Skocz do zawartości

Pytanie o dobrą i względnie prostą recepturę na pszeniczne


roberto_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Temat był dość słabo wałkowany na forum, znalazłem tylko kilka wątków - z niewielką ilością receptur.

 

To co chciałbym uzyskać to piwko jasne, może być jasne mętne - podobne do Okocimia lub Ciechana Pszenicznego. Chyba lepsze byłoby nie za wytrawne.

Drożdże będę miał Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen - dzięki uprzejmości Codera.

 

Na tę chwilę jestem najbliżej poniższego przepisu, ale czekam na Wasze propozycje.

Dużą jego poniższego zaletą dla początkującego jest to, że przepis jest naprawdę prosty.

Przepis jest Mapajak'a z browar.biz:

"receptura jest bardzo prosta, ale skuteczna. Piwo zawsze wychodzi bardzo dobre.

 

Na 20 litrów piwa:

Słody (3,7 kg):

pszenny ............................................. 2,0 kg

pilźnieński..................................... ...... 1,6 kg

pszenny karmelowy (carawheat) .......... 0,1 kg

 

zacieranie 42 C - 30 min - tylko pszenny

 

po połaczeniu z jęczniennym:

64 C - 30 min -

72 C - 30 min

 

chmiele:

(90 min) marynka ................................. 10 g

 

drożdże: Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen Yeast"

 

 

Pozdrowienia,

Robertus

Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ta receptura, którą podałeś jest OK i piwo będzie dobre. Ja bym wyrównał bardziej ilość pilzeńskiego i pszenicznego, ale to tylko moja fanaberia :)

:)

Tak czy siak, piwo będzie miało ładną barwę i będzie się fajnie pienić :)

A Okocim się schowa :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeśli chodzi o moje pierwsze pszeniczne, to chowa się ono przy Okocimiu...

Ale liczę, ze drożdże płynne pomogą mi przy drugim podejściu.

 

A jak można sterować kwasowością? Czy np. poprzez słody karmelowe, czy też dodaje się je z innego powodu?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeśli chodzi o moje pierwsze pszeniczne, to chowa się ono przy Okocimiu...

Ale liczę, ze drożdże płynne pomogą mi przy drugim podejściu.

 

A jak można sterować kwasowością? Czy np. poprzez słody karmelowe, czy też dodaje się je z innego powodu?

 

Robert

Słody karmelowe przede wszystkim zmieniają barwę piwa, podnoszą również treściwość piwa, wzbogacają piwo o różnego rodzaju aromaty,niekoniecznie tylko o karmelowe, jak i również zmieniają smak piwa.

Co do sterowania kwaskowatością to: słód zakwaszający, 30-32°C - przerwa zakwaszająca, kwas mlekowy, duży ilość słodu pszenicznego również potęguje kwaśność w piwie.

Jak i infekcja, ale takiej kwaśności w piwach pszenicznych to nie chcemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 kg pils

 

2 kg pszeniczny

 

35 g hallertau-hersbrucker albo 35 g lubelski, 60 min

 

WY 3638

 

Zacieranie: 40°C 30 min, 60°C 30 min, 70°C 30 min.

 

 

To jest taka moja mała obsesja i może inni piwowarze się ze mną tu nie zgodzą, ale ja uważam że tzw. chmiele "goryczkowe" dają w piwie nie tylko goryczkę, ale także smak i zapach. Szczególnie ten smak jest wyczuwalny w piwach lekkich np. w pszenicznych. Dlatego ja bym dał w tym piwie albo hallertau albo lubelski, ale nie marynkę. Tylko kilka złotych różnicy, a jakość piwa znacznie lepsza.

 

PS. Jeżeli jest możliwość kupna, to użyj ok. 200 g łusek ryżowych do wysładzania.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zestaw z HB Hafe-Weizen,

wczoraj piwo z tego zestawu zlałem na cichą po 11 dniach fermentacji w 15-16 C.

Piwo w smaku super, lekko nagazowane za 3 dni idzie w butelki :)

Kolor lekko słomkowy, na chmielenie bardzo delikatne w smaku lekkie orzeźwiające z minimalnym posmakiem bananów w porównaniu do corneliusa który dla mnie był nie pijalny..

 

Naprawdę polecam :)

 

P.S

 

Doczytałem odnośnie Okocim Pszeniczne i powiem że Okocim to nie sięga nawet do pięt, ja ani moja żona nie byliśmy wstanie go wypić..

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W kwestii stosowania wb-06 do receptury kolegi Anteksa to byłbym ostrożny.

U mnie zeszło do 1°Blg i w zapachu było rewelacyjne. Jednak smak nie do końca - za kwaśne/wytrawne.

Przy wb-06 proponuję zacierać w wyższej niż 62°C temperaturze i zrobić przerwę 20/40.

Czyli zacieranie np. 65°C 20 min i 72°C 40 min.

Ale to tylko propozycja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do dyspozycji:

 

Na 18litr piwa:

Zacier:

1kg pizlneński

2kg pszeniczyny

- 45°C - 15 min

- 55°C - 15 min

- 65°C - 20 min

- 72°C - 40 min

 

Chmiel:

20gr lubelski - 60min.

 

W przepisie jest cukier.

Czy można bez cukru butelkować?

Ew. jaki cukier byłby najlepszy?

Czy temp. zacierania będą optymalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Cześć, 

szykuję się do pierwszego zacierania. Jedynie chcę podzielić tą recepturę na pół (żeby mieć 10 litrów zamiast 20. Nie mam na razie tak dużego garnka a chcę przećwiczyć cały proces. 

 

Użyję zatem:

 

Słody:

 - pilzeński 0,6kg

 - przeniczny 1,4kg

 

Chmiel: w sklepie którym będę robił jutro zakupy są tylko jakieś 3 chmiele, w tym jeden jest opisany jako uniwersalny (granulowany). Czy taki się nada?

10g

 

Drożdże WB-06 (ok 6g). 

 

Zacieranie jak w recepturze, czyli:

- 45°C - 15 min
- 55°C - 15 min
- 62°C - 40 min
- 72°C - 40 min

 

 

Teraz pytanie odnośnie zacierania. Jak utrzymać temperaturę? Na początek to wiadomo wodę nagrzać do temperatury + 3 stopnie. Później jak już dodaję słodów to mam zgasić piec i czekać, czy jednak cały garnek na minimalnym gazie zostawić żeby temperaturę podtrzymać? O ile 15 minut to pewnie temperatura się w miarę utrzyma o tyle 40 minut już pewnie nie. Gdzieś widziałem na jakimś blogu że ktoś garnek owija kocami i tak zostawia. 

 

Później po pierwszej przerwie to rozumiem, że podkręcam gaz i dociągam do kolejnej wyższej temperatury i to samo, tak?

 

 

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

szykuję się do pierwszego zacierania. Jedynie chcę podzielić tą recepturę na pół (żeby mieć 10 litrów zamiast 20. Nie mam na razie tak dużego garnka a chcę przećwiczyć cały proces. 

 

Użyję zatem:

 

Słody:

 - pilzeński 0,6kg

 - przeniczny 1,4kg

 

Chmiel: w sklepie którym będę robił jutro zakupy są tylko jakieś 3 chmiele, w tym jeden jest opisany jako uniwersalny (granulowany). Czy taki się nada?

10g

 

Drożdże WB-06 (ok 6g). 

 

Zacieranie jak w recepturze, czyli:

- 45°C - 15 min

- 55°C - 15 min

- 62°C - 40 min

- 72°C - 40 min

 

 

Teraz pytanie odnośnie zacierania. Jak utrzymać temperaturę? Na początek to wiadomo wodę nagrzać do temperatury + 3 stopnie. Później jak już dodaję słodów to mam zgasić piec i czekać, czy jednak cały garnek na minimalnym gazie zostawić żeby temperaturę podtrzymać? O ile 15 minut to pewnie temperatura się w miarę utrzyma o tyle 40 minut już pewnie nie. Gdzieś widziałem na jakimś blogu że ktoś garnek owija kocami i tak zostawia. 

 

Później po pierwszej przerwie to rozumiem, że podkręcam gaz i dociągam do kolejnej wyższej temperatury i to samo, tak?

 

 

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki

Cześć, na twoim miejscu zmienił bym trochę zasyp, dał bym po kilogramie pilzneńskiego i pszenicznego. Co do  chmielu, trudno powiedzieć czy będzie odpowiedni nie wiedząc dokładnie jaki to chmiel i ile ma alfa kwasów, ale skoro to chmiel uniwersalny dałbym go raczej mniej 5-6g na 60 min. Byłoby najlepiej gdybyś wrzucił go w jakiś program piwowarski i sprawdził jaką da ci goryczkę. Zacieranie jest ok, zmienił bym dwie rzeczy skrócił bym przerwę w 72C do 20 min dłuższa raczej nie ma sensu , a następnie podgrzał zacier do 76C i dopiero przenosił do filtracji. Co do sposobu podgrzewania, można to zrobić w sposób jaki napisałeś, ewentualnie można podnosić temperaturę przez dolewanie wrzątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chcę zrobić  pszeniczne w ten sposób :
słody- pale ale 2 kg
pszeniczny 2 kg
karmelowy jasny 0,2 kg
zacieranie- 70 min -temp.65-66°C , potem 78°C -10 min.
drożdże -  US 05
Mam  chmiel Vanguard (60g) oraz Sterling (60g) , ale nie wiem jak ich użyć do tego piwa

a nie chcę dawać na cichą fermentację.
Czy można prosić o radę : jak zastosować te chmiele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.