Skocz do zawartości

Sterownik temperatury do lodówki


AndrzejKu

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, paulox81 napisał:

Pytanie dla fermentujących w lodówce, która posiada ZAMRAŻARKĘ.

Przymierzam się do fermentacji APA w temperaturze w okolicach 16st C. Posiadam lodówkę MPM  215-CZ-20 (https://www.neonet.pl/lodowki-i-zamrazarki/mpm-215-cz-20.html), czyli z zamrażalnikiem z osobnymi drzwiczkami i STC-1000.

Zamrażalnik chciałem użytkować jako magazyn na chmiel. Tylko tu pojawia się pytanie o rozmrożenie zamrażalnika. Czy w czasie fermentacji (spodziewam się, że tak może się zdarzyć pod jej koniec), kiedy agregat będzie się załączał rzadko zamrażalnik się rozmrozi? Na początku fermentacji to wiadomo, wydzielane jest ciepło więc agregat powinien chodzić często więc będzie też mrożenie w zamrażalniku, ale pod koniec, kiedy drożdże będą mało aktywne, a dodatkowo na sterowniku podniosę temp. do powiedzmy 17-19 st C czyli dodatkowo spowolnię załączanie agregatu to wydaje mi się, że właśnie pod koniec fermentacji w zamrażalniku będzie odwilż. Co w takim przypadku z chmielem? Czy odmrażanie i ponowne zamrażanie chmielu jest zakazane tak jak w przypadku żywności? Idealnie byłoby mieć osobną kontrolę nad zamrażalnikiem ale to chyba jest niemożliwe w przypadku tak prostej lodówko-zamrażalki.

 

Przy górnej fermentacji w zamrażalniku nie będziesz miał zbyt niskich temperatur - po kilku dniach przez większość czasu będzie to praktycznie temperatura otoczenia. Próbowałbym jednak znaleźć miejsce w "rodzinnej" zamrażarce.

 

4 minuty temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Kup sobie zgrzewarkę próżniową i nadmiar chmielu pakuj w woreczki bez powietrza zamiast mrozić.

Musisz mrozić chmiel? Aż tak długo go przechowujesz?

 

Jakub

 

Im chłodniej tym lepiej - akurat zamrażalnik jest najlepszym miejscem do przechowywania chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Kup sobie zgrzewarkę próżniową i nadmiar chmielu pakuj w woreczki bez powietrza zamiast mrozić.

Musisz mrozić chmiel? Aż tak długo go przechowujesz?

 

Jakub

O tym też pomyślałem i zgrzewarka próżniowa w już zamówiona. Mrozić chciałem szyszki z własnego zbioru. Może faktycznie lepiej będzie przechowywać w woreczkach próżniowych w lodówce zamiast w zamrażarce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, punix napisał:

Im chłodniej tym lepiej - akurat zamrażalnik jest najlepszym miejscem do przechowywania chmielu.

A próżnia + lodówka będzie dużo gorsze od zamrażalnika. Lodówka tak okresowo to też nie lodówka bo w temperaturze fermentacji... Boję się trochę tego ponownego mrożenia szyszki szczególnie że będzie też do chmielenia na zimno, gdzie potencjalne drobne ustroje przeżyją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, punix napisał:

Im chłodniej tym lepiej - akurat zamrażalnik jest najlepszym miejscem do przechowywania chmielu.

 

No jasne - jeśli masz roczny zapas to ma to znaczenie, ale jeśli to kwestia tygodnia...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, paulox81 napisał:

A próżnia + lodówka będzie dużo gorsze od zamrażalnika. Lodówka tak okresowo to też nie lodówka bo w temperaturze fermentacji... Boję się trochę tego ponownego mrożenia szyszki szczególnie że będzie też do chmielenia na zimno, gdzie potencjalne drobne ustroje przeżyją...

 

A kawałek miejsca w zwykłej domowej lodówce/zamrażarce nie wchodzi w grę? Jeśli nie, to na pewno będzie to lepsza opcja niż trzymanie w szafie.

 

3 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

 

No jasne - jeśli masz roczny zapas to ma to znaczenie, ale jeśli to kwestia tygodnia...

 

Jakub

 

Każdy ma inne podejście, ale może poza początkami raczej rzadko zamawia się surowce na jedną warkę, także to nie jest kwestia tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, punix napisał:

A kawałek miejsca w zwykłej domowej lodówce/zamrażarce nie wchodzi w grę? Jeśli nie, to na pewno będzie to lepsza opcja niż trzymanie w szafie.

 

No właśnie nie wiem ile ten "kawałek miejsca" byłby kawałeczkiem a na ile większym kawałem :D Chmiel ma być z własnej uprawy więc zależy od plonów :D.

Żałuję, że kupiłem lodówkę z zamrażalnikiem bo chyba będzie musiał stać nieużywany...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel ściśnięty w woreczku próżniowym wiele nie zajmie ;) Kup większą zamrażarkę po prostu ;)

 

Jakie masz chmiele? Ja właśnie zamówiłem sadzonki Lubelskiego i Sybilli.

Ponoć Lubelski własnej produkcji pachnie zupełnie inaczej niż sklepowy :)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Chmiel ściśnięty w woreczku próżniowym wiele nie zajmie ;) Kup większą zamrażarkę po prostu ;)

 

Jakie masz chmiele? Ja właśnie zamówiłem sadzonki Lubelskiego i Sybilli.

Ponoć Lubelski własnej produkcji pachnie zupełnie inaczej niż sklepowy :)

 

Jakub

Kolejnego mebla już nie będę kupował :)Moje roślinki to: Perle, Sybilla, Kent Golding, Centennial :) Uprawa pierwszy rok  zobaczymy co z tego będzie ;)

Edytowane przez paulox81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2020 o 11:21, paulox81 napisał:

Pytanie dla fermentujących w lodówce, która posiada ZAMRAŻARKĘ.

Ja używam takiej lodówki.  W zamrażarce leży chmiel. Wrzuciłem tam też wkłady do lodówki turystycznej, które robią za dodatkowy bufor. Przy temperaturze fermentacji 20  stopni w zamrażarce temp nie wzrasta powyżej 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Mibor napisał:

Ja używam takiej lodówki.  W zamrażarce leży chmiel. Wrzuciłem tam też wkłady do lodówki turystycznej, które robią za dodatkowy bufor. Przy temperaturze fermentacji 20  stopni w zamrażarce temp nie wzrasta powyżej 0.

W sumie można by nawet wrzucić pety po mineralce z wodą robiące za bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.