Skocz do zawartości

Sterownik temperatury do lodówki


AndrzejKu

Rekomendowane odpowiedzi

Może źle zostałem zrozumiany :) chodzi mi o to ze sada tego wylcznika jest na przewodzie no i ten przewód w jakiś sposób musi wyjść na zewnętrz a miejsce chłodzenia jest zazwyczaj szczelnie zamykane i chodzi mi o przeprowadzenie przewodu z wewnątrz komory na zewnątrz do sterownika.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, malin717 napisał:

chodzi mi o przeprowadzenie przewodu z wewnątrz komory na zewnątrz do sterownika

W mojej lodówce (za 100zł) przewierciłem otwór w tylnej ściance (jest z plastyku) wstawiłem kabel z sondą i uszczelniłem dławikiem zrobionym z korka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2018 o 15:52, fotohobby napisał:

ja niezmiennie polecam W3001.

https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=94509&controller=product

40zł, regulacja 0.1C, wersja na 12 i 230v

 

Sorry za głupie pytanie, ale jak to dokładnie działa?

 

Czy to ma wyjście 220V, do którego podłączasz kabel od lodówki? Czujnik temperatury przymocowujesz do fermentora i to wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Robert87 napisał:

W skrócie jest tak jak opisałeś

Wysłane z mojego TA-1053 przy użyciu Tapatalka
 

No raczej nie tak, jak opisał.

Przecinasz kabel z lodówki  i pomiędzy te dwa odcinki wpinasz sterownik.

Czujnik do (na ) fermentor i tyle

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć! Jakie bezpieczne dla żywotności lodówki jest opóźnienie włączenia (sterownik STC-1000) po rozłączeniu zasilania przez sterownik? Właśnie padła mi witryna chłodnicza z 60l brzeczki i się zastanawiam czy 5 minut opóźnienia jest bezpieczne i rozleciała się z innej przyczyny np. starości. Zasadniczo po tych 5 minutach nie musi się włączać (zwykle to po 15 minutach załącza się (histereza 0,5)).

 

Czy lepiej jest dla lodówki/zamrażarki pracować dłużej czy krócej w danym okresie czasu? Czy lepiej ustawiać na max chłodzenie na termostacie czy nie?

Edytowane przez Les_Grossman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Les_Grossman napisał:

Cześć! Jakie bezpieczne dla żywotności lodówki jest opóźnienie włączenia (sterownik STC-1000) po rozłączeniu zasilania przez sterownik? Właśnie padła mi witryna chłodnicza z 60l brzeczki i się zastanawiam czy 5 minut opóźnienia jest bezpieczne i rozleciała się z innej przyczyny np. starości. Zasadniczo po tych 5 minutach nie musi się włączać (zwykle to po 15 minutach załącza się (histereza 0,5)).

 

Zasadniczo w opóźnieniu włączania chodzi tylko o wyrównanie ciśnień czynnika chłodzącego (dodatkowo o spłynięcie oleju), więc wszystko zależy od konstrukcji całej części chłodzącej witryny. Myślę że 5 minut jest bezpieczne i to nie jest przyczyna awarii.

 

23 godziny temu, Les_Grossman napisał:

 

Czy lepiej jest dla lodówki/zamrażarki pracować dłużej czy krócej w danym okresie czasu?

 

Dziwne pytanie. Jeśli agregat już wystartuje to lepiej dla agregatu aby działał dłużej i załączany był rzadziej , byleby nie został przegrzany. Ale to wiąże się z dużymi różnicami temperatur w lodówce, a przecież w większości chodzi o to aby temperatura była równa. Lodówki (zamrażarki szczególnie) mają dużo lepszą izolację niż witryny, więc u Ciebie załączała się pewnie częściej.

 

23 godziny temu, Les_Grossman napisał:

 

 

Czy lepiej ustawiać na max chłodzenie na termostacie czy nie?

 

Nie wiem na jakie temperatury można ustawić Twoją witrynę i jakie masz wymagania temperaturowe ale ogólnie zawsze ustawiasz maksymalne chłodzenie na termostacie a temperaturę regulujesz na STC-1000, chyba że witryna nie schodzi do temperatur które chcesz uzyskać to obchodzisz termostat.

 

Bardzo niebezpieczną sytuacją dla wszelkich chłodziarek nie posiadających termików agregatów jest chłodzenie dużych ilości brzeczki/piwa nawet o 1 stopień (w tym przypadku 60l). Takie chłodzenie trwa bardzo długo i łatwo zajechać agregat.

U mnie latem nie mogę zejść po chłodnicy do temperatury niższej niż 20C, a fermentuje zazwyczaj w 17C  i schłodzenie 40l o 3C trwa kilka godzin, moja chłodziarka nie ma żadnej elektroniki a przez ten czas wyłącza się kilkukrotnie więc na pewno działa zabezpieczenie termiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

pytanie może niekoniecznie w pełni związane ze sterownikiem, ale nie znalazłem lepszego miejsca na zasięgnięcie porady.

 

Planuję zakup lodówki i podłączenie sterownika temperatury. Zacząłem się zastanawiać, jaką lodówkę najlepiej wybrać? Czy taką zwykłą, w pełni zabudowaną "domową"? Czy może lepiej przeszkloną sklepową? Czy są jakieś zalety/wady jednej ponad drugą, czy jest to wybór czysto osobisty?

Lodówka będzie mała, taka na jedną warkę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tortoise napisał:

Cześć,

 

pytanie może niekoniecznie w pełni związane ze sterownikiem, ale nie znalazłem lepszego miejsca na zasięgnięcie porady.

 

Planuję zakup lodówki i podłączenie sterownika temperatury. Zacząłem się zastanawiać, jaką lodówkę najlepiej wybrać? Czy taką zwykłą, w pełni zabudowaną "domową"? Czy może lepiej przeszkloną sklepową? Czy są jakieś zalety/wady jednej ponad drugą, czy jest to wybór czysto osobisty?

Lodówka będzie mała, taka na jedną warkę.

 

Pozdrawiam

 

Szklane drzwi dają gorszą izolację - będziesz miał większe zużycie energii. Do tego "zwykła" minimalizuje dostęp światła. Z drugiej strony przy szklanych drzwiach można obserwować fermentację bez otwierania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, punix napisał:

 

Szklane drzwi dają gorszą izolację - będziesz miał większe zużycie energii. Do tego "zwykła" minimalizuje dostęp światła. Z drugiej strony przy szklanych drzwiach można obserwować fermentację bez otwierania :D

Dostępu światła się nie boję, bo w piwnicy i tak jest niemal całkowita ciemność. Zastanawiała mnie głównie izolacja i czy "fajniejszy dizajn" wpłynie na wyższe zużycie energii :) 

 

Dzięki za odpowiedzi, naprawdę pomogły! :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 6.10.2019 o 14:36, mirogster napisał:

Niczego nie trzeba ciąć, jeżeli zainstalujesz zwykle gniazdko "od strony" lodówki, i wtyczkę do sieci od sterownika. Sieć---Zewn. Sterownik---Lodówka.

 

 

 

 

 

 

Przeczytał temat, ale że jestem kompletnym laikiem z prądu i elektryki to nie bardzo rozumiem.

Mam starą lodówkę, jak kupię sterownik (jaki?), zamontuję miedzy lodówką a gniazdem a czujnik temperatury umieszczę w lodówce to będzie działać?

W grę wchodzi chłodzie i ewentualnie grzanie.

 

Jestem już w max. desperacji, 5 warek niedofermentowanych - warzę piwo na działce ogrodniczej i temperatura w domku za mocno skacze, drożdże leniuchują.

Lodówka ze styropianu zawiodła - ostania warka niedofermentowana bo spadła mi za mocno temperatura - miało być ciepło, a tu kilka dni chłodu.

Wcześniej 60 warek w bloku ... bez problemów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Billy the Kid napisał:

 

Przeczytał temat, ale że jestem kompletnym laikiem z prądu i elektryki to nie bardzo rozumiem.

Mam starą lodówkę, jak kupię sterownik (jaki?), zamontuję miedzy lodówką a gniazdem a czujnik temperatury umieszczę w lodówce to będzie działać?

W grę wchodzi chłodzie i ewentualnie grzanie.

 

Jestem już w max. desperacji, 5 warek niedofermentowanych - warzę piwo na działce ogrodniczej i temperatura w domku za mocno skacze, drożdże leniuchują.

Lodówka ze styropianu zawiodła - ostania warka niedofermentowana bo spadła mi za mocno temperatura - miało być ciepło, a tu kilka dni chłodu.

Wcześniej 60 warek w bloku ... bez problemów ...

 

Najłatwiej to jakiś stc-1000, albo sterownik od malinowego, wpinasz między gniazdko i lodówkę, sonda do piwa, termostat na minimum i działa - chyba, że chcesz lagerować w okolicy zera, wtedy przydałoby się ominąć termostat lodówki. Do grzania potrzebowałbyś jeszcze osobno pas grzewczy, można podpiąć pod jeden sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, punix napisał:

 

Najłatwiej to jakiś stc-1000, albo sterownik od malinowego, wpinasz między gniazdko i lodówkę, sonda do piwa, termostat na minimum i działa - chyba, że chcesz lagerować w okolicy zera, wtedy przydałoby się ominąć termostat lodówki. Do grzania potrzebowałbyś jeszcze osobno pas grzewczy, można podpiąć pod jeden sterownik.

 

Witam,

 

Dlaczego termostat na minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tmk1 napisał:

 

Witam,

 

Dlaczego termostat na minimum?

 

Włączaniem chłodzenia i tak będzie się zajmował zewnętrzny sterownik, a w razie potrzeby będziesz mógł zejść do najniższej temperatury, na jaką pozwala lodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, punix napisał:

 

Włączaniem chłodzenia i tak będzie się zajmował zewnętrzny sterownik, a w razie potrzeby będziesz mógł zejść do najniższej temperatury, na jaką pozwala lodówka.

 

No ja rozumiem, że jak ustawimy minimum na gałce czyt. 0-1 to raczej nie powinien schodzić do tej temp. minimalnej ? no chyba, że coś pokręciłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tmk1 napisał:

 

No ja rozumiem, że jak ustawimy minimum na gałce czyt. 0-1 to raczej nie powinien schodzić do tej temp. minimalnej ? no chyba, że coś pokręciłem ?

 

Jeśli na zewnętrznym tyle ustawisz, to zejdzie. Jeśli ustawisz np. 18 stopni, to tyle będzie trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.