Skocz do zawartości

Pytanie o dobrą i względnie prostą recepturę na pszeniczne


roberto_g

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Serwus! 

Zanosi się u mnie na kolejna warke, tym razem mam chrapkę na pszeniczniaka. Proszę o informacje co sądzicie o takim składzie:

Słód pilzneński - 2kg

Słód pszeniczny - 2kg

Słód karmelowy - 0,2 kg

Chmiel lubelski - 30g (czy uważacie że coś strasznego stałoby się gdybym dał 50g?)

Drożdże Bavarian Wheat M20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, Michał Wu said:

Serwus! 

Zanosi się u mnie na kolejna warke, tym razem mam chrapkę na pszeniczniaka. Proszę o informacje co sądzicie o takim składzie:

Słód pilzneński - 2kg

Słód pszeniczny - 2kg

Słód karmelowy - 0,2 kg

Chmiel lubelski - 30g (czy uważacie że coś strasznego stałoby się gdybym dał 50g?)

Drożdże Bavarian Wheat M20

Jaki karmelowy? :)

Jest ich sporo.  Karmelowy ewentualnie skoryguje Ci kolor,  policz sobie najpierw EBC. Generalnie do weizena jak już to melanoidynowy daj. 

50g to sporo,  ale zależy też od zawartości akwasow.  Weizen zbyt gorzki jest średnio pijalny.  Ew. Te 20g daj na 20 minut na smak. 

 

 

No i zacieranie.  Jak planujesz to zacierać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jankasper napisał:

Generalnie do weizena jak już to melanoidynowy daj. 

Serio? Do lekkiego, szybko pijalnego piwa słód, który potrafi obciążyć nawet koźlaka?

W przepisach na wiki (i na forum) pojawia się cara-pils z tego co zaobserwowałem. O ile rozumiem, ma on zastąpić efekt dekokcji.

Jednak uważam, że nie jest to dobry pomysł.

 

Godzinę temu, Michał Wu napisał:

czy uważacie że coś strasznego stałoby się gdybym dał 50g

Na 20 litrów weizena, dla 50 g lubelskiego o 4,5%AA qbrew wylicza 32 IBU.

To więcej niż dla american wheat. Ja bym poszedł niżej - 20 g pozwala się zmieścić w widełkach stylu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, zasada said:

Serio? Do lekkiego, szybko pijalnego piwa słód, który potrafi obciążyć nawet koźlaka?

W przepisach na wiki (i na forum) pojawia się cara-pils z tego co zaobserwowałem. O ile rozumiem, ma on zastąpić efekt dekokcji.

Jednak uważam, że nie jest to dobry pomysł.

 

 

 

W ilości 0.2 o żadnym obciążeniu nie ma mowy.  A tresciwosc wchodzi.  Właśnie zastępuje dekokcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jankasper napisał:

Generalnie do weizena jak już to melanoidynowy

 

2 godziny temu, zasada napisał:

Serio? Do lekkiego, szybko pijalnego piwa słód, który potrafi obciążyć nawet koźlaka?

 

40 minut temu, Jankasper napisał:

W ilości 0.2 o żadnym obciążeniu nie ma mowy.  A tresciwosc wchodzi.  Właśnie zastępuje dekokcje

Muszę przyznać rację @zasada. Do mojego pszenicznego dodałem 0,1kg melanoidynowego i piwo jest zbytnio obciążone. Jeśli już to max. 50g tego słodu a najlepiej to go nie dawaj. Użyłem go dwukrotnie i jakoś się nie polubiliśmy. Bardzo długo się układa. Potrafi dać posmaki od miodowych do nawet landrynkowych. Po dłuższym lezakowaniu jest ok. ale piwo 12blg smakuje jak 15blg (przy użyciu 100g) a nie zawsze jest to pożądane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Jancewicz said:

 

 

Muszę przyznać rację @zasada. Do mojego pszenicznego dodałem 0,1kg melanoidynowego i piwo jest zbytnio obciążone. Jeśli już to max. 50g tego słodu a najlepiej to go nie dawaj. Użyłem go dwukrotnie i jakoś się nie polubiliśmy. Bardzo długo się układa. Potrafi dać posmaki od miodowych do nawet landrynkowych. Po dłuższym lezakowaniu jest ok. ale piwo 12blg smakuje jak 15blg (przy użyciu 100g) a nie zawsze jest to pożądane. 

Co kto lubi,  dlatego jak coś ciemniejszego to już melanoidynowy.  

Poprostu wolę,  jak drożdżowe profile maja jakąś tam podbudowę slodowa.  Kwestia gustu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jankasper napisał:

 

 

No i zacieranie.  Jak planujesz to zacierać? 

Nad tym się jeszcze zastanawiam. Zakładając ze ten karmelowy może obciążyć piwo za mocno myślałem żeby tylko na początku włożyć go jaki pierwszy w woreczku dla uzyskania ciemniejszej barwy. Potem wyjmuje i zacieram pozostałe już powiedzmy „standardowo. gdzieś o tym sposobie z woreczkiem czytałem, ze można tak zrobić. Jednak jako laik z radością przeczytam każda poradę. Najważniejsze żeby była dobra;)

6 godzin temu, Jankasper napisał:

Jaki karmelowy? :)

200 Viking Malt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Michał Wu said:

Nad tym się jeszcze zastanawiam. Zakładając ze ten karmelowy może obciążyć piwo za mocno myślałem żeby tylko na początku włożyć go jaki pierwszy w woreczku dla uzyskania ciemniejszej barwy. Potem wyjmuje i zacieram pozostałe już powiedzmy „standardowo. gdzieś o tym sposobie z woreczkiem czytałem, ze można tak zrobić. Jednak jako laik z radością przeczytam każda poradę. Najważniejsze żeby była dobra;)

200 Viking Malt.

 

Zrób przerwę białkowa 52C z 20 minut , potem 40m w 62, 20 w 72C. Wygrzew do 78 i filtracja.  

200 to za mocny karmel,  nawet przy kombinowaniu z woreczkiem.  Lepiej sobie daruj.  Weizen i tak się przyciemni jak będziesz intensywnie gotować. 

 

Chmiel jak Lubelski to 30g na 60m. Jak piwko ma lezec dłużej niż miesiąc,  możesz 20g dać na 20 minut na smak. Wcześniej drożdże i tak będą dominowały. 

Jak nie robiłeś wcześniej pszenicy,  zarezerwuj sobie 2 godziny zapasu na filtracje.  Może trwać krócej,  ale nie ma co poganiac.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jankasper napisał:

200 to za mocny karmel,  nawet przy kombinowaniu z woreczkiem.  Lepiej sobie daruj.  

A co sądzisz o karmelu 30? Lepiej?

Za radę dot. zacierania dziękuje i spróbuje wg Twoich sugestii. Piwko pewnie z miesiąc spokojnie poleży wiec dorzucę również to 20g na 20 ostatnie minut:)

zobaczymy co się z tego wykluje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Serwus! Pytanie natury technicznej. Tydzień temu rozlałem pszeniczniaka do butelek. Wczoraj postanowiłem przetestować razem ze szwagrem. Wypiliśmy jedno na pół. Zastanowiło mnie ze piwo było bardzo mocno gazowane mimo ze dałem 8g glukozy na litr. Dziś obaj cierpimy na ból brzucha. Pytanie:

1. Czy ból brzucha może być tym spowodowany ?

2. Chodzi mi o to czy np drożdże mogą być cały czas aktywne i miało to jakiś wpływ na słabe samopoczucie?

3. Czy duże nagazowanie minie z upływem czasu choć odrobine?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 3 Nie minie, może tylko wzrosnąć. Możesz spróbować odgazować piwo kładąc monetę na kapsel, i podważając ostrożnie otwieraczem. Albo jeśli nie wychodzi z butelki, to odkapslować i zakapslować ponownie.

 

Co do pierwszych dwóch to nie wiem, ale nie wydaje mi się, żeby pół piwa mogło tak wam zaszkodzić. Chociaż jak przegazowanie jest skutkiem infekcji to może? Tak czy siak raczej nie upatrywałbym tego w drożdżach, może raczej to czym zagryzaliście? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Michał Wu napisał:

No wlasnie nic nie zagryzalismy tylko degustowalismy po szklaneczce i tyle. Żadnego jedzenia czy innych alkoholi. Nie rozumiem skąd takie nagazowanie skoro dodałem stosunkowo niewielka ilość cukru a butelkowanej przy 3blg. Czy jest możliwe ze to jakaś infekcja?

 

Możliwe że butelka była z jakimś syfkiem, sprawdź inną butelkę. Najgorzej jak cała warka taka jest. Po tygodniu jeśli refermentacja była w takiej temperaturze jaka jest teraz to nagazowanie jest już prawie takie jak zamierzone. Może piwo nie było dobrze schłodzone i co2 jeszcze się nie rozpuściło. Cała nadzieja że butelka była trefna,  bo jeśli po 1/2 piwa takie sensacje to niezły syfek musiał tam być. Piwo jakie w smaku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.