Skocz do zawartości

Chlebek


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

no i stwierdziłem,że już nigdy nie użyje drożdży po piwie,ciasto jest jak najbardziej ok,ale smak;jak się ich da za dużo,ciasto jest gorzkie,albo bardzo gorzkie,czyli nie do zjedzenia,dzisiaj dałem 100 ml gęstwy po pszenicznym na 400g mąki i czuć było-nigdy więcej ;).

Edytowane przez dziedzicpruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i stwierdziłem,że już nigdy nie użyje drożdży po piwie,ciasto jest jak najbardziej ok,ale smak;jak się ich da za dużo,ciasto jest gorzkie,albo bardzo gorzkie,czyli nie do zjedzenia,dzisiaj dałem 100 ml gęstwy po pszenicznym na 400g mąki i czuć było-nigdy więcej ;).

A przemywana gęstwa? Może to nie wina drożdży ale wszelakich pozostałości po brzeczce?

Piekłem raz chleb na drożdżach po piwie (przemyte raz - stały w lodówce i czekały na lepsze czasy). Jakieś 80-100ml gęstwy na 500g mąki. Czas to powtórzyć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny problem z gęstwą. Ciasto słabo mi wyrasta w porównaniu z drożdżami piekarskimi. Być może daję za mało czasu. Co do smaku, to różnie. Bardzo smakował mi chleb na gęstwie WB06. Chleb na gęstwie Nottingham już nie był taki dobry, na S33 w ogóle nie czułem różnicy. Generalnie, jeśli chce mieć chleb bez niespodzianek, używam drożdży :) W sumie od paru miesięcy piekę nieustannie. Praktycznie nie kupuję pieczywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny problem z gęstwą. Ciasto słabo mi wyrasta w porównaniu z drożdżami piekarskimi. Być może daję za mało czasu. Co do smaku, to różnie. Bardzo smakował mi chleb na gęstwie WB06. Chleb na gęstwie Nottingham już nie był taki dobry, na S33 w ogóle nie czułem różnicy. Generalnie, jeśli chce mieć chleb bez niespodzianek, używam drożdży :) W sumie od paru miesięcy piekę nieustannie. Praktycznie nie kupuję pieczywa.

Może pomogłoby rozruszanie drożdży wcześniej? Podobnie jak z piwem - drożdże z dobrego startera ochoczo ruszą do akcji, nierozruszane potrafią podjąć pracę dużo później (jeżeli w ogóle :P) Można też zastosować niewielką domieszkę drożdży piekarskich :)

 

Kurde Panowie odświeżyliście temat, a ja nabrałem ochoty na domowe pieczywo :D Czeka gęstwa s-04 (trochę podejrzana) do pieczywa jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To i ja podzielę się moim przepisem na piwny chlebek z automatu, który zrodził się po nieudanej warce Stouta.

Pieczywo wychodzi rewelacyjnie, domownicy i goście zajadają się nim do tego stopnia, że niektórym piekę na wynos.

 

450 g mąki pszennej typ 650

100 g mąki pszennej razowej (jeżeli nie posiadamy razowej dajemy 500 g pszennej 650)

1 i 1/4 łyżeczki soli

1 łyżeczka oliwy

1 łyżeczka cukru lub 2 miodu

garść słonecznika, dyni lub (faworyt mojej małżonki) żurawiny

300 ml piwa Stout ( z innym nie próbowałem)

Drożdże Babuni tak z 1 cm odkrojony z kostki (nie przeholujcie, bo odbije się od pokrywki automatu)

 

Jeżeli decydujemy się na dynię to najlepiej dodać miód.

Z żurawiną wychodzi słodkawy.

 

Pieczemy na programie podstawowym, zarumienienie średnie

 

 

Smacznego :D

Edytowane przez bimbol2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i doszedłem do strony 13. Robimy już z ojcem wędliny czas na podkład do nich. Jutro kupię mąkę żytnią i zakładam hodowlę zakwasu, natomiast pierwszy chlebek mam nadzieję że w środę gdy będę zlewał grodzisza na s-33. Jak pisał którys z kolegów jeszcze tylko elektrownia i żyć nie umierać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne te Wasze chleby. Chyba też się zabiorę za pieczenie, w sumie ciasta mi wychodzą to czemu z chlebem nie spróbować. Wujek piekarz to i zakwas by się znalazł :)

jeszcze tylko elektrownia i żyć nie umierać

 

Wiatrak jakiś sobie postaw :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio z braku czasu nie piekę, ale mogę polecić jeden przepis

 

http://pracowniawypiekow.blogspot.com/2009/08/najatwiejszy-chleb-zytni.html

 

chleb z tego przepisu wychodzi zarąbisty, po prostu najlepszy ;]

 

wersja na drożdżach, bez zakwasu też dobra, choć nie tak bardzo i tylko przez 1 dzień ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakwas, chodzi mi o gestwe z warki. Zrobilem wczoraj ciasto ale nie chcialo wyrosnac, dopiero rano wstawilem do cieplego piekarnika na kilka godzin i troche podroslo. Wygląda mniej więcej tak.

post-3292-0-53191300-1345751573_thumb.jpg

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skwareczki grube, opadły na dno... zapewniam że nic mu nie brakuje :D

 

Mięska nima i innych ingredencji. :)

Byłbyś na zlocie to byś spróbował smalczyku u swojego imiennika i nazewnika ;) Poszło 9 chlebów, w tym 4 duże bochny od dobrego wypiekacza na wsi, trzy domowe i trzeba było się ratować gieesowskim. Tak zajadali się smalcem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięska nima i innych ingredencji. :)

Byłbyś na zlocie to byś spróbował smalczyku u swojego imiennika i nazewnika ;) Poszło 9 chlebów, w tym 4 duże bochny od dobrego wypiekacza na wsi, trzy domowe i trzeba było się ratować gieesowskim. Tak zajadali się smalcem. :D

 

Jacer załatw komplet /chlebek + smalec/ na Cieszyn, coś musimy tym piwskiem popijać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, brat Piotrka jedzie. Ten co przyjechał na chwilę z wesela do nas :)

 

Ciężko cos od nich wydusić, ale dowiedziałem się, że Pani mama, wytapia na dwa razy, skwarki sa oddzielane, i znów topiony, później mięsko, jabłko i cuś.

 

Kto był w Zielonce i na zlocie to wie. :D

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się chwalicie....

A co do chlebka to jeszcze ze 3 dni (dla zakwasu,co by dojrzał) i będę wypiekał już na zakwasie... ten na Danstarach jakoś nie bardzo wyrósł ale tragedii nie ma. W smaku dobry choć trochę goryczkawy (chmieliny z gęstwy?). No i trochę mokry wyszedł ale to pewnie przez młóto z kleikiem po Witku. Tak czy siak mój i lepszy niż w sklepie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.