Skocz do zawartości

II Śląski Konkurs Piw Domowych w SPIŻ Katowice


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 tygodnie później...
W tą niedzielę, czy w następną? Bo w poprzednią nie było.

Oj, wy zniecierpliwieni ludzie, jak otrzymam od przewodniczącego to prześlę do 24h (a raczej do 8h) dalej.

A jeśli chodzi o którą to będzie niedzielę to myślę że wyrobimy się do Wielkanocnej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nic nie pomyli tylko czasu brak. Zresztą ma mi to przesłać z pracy więc poczekajmy cierpliwie.

Zestawy słuchawkowe powinny dojść przed Świętami, więc też chwilkę trzeba poczekać. Tak to wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aromat: głownie na początku aldehyd octowy, alkoholowy, estrowy - pożeczka, śliwka, winogron, słodowość

Barwa: jasny bursztyn, klarowne

Piana: średnia wysokość, nierównomierna, trwała, oblepiająca

Smak: słodkie słodowe, posmaki owocowe, lekka chmielowość, podniesiona kwasowość, karmel, lekkie utlenienie w postaci kartonu.

Goryczka: odpowiednia do stylu, przyjemna, balansująca

Odczucie w ustach: przyjemne gładkie, nasycenie odpowiednie.

Wrażenia ogólne: wady w postaci: aldehydu, utlenienie,podniesionej kwasowości psują ogólne wrażenie

 

Razem: 29,75

Bardzo dziękuję za metryczkę.

 

Jeżeli piwo z tyloma wadami zajmuje 3 miejsce, to coś jest nie halo, albo ja nie rozumiem na czym te konkursy piwowarskie polegają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocenia sę nie tylko wady piwa, ale przede wszystkim zalety, ogólne wrażenie jakie piwo przynosi.

 

A już szczególnie jest to prawdą w belgach, wady które byłyby dyskwalifikujące dla pilsnera czasem nawet podnoszą walory piwa belgijskiego. Np. w piwach ciemnych i mocnych utlenienie może wzbogacić paletę aromatów o zapachy śliwkowe, figowe, sherry. Umiarkowany alkohol jest dopuszczalny, a czasem pożądany, dający dodatkowy "pazur" piwu itd.

Wiele zależy od ogólnej kompozycji smaków i aromatów w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli piwo z tyloma wadami zajmuje 3 miejsce, to coś jest nie halo, albo ja nie rozumiem na czym te konkursy piwowarskie polegają.

Pamiętajmy, że piwa są oceniane na tle innych. Po prostu inne miały jeszcze więcej wad lub na większym poziomie. Poza tym, to że sędzia zidentyfikuje wadę, nie znaczy jeszcze, że ona psuje piwo doszczętnie. Być może tylko jest gdzieś w tle, a piwo ogólnie jest niezłe. Druga sprawa, że czasem różni sędziowie różne wady zidentyfikują. Wszystkie są słabe i nie dyskwalifikujące, ale jak się je wpisze do zbiorczej metryczki to wychodzi na to, że to oceniane piwo to był jakiś dramat, a tak źle nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aromat: głownie na początku aldehyd octowy, alkoholowy, estrowy - porzeczka, śliwka, winogron, słodowość

Barwa: jasny bursztyn, klarowne

Piana: średnia wysokość, nierównomierna, trwała, oblepiająca

Smak: słodkie słodowe, posmaki owocowe, lekka chmielowość, podniesiona kwasowość, karmel, lekkie utlenienie w postaci kartonu.

Goryczka: odpowiednia do stylu, przyjemna, balansująca

Odczucie w ustach: przyjemne gładkie, nasycenie odpowiednie.

Wrażenia ogólne: wady w postaci: aldehydu, utlenienie,podniesionej kwasowości psują ogólne wrażenie

 

Razem: 29,75

Bardzo dziękuję za metryczkę.

 

Jeżeli piwo z tyloma wadami zajmuje 3 miejsce, to coś jest nie halo, albo ja nie rozumiem na czym te konkursy piwowarskie polegają.

Się miałem nie odzywać. Po degustacji wszystkich piw w konkursie, mam jedną ważna konkluzje. O ile w innych konkursach i innych stylach pojawia się sporo wybitnych piw, często znacznie przewyższających jakością komercyjne odpowiedniki, to w wypadku dubbli pozostaje man jeszcze: nauka, nauka, nauka. Średnia punktowa piw finałowych była około 25-26 ptk. Maksymalna tuż powyżej 30. Przypomnę ze pszenica w Poznaniu miała 45. Skoro twoje piwo miało niecałe 30 wnioski musisz wyciągnąć sam, albo Ci podpowiem. Reszta miała mniej punktów.

 

albo ja nie rozumiem na czym te konkursy piwowarskie polegają.

Wybiera się najlepsze z piw zgłoszonych do konkursu. Jeżeli zakładasz że wszystkie piwa zgłoszone nie posiadają wad i wybiera się te które ma najwięcej pozytywnych cech to jesteś idealista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko zależy od systemu oceny piw na konkursie - tutaj był system arkusza PSPD: porównanie z wzorem stylu z naciskiem położonym na opis wad.

Ej od kogo to usłyszałeś ??

Opis ma charakteryzować piwo, wady są składową, ale nigdzie na arkuszu nie ma napisane wymień tylko wady ;-) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko zależy od systemu oceny piw na konkursie - tutaj był system arkusza PSPD: porównanie z wzorem stylu z naciskiem położonym na opis wad.

Ej od kogo to usłyszałeś ??

Opis ma charakteryzować piwo' date=' wady są składową, ale nigdzie na arkuszu nie ma napisane wymień tylko wady ;-) :([/quote']

na szkoleniu cały czas powtarzamy - wady wypunktować żeby piwowar wiedział nad czym popracować, a skupić się na opisywaniu zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiać to się można na różnych sprawach, efekt jest taki, że w praktyce odejmowane są punkty za wady i te wady są opisane, dlatego w metryczkach będzie dużo wad a mało opisów cech pozytywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :(

 

Od razu proszę Panią moderator zeby się na mnie nie denerwowała - tak jak Tieroo mięłam się nie odzywać , ale jednak ośmielę się.

 

na szkoleniu cały czas powtarzamy - wady wypunktować żeby piwowar wiedział nad czym popracować, a skupić się na opisywaniu zalet.
Aromat: głownie na początku aldehyd octowy, alkoholowy, estrowy - pożeczka, śliwka, winogron, słodowość

Barwa: jasny bursztyn, klarowne

Piana: średnia wysokość, nierównomierna, trwała, oblepiająca

Smak: słodkie słodowe, posmaki owocowe, lekka chmielowość, podniesiona kwasowość, karmel, lekkie utlenienie w postaci kartonu.

Goryczka: odpowiednia do stylu, przyjemna, balansująca

Odczucie w ustach: przyjemne gładkie, nasycenie odpowiednie.

Wrażenia ogólne: wady w postaci: aldehydu, utlenienie,podniesionej kwasowości psują ogólne wrażenie

Wiktor czy mógłbyś pogrubionym tekstem zaznaczyć (na zacytowanej ocenie piwa Zgody) cyt. " skupić się na opisywaniu zalet"? I absolutnie proszę się nie doszukiwać w mojej prośbie żadnych złośliwości czy też drugiego dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyręczę Wiktora. Na czarno wady, podkreślone zalety.

 

Aromat: głownie na początku aldehyd octowy' date=' [b']alkoholowy[/b], estrowy - pożeczka, śliwka, winogron, słodowość

Barwa: jasny bursztyn, klarowne

Piana: średnia wysokość, nierównomierna, trwała, oblepiająca

Smak: słodkie słodowe, posmaki owocowe, lekka chmielowość, podniesiona kwasowość, karmel, lekkie utlenienie w postaci kartonu.

Goryczka: odpowiednia do stylu, przyjemna, balansująca

Odczucie w ustach: przyjemne gładkie, nasycenie odpowiednie.

Wrażenia ogólne: wady w postaci: aldehydu, utlenienie,podniesionej kwasowości psują ogólne wrażenie

Wiktor czy mógłbyś pogrubionym tekstem zaznaczyć (na zacytowanej ocenie piwa Zgody) cyt. " skupić się na opisywaniu zalet"? I absolutnie proszę się nie doszukiwać w mojej prośbie żadnych złośliwości czy też drugiego dna.

Pozostałe są albo neutralne, albo nie są jednoznacznie wadami ani zaletami. Czego jest więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę krytykować pracy jury ale muszę to napisać - piłem piwo, które wygrało i skoro dostało ono 30,75 punkta to nie wiem czy warto było robić ten kurs sędziowski...

chyba nie do końca zrozumiałem aluzję :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Kopyr dzieki za wyjaśnienie tematu za Wiktora. Widać czarno na białym że opisanych jest więcej zalet niż wad. Ale cieżko to nazwać skupieniem się, raczej nazwałbym wypunktowaniem zarówno wad jak i zalet.

 

Darko krótko, wg. Ciebie zwycięskie piwo było ocenione za nisko czy za wysoko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Kopyr dzieki za wyjaśnienie tematu za Wiktora. Widać czarno na białym że opisanych jest więcej zalet niż wad. Ale cieżko to nazwać skupieniem się, raczej nazwałbym wypunktowaniem zarówno wad jak i zalet.

Drogi Bieloku. A co spodziewasz się że będziemy pisać szesnastozgłoskowcem epopeje ?

Sugerujesz by w uprościć system: złe, dobre, fajne nie fajne, pijalne nie pijalne, chmielowe, jest ok, coś w nim jest nie tak, ohydne, kwas, apteka ?

fakt mogło by mieć to zalety, byłoby mniej pisania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, wady łatwo wypunktowac i opisać, a zalety wymagają opisów "słowno-muzycznych", w sumie zbędnych, bo "jaki jest koń, każdy widzi".

 

Ponadto metryczka końcowa jest kompilacją 4 czy 5 opisów, też sprzyja to punktowaniu wad, bo jak jeden napisze siarka, drugi DMS, trzeci diacetyl to do podsumowania trafia: siarka DMS i diacetyl.

 

A z zalet, nawet jak sędzia załapie natchnienie i napisze:

jeden: wspaniale zbalansowane posmaki owocowe i słodowe, wywołujące odczucia prawdziwie transcendentne

drugi: głebokie posmaki słodowe przyprawiły mnie o wizje świeżego chleba ze słodkimi poziomkami konsumowanego na słonecznej polanie leśnej

trzeci: ja pierdzielę, niezły stuff

 

to jak to uśrednić i opisać na metryczce? Pewnie do metryczki trafi: słód i owoce

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę krytykować pracy jury ale muszę to napisać - piłem piwo' date=' które wygrało i skoro dostało ono 30,75 punkta to nie wiem czy warto było robić ten kurs sędziowski...[/quote']

chyba nie do końca zrozumiałem aluzję :(

Nie ma tu żadnej aluzji. Po prostu uważam, że piwo codera było wyśmienite i zasługiwało na dużo więcej niż 31 punktów. Podobna tendencja była widoczna także podczas oceniania piw na konkursie.

Zaznaczam, że ja w żadnym konkursie nie sędziowałem (no może po za jednym :() i mogę być sporym błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę krytykować pracy jury ale muszę to napisać - piłem piwo' date=' które wygrało i skoro dostało ono 30' date='75 punkta to nie wiem czy warto było robić ten kurs sędziowski...[/quote'']

chyba nie do końca zrozumiałem aluzję :(

Nie ma tu żadnej aluzji. Po prostu uważam, że piwo codera było wyśmienite i zasługiwało na dużo więcej niż 31 punktów. Podobna tendencja była widoczna także podczas oceniania piw na konkursie.

Zaznaczam, że ja w żadnym konkursie nie sędziowałem (no może po za jednym :() i mogę być sporym błędzie.

Zapraszam do Krakowa na sobote, znajdę dla Ciebie miejsce przy stoliku sędziowskim, dostaniesz arkusze. To najszybszy sposób weryfikacji własnych odczuć.

Co do piwa codera (coder bez obrazy, ale i tak pewnie masz świadomość), ni jak nasze duble porównać do tych z belgii. Mamy się tu jeszcze czego uczyć. W innych stylach bywa naprawdę lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.