.Potrojna dekokcja = 5.5 godziny (w tym czasie pracujesz nad tym w pocie czola).

3.Jednostopniowa infuzja (np do Ale) = 1 godz, (w tym czasie nic nie robisz z wyjatkiem drapania sie po doopie).

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

1.Podwojna wzbogacona dekokcja = 2.5 godziny.

2.Potrojna dekokcja = 5.5 godziny (w tym czasie pracujesz nad tym w pocie czola).

3.Jednostopniowa infuzja (np do Ale) = 1 godz, (w tym czasie nic nie robisz z wyjatkiem drapania sie po doopie).

:(

Piękne podsumowanie różnych metod zacierania. Godne Mistrza Ciętej Riposty.

:)

+1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywalem dekokcji do zwieszenia wydajnosci. W moim lokalnym sklepie gdzie kupuje slod, nie maja porzadnego srutownika, zatem czasami po prostu by zuzyc z nornalnymi wynikami to co kupilem musze wspomoc sie dekokcja, w takim wypadku uzyskuje ponad 10% wydajniesze zacieranie. Ale jakbym mial dostep do porzadnie zesrutowanego slodu bym bawil sie w dekokcje jedynie dla samej zabawy. Ale do tego potrzeba strasznie duzo czasu. A wyniki sa bardzo zblizone jak nie identyczne. Ale jesli mialbym uwarzyc cos w danym stylu ktory tradycyjnie warzony jest przy uzyciu zacierania dekokcyjnego to dla samej zasady bym ja wykonal. Jak przewaznie tematy zwiazane z warzeniem domowym, zdan tyle ile piwowarow domowych :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytałem że Pilsner Urqwel jest robiony przez dekokt

Tak, to swoisty rekord skomplikowania zacierania:

 

- kocioł główny

* kociołek dekokcyjny

 

* zagotowujemy wodę, część potem dolewamy do kotła, reszta się gotuje

- wymieszać ziarno z zimną wodą. Podgrzewamy do 35* dodając wodę z kociołka,wyciągamy dekokt do kociołka, reszta zostaje w 35*

* temperatura wzrasta do 53* (woda była wrząca). Grzejemy do 63* w 13 minut. Grzejemy do 75* w 20 min., przerwa 8', grzejemy do wrzenia w 12', gotujemy 30', większość wraca do kotła . Razem 83'

- temp. wzrasta do 44*, moment przerwy na wymieszanie, wyciągamy dekokt, reszta zostaje w 44*

* temp. wzrasta do 63* (resztki dekoktu były wrzące), podnosimy do 75* w 20', przerwa 8', do wrzenia w 12', gotujemy 15', większość wraca do kotła. Razem 55'

- temp. wzrasta do 63*, moment przerwy, wyciągamy dekokt, reszta zostaje w 63*

* temp. wzrasta do 88*, do wrzenia w 20', gotujemy 10', wracamy wszystko do kotła. Razem 22'.

 

 

ale robiono to ze względu na miękką wode i słabo zmodyfikowane słody. Przy obecnie dostepnych słodach nie wiem czy jest sens.

 

N.b. ostatnio wywiązała się dyskusja, czy można dostać słabo zmodyfikowany słód, i wyszło na to, ze nie, żadem duży dostawca słodu już tego nie robi. Zastanawiam się, czy któraś słodownia u nas w Polsce nie miała by takiego słodu, nie ze względu na bogactwo oferty, ale raczej zacofanie technologiczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.