Skocz do zawartości

lodówka i termostat RT-2CO - jak to zmontować razem?


waroms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od kilku dni szukam sposobu na chłodzenie fermentora i ewentualnie piwa leżakującego. Styropianowe pudło to fajna rzecz, ale dosyć upierdliwa w użytkowaniu. :) Więc na razie chętniej skłaniam się do zakupu jakiejś lodówki i podłączeniu do niej termostatu czy innego sterowania które pozwoliłoby osiągnąć temp. między 8 a 12°C (tyle chyba jest OK do piw dolnej fermentacji).

 

Kupić jakąś lodówkę z demobilu na allegro to nie problem.

Na forum wyczytałem że prosty i popularny (bo sprawdzony w boju) termostat to RT-2CO.

Nie znalazłem natomiast informacji jak lodówkę sprzęc (sprzęgnąć ?) z tym (albo innym) termostatem. Na elektronice się nie znam, choć gniazdka w ścianie zamontuję. Czy ktoś podpowie jak to razem połączyć? Wolałbym nie kupować lodówki jeśli potem ma się okazać że sam nie dam rady tego zmontować, a najbliższy serwis agd mam jakieś 60-70 km od domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od kilku dni szukam sposobu na chłodzenie fermentora i ewentualnie piwa leżakującego. Styropianowe pudło to fajna rzecz, ale dosyć upierdliwa w użytkowaniu. :) Więc na razie chętniej skłaniam się do zakupu jakiejś lodówki i podłączeniu do niej termostatu czy innego sterowania które pozwoliłoby osiągnąć temp. między 8 a 12°C (tyle chyba jest OK do piw dolnej fermentacji).

 

Kupić jakąś lodówkę z demobilu na allegro to nie problem.

Na forum wyczytałem że prosty i popularny (bo sprawdzony w boju) termostat to RT-2CO.

Nie znalazłem natomiast informacji jak lodówkę sprzęc (sprzęgnąć ?) z tym (albo innym) termostatem. Na elektronice się nie znam, choć gniazdka w ścianie zamontuję. Czy ktoś podpowie jak to razem połączyć? Wolałbym nie kupować lodówki jeśli potem ma się okazać że sam nie dam rady tego zmontować, a najbliższy serwis agd mam jakieś 60-70 km od domu...

W sterowniku RT-2CO jest z boku wejście na wtyczkę. Tylko z cienkimi bolcami. Wiec najlepiej zrobić sobie przedłużkę. Ja podłączałem tak:

 

http://www.piwo.org/forum/p47957-13-04-2010-19-44-31.html#p47957

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na Twoje dzieło :okey: i rozumiem że z tym termostatem to jest tak:

 

- termostat RT-2C podłączamy wtyczką bezpośrednio do gniazdka w ścianie

- czujkę wychodzącą z termostatu mocujemy wewnątrz lodówki

- kabel zasilający z lodówki podłączamy wtyczką do termostatu (najpiew na kablu zmieniamy wtyczkę).

 

Dobrze rozumiem?

Czyli wychodzi na to że tu nie ma żadnej filozofii poza ewentualną zmianą wtyczki na kablu wychodzącym z lodówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na Twoje dzieło :okey: i rozumiem że z tym termostatem to jest tak:

 

- termostat RT-2C podłączamy wtyczką bezpośrednio do gniazdka w ścianie

- czujkę wychodzącą z termostatu mocujemy wewnątrz lodówki

- kabel zasilający z lodówki podłączamy wtyczką do termostatu (najpiew na kablu zmieniamy wtyczkę).

 

Dobrze rozumiem?

Czyli wychodzi na to że tu nie ma żadnej filozofii poza ewentualną zmianą wtyczki na kablu wychodzącym z lodówki...

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie opamiętajcie się!!! Lodówka musi być podłączona do gniazda z bolcem ochronnym. Nie "uziemienie" obudowy lodówki w razie przebicia grozi porażeniem lub śmiercią. Kable ze sterownika należy wymienić na trzy żyłowe i wtyczki oraz gniazda koniecznie ze stykiem PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable ze sterownika należy wymienić na trzy żyłowe i wtyczki oraz gniazda koniecznie ze stykiem PE.

Wymienić kabel na 3-żyłowy to nie problem - zakładając że w sterowniku będzie do czego tą trzecią żyłę podpiąć.

Ale wystarczy wymienić tylko ten kabel zasilający sterownik? Bo przecież w samym sterowniku to już chyba nie da się wymienić gniazda na takie żeby kabel od lodówki (z bolcem) dało się włożyć... :rolleyes:

 

A może zamiast RT-2C takie coś?

http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-40-do-120c-sonda-i1571300940.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zmieniaj. Ja bez problemu podłączyłem do sterownika wtyczkę od lodówki i jest ok. Lodówka ze sterownikiem chodzi nieprzerwanie od pół roku i nic się nie dzieje. Sterownik jest tani i naprawdę skuteczny. Jak chcesz się bawić z wymianą kabli to możesz to zrobić. Dla mnie to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic przeciwko usprawnieniu czegoś żeby było bezpieczniej.

 

Inna sprawa że jeszcze ze 20 lat temu większość gniazdek (zwłaszcza w starym budownictwie) była bez bolca z uziemieniem, a mimo to jakoś nie było słychać o porażeniach...:okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic przeciwko usprawnieniu czegoś żeby było bezpieczniej.

 

Inna sprawa że jeszcze ze 20 lat temu większość gniazdek (zwłaszcza w starym budownictwie) była bez bolca z uziemieniem, a mimo to jakoś nie było słychać o porażeniach...:okey:

Kiedyś przewód 0 mostkowali z bolcem (uziemiającym) Gdy nie było różnicówek w domu. Ze sterownika nie ma uziemiającego, więc trzeba byłoby kombinować. Ja mam tak podłączone od dawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przewód 0 mostkowali z bolcem (uziemiającym) Gdy nie było różnicówek w domu.

Ja mam kilka różnicówek w szafce. Wszystkie gniazdka są do nich podłączone. Czy to oznacza że w takim razie pomimo braku bolca uziemiającego można bezpiecznie podłączać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przewód 0 mostkowali z bolcem (uziemiającym) Gdy nie było różnicówek w domu.

Ja mam kilka różnicówek w szafce. Wszystkie gniazdka są do nich podłączone. Czy to oznacza że w takim razie pomimo braku bolca uziemiającego można bezpiecznie podłączać?

Ja mam podłączone koło roku bez bolca. I mi się nic nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że ciężko będzie zmusić zamrażarkę by trzymała zadany °Blg :) No chyba że planujesz zamrozić brzeczkę :)...wybaczcie udziela mi się "świąteczny nastrój"

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przewód 0 mostkowali z bolcem (uziemiającym) Gdy nie było różnicówek w domu.

Ja mam kilka różnicówek w szafce. Wszystkie gniazdka są do nich podłączone. Czy to oznacza że w takim razie pomimo braku bolca uziemiającego można bezpiecznie podłączać?

Ja mam podłączone koło roku bez bolca. I mi się nic nie stało.

Różnicówka to dobre zabezpieczenie' date=' ale tylko uzupełniające. Testowałem kiedyś na sobie. Zanim wyłączy to i tak zdrowo trzepnie. Podstawowym jest podłączenie PE do obudowy i zachowanie odpowiedniej rezystancji "pętli zwarcia". Wybacz ale tekst w stylu [b']I mi się nic nie stało[/b] mnie nie przekonuje. Kiedyś pracowałem z Wojtkiem Kozłowskim i na pewnej imprezie gdzie twierdził że można wszystko podłączyć jak się chce i sam zaczął się bawić prądem. Efektem jego pracy była klepsydra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicówka to dobre zabezpieczenie, ale tylko uzupełniające. Testowałem kiedyś na sobie.[/url]

Elektryka prąd nie tyka ale tego też się nie pochwala, no chyba że na małym napięciu

 

Można przewód zerowy połączyć mostkiem ze stykiem (bolcem) ochronnym w gniazdku ale nie wiem czy różnicówka nie przerwie ze względu na prądy indukcyjne, zdaje się że wystarczy 30mA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za różnicówką nie wolno łączyć PE z N

A mogę prosić jaśniej? Tak dla białych ludzi...:lol:

 

 

Panowie przecież wystarczy kabel uziemiający z gniazdka podłączyć do kabla uziemiającego lodówki omijając sterownik. Można to zrobić na kilka sposobów w zależności od poczucia estetyki.

Czy dobrze rozumiem że mogę zwykłym kabelkiem (w izolacji rzecz jasna) połączyć po prostu bolec w gniazdku z "dziurką" która jest we wtyczce lodówki pomijając sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu instalacje były 2 żyłowe i przewód N był połączony z PE. Taką mam sam w domu. Potem ludzie wymyślili że bezpieczniej jest rozdzielić to na 2 kable, N - niebieski i PE - żółto-zielony. N jest podłączony do odbiornika, a PE do obudowy. Jak zewrze się w instalacji 3 żyłowej kable N i PE to różnicówka przestanie prawidłowo działać (różnicówka działa na zasadzie wykrywania prądy na kablu PE). W starych instalacjach 2 żyłowych kable PE i N są zazwyczaj zwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.