Skocz do zawartości

Chlebek


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj już nie zdążyłem, ale chlebek się prawie udał na piątkę. Trochę przesoliliśmy (daliśy 5 łyżek na 1.5kg młóta i 2 kg mąki), a i samego ziarna troszkę za dużo, choć to już kwestia smaku :)

Tak czy inaczej wyszedł pyszny, choć trzeba jeszcze popróbować do pełnego sukcesu :)

Hej,

 

A mam pytanko, czy mógłby ktoś podać przepis i skład na jedną standardową brytwanę chlebka z wysłodzin :) Straszenie smakowicie wygląda ten, który elroy upiekł. Mógłbyś zarzucić proporcjami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj spożytkowałem młóto z pilzeńskiego+monachijski+barwiący.

Proporcje to 50% młóta / 50% mąki zytniej. Wypiek przygotowany na kilkudniowym zakwasie.

 

Nie mogłem odmówić sobie przyjemności zaprezentowania efektu :)

Edytowane przez ceemte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja siostra piecze chleb już od dawna. Bardzo dobry. Mam zamiar upiec dziś chleb. Na drożdżach. Zakwas będę dopiero robił. Nie mogłem znaleźć odpowiedniej mąki. Chciałem zapytać czy można do ciasta dodać oprócz drozdzy piekarskich gęstwę drożdżową po burzliwej? Jest to wogóle normalny pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i upiekłem. Smaczny ale mi nie wyrósł. Nie wiem co spaprałem. Może drożdże jakieś stare miałem, a może mało ich dałem. Dziś zrobię kolejną próbę z większą ilością drożdżych piekarniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i upiekłem. Smaczny ale mi nie wyrósł. Nie wiem co spaprałem. Może drożdże jakieś stare miałem, a może mało ich dałem. Dziś zrobię kolejną próbę z większą ilością drożdżych piekarniczych.

Pewnie tak jak pisze Bielok, zabrakło czasu na wyrośnięcie.

Dorabiaj się czym prędzej własnego zakwasu, lub uśmiechnij się do siostry o trochę na start. Ze starszym będziesz miał fory, lepiej na nim rośnie - tak wyczytałem, u mnie też się sprawdza.

Niżej mieszany z pszennej i ciemnej żytniej.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Owszem, wiem że chleb musi wyrosnąć przed pieczeniem. Kłopot w tym, że mój chleb "wyrastał" pół godziny w naczyniu i ok. godziny w formie do pieczenia. I nic. Oklapł. W mieszknaiu mam ciepło. Może go przewiało...?Wydaje mi sie że dałem za mało drożdży. Po za tym już sam nie wiem jak to jest z tymi drożdżami. Na jednych pisze tak, na drugich inaczej, a w przepisie jescze inaczej. Wychodzi że wg tego co miałem napisane na opakowaniu powineinem wsypać całą zawartość na 0,4kg mąki a wg przepisu tylko pół opakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Owszem, wiem że chleb musi wyrosnąć przed pieczeniem. Kłopot w tym, że mój chleb "wyrastał" pół godziny w naczyniu i ok. godziny w formie do pieczenia. I nic. Oklapł. W mieszknaiu mam ciepło. Może go przewiało...?Wydaje mi sie że dałem za mało drożdży. Po za tym już sam nie wiem jak to jest z tymi drożdżami. Na jednych pisze tak, na drugich inaczej, a w przepisie jescze inaczej. Wychodzi że wg tego co miałem napisane na opakowaniu powineinem wsypać całą zawartość na 0,4kg mąki a wg przepisu tylko pół opakowania.

A starter zrobiłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie ostanio udalo upiec chleb bez dodaku soli :)

Połowe zjadłem smarowane masłem i sypane solą, resztę dałem do suszenia będzie dla ptaków na zimę.

Tak się składa, że ja też zapomniałem o soli :)

Ale wypieki już zjedzone, właśnie robię nastepne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie ostanio udalo upiec chleb bez dodaku soli :)

Połowe zjadłem smarowane masłem i sypane solą' date=' resztę dałem do suszenia będzie dla ptaków na zimę.[/quote']

Tak się składa, że ja też zapomniałem o soli :)

Hehe, mi też się zdarzyło. :) I to akurat kiedy jechaliśmy w odwiedziny i chciałem się pochwalić chlebkiem.

Ale spoko. Soliliśmy po wierzchu i nikt nie marudził. :)

A przy okazji pieczenia bez soli - czy też mieliście taki efekt, że chleb opadł? Zrobił się taki wklęsły, ale nie był to zakalec. Wyczytałem gdzieś, że sól i olej/oliwa są dodawane do chleba nie tylko do smaku ale także jako "spowalniacz" drożdży. Tzn. bez tych spowalniaczy chleb rósłby bardzo szybko ale też zaraz by opadł. Co mi się właśnie przydarzyło.

 

W jakiej temperaturze pieczecie swoje chlebki?

45-55 minut w 220°C spadającej do 200°C (taki program w piekarniku)

45 minut - jeden chlebek. Wyższa temp gdy do piekarnika wkładam więcej chlebków.

Ale to oczywiście nie jest stała - czasami po spojrzeniu przez szybkę daję jeszcze parę minut. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.