Skocz do zawartości

Sterownik temperatury do lodówki


AndrzejKu

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj podłączyłem chłodziarkę do sterownika Pamel PRT-1. Wszystko pięknie działa (chociaż umęczyłem się aby przestawić urządzenie z trybu grzania na chłodzenie; strasznie nieczytelna instrukcja obsługi...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fotohobby napisał:

ja niezmiennie polecam W3001.

https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=94509&controller=product

40zł, regulacja 0.1C, wersja na 12 i 230v
 

Uzywam i polecam. Taniej https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20181019141059&SearchText=W3001+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem szkoda kasy na to. za 90zł masz od naszego kolegi super sterownik sterowany po wifi którego podłączasz w miejscu starego termostatu do tych kabelków które wyżej wymieniałem. całość pod ładowarkę od starego telefonu i wszystko idealnie działa. ja już przerabiałem Pamela ale PRM+ do kadzi zacierno-warzelenej. nigdy więcej...

Ja chcę takie coś kupić, ale Malinowy nie odpowiada na pm.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 23.10.2018 o 11:09, hymek napisał:


Ja chcę takie coś kupić, ale Malinowy nie odpowiada na pm.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Hymek nic od Ciebie nie dostałem, nawet przeglądałem teraz skrzynkę czy coś nie przegapiłem ale nie, chyba nie wysłałeś:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 27.10.2015 o 00:34, Dr2 napisał:

 

 

IMHO, jak najbardziej :)

no dobrze ale na przekaźniku jest 125VAC czyli 125 voltow, prąd zmienny, 20A, nie rzutuje że nie jest jak w innym przykładzie 5A/15A 250V jak tutaj https://pl.aliexpress.com/item/1PCS-W1209-DC-12V-heat-cool-temp-thermostat-temperature-control-switch-temperature-controller-thermometer-thermo-controller/32340863493.html?spm=2114.01020208.3.1.95cVpi&ws_ab_test=201407_3%2C201444_6%2C201409_4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, white napisał:

 

Przy sterowaniu lodówką to te wartości i tak niewiele mówią bo należy wziąć ze specyfikacji przekaźnika jaki prąd może załączać przy obciążeniu sprężarkami (kategoria AC8). Zwykle wartości prądu w tej kategorii jest około 3 - 5 razy niższa niż dla obciążeń rezystancyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Malinowy napisał:

 

Przy sterowaniu lodówką to te wartości i tak niewiele mówią bo należy wziąć ze specyfikacji przekaźnika jaki prąd może załączać przy obciążeniu sprężarkami (kategoria AC8). Zwykle wartości prądu w tej kategorii jest około 3 - 5 razy niższa niż dla obciążeń rezystancyjnych.

czyli generalnie można podłączać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że można podłączyć, ale ile to wytrzyma to nie wiem bo nie znajdziesz karty charakterystyki tego przekaźnika.

Ja w swoich sterownikach stosuję przekaźniki RM85 z RelPol który niby może załączać 16A przy max napięciu 250V ale w przypadku sprężarek może załączać tylko do 500W przy 240V (czyli ~2,1A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam mam pytanko przeglądałem ten temat ale w gąszczu wiadomości elektryczno podłączeniowych nie znalazłem odp.

Testuje właśnie sterownik inkbird itc 308 na razie na pustej lodówce testowo i pierwszy szok ustawiłem 18 stopni załącz sie lodówka i jeden stopien róznicy w chłodzeniu czyli przy 19 powinno zacząć chłodzić a przy 18 wyłączać. wchodze a tu 13,5 stopnia okazało się że lodówka ma inercję jak już się wyłączy to nadal te schłodzone elementy chłodzą.

Pomyślałem że to może przy pierwszym cyklu bo temp na dzień dobry była 25. ale wchodze po kilku godzinach a tam 14,6 (lodówka oczywiście nie działa w obu przypadkach)

zmieniłem teraz na 0,6 różnicy stopnia więc powinno się włączać przy 18,6 i wyłączać ciekawe do ilu zejdzie.

jakie macie doświadczenia z tym jakie wachania nie szkodzą piwu? tzn rozumiem że jak będzie piwo to tak szybko się nie schłodzi.

ale jednak.

Ile stopni otoczenia nie szkodzi piwu czy jak zejdzie 3 stopnie i powiedzmy w godzine wróci do wymaganej to jest okey?

jak to robicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Okey wstawiłem na razie 10L i wynik jest zadowalający tzn przylepiłem sąde do wiadra i tak przy 18.6 włącza się lodówka i chłodzi tylko 8 min :)

i wyłącza zjeżdza jeszcze do 17,3 (termometr położony luzem w lodówce pokazuje trochę mniej). i potem około 45 min - godzinę wraca do 18,6 (z sondy) i znów się włącza.

wydaje się to być okey a przy 25 l na pewno jeszcze wolniej to wszystko będzie. W wekend zacieram :) Pozdo i dzięki za odp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć.

Kupiłem stc-1000 pro z allegro. Podłączy mi to znajomy elektryk (na razie bez opcji grzania). Z tego tematu rozumiem to tak, że dla chłodzenia do 15st. i histerezy (0,5st.?) z przyklejoną sondą do fermentora taśmą nie będzie problemu z fermentacją w tej temperaturze +-1st.? Dodam, że posiadam zamrażalnik nie lodówkę więc ustawiając termostat zamrażalnika na max chłodzenie będzie szybkie. Czy te ustawienia dla sprężarki będą ok? Nie skróci jej żywotności?

 

EDIT 1: Zmontowałem skrzynkę własnymi siłami, wydaje się że działa sterownik  (załącza grzanie lub chłodzenie w zależności od ustawienia i aktualnych warunków, prąd dochodzi do gniazdek.

Naszło mnie pytanie odnośnie umiejscowienia sondy w przypadku zastosowania pasa grzewczego. czy nie będzie miało zbyt dużego wpływu na pomiar jak będzie sonda na zbiorniku razem z pasem? Jak duże promieniowanie cieplne jest od tego pasa?

Edytowane przez Les_Grossman
aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć!

 

Poszukuję pomocy przy zmontowaniu lodówki fermentacyjnej. Zamysł jest taki żeby zamienić termostat z lodówki na XH-X3001, kable na termostacie mam takie na zdjęciu załączonym, z czego kabel biały 0 to połączenie to półki zamrażalnika, który już został wymontowany, na kabel żółto - zielony to uziemienie. Nie potrafię odgadnąć reszty, który to + i - z zasilania, a który to + i - do sprężarki. Biorąc pod uwagę, że są tylko trzy kable to pewnie + lub - jest wspólny a przerwanie to dwa pozostałe.

Problem dodatkowy to gdzie podłączyć uziemienie w XH-X3001, tak jest 5 gniazd - wejście + i -, wyjście + i - oraz wyjście sondy.

Gdyby ktoś miał pomysł jak to ogarnąć proszę uprzejmie o pomoc :)

 

Pozdrawiam!

IMG_20190520_195510.jpg

IMG_20190520_195537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, filip4x napisał:

Cześć!

 

Poszukuję pomocy przy zmontowaniu lodówki fermentacyjnej. Zamysł jest taki żeby zamienić termostat z lodówki na XH-X3001, kable na termostacie mam takie na zdjęciu załączonym, z czego kabel biały 0 to połączenie to półki zamrażalnika, który już został wymontowany, na kabel żółto - zielony to uziemienie. Nie potrafię odgadnąć reszty, który to + i - z zasilania, a który to + i - do sprężarki. Biorąc pod uwagę, że są tylko trzy kable to pewnie + lub - jest wspólny a przerwanie to dwa pozostałe.

Problem dodatkowy to gdzie podłączyć uziemienie w XH-X3001, tak jest 5 gniazd - wejście + i -, wyjście + i - oraz wyjście sondy.

Gdyby ktoś miał pomysł jak to ogarnąć proszę uprzejmie o pomoc :)

 

Pozdrawiam!

IMG_20190520_195510.jpg

IMG_20190520_195537.jpg

 

Nie ma czegoś takiego jak + i - jest faza i przewód neutralny,  plus z tego co pamiętam to XH-X3001 nie ma funkcji "ochrony" sprężarki wiec szybko się jej pozbędziesz.

Do ktorych pinów była podłączona zarówka?

 

Edytowane przez V4IN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, po przeczytaniu Waszych odpowiedzi stwierdziłem, że lepiej (i łatwiej) będzie jak podłączę W3001 przed całą lodówkę do kabla zasilającego, pozbędę się dzięki temu też problemu uziemienia, podłączę uziemienie z kabla wejściowego z gniazdka do uziemienia z kabla wyjściowego zasilającego lodówkę. Pozostaje tylko pytanie czy pozostawić termostat tak jak jest i używać skręconego na maksa, czy obejść go zwierając dwa piny (tylko które...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, filip4x napisał:

Ok, po przeczytaniu Waszych odpowiedzi stwierdziłem, że lepiej (i łatwiej) będzie jak podłączę W3001 przed całą lodówkę do kabla zasilającego, pozbędę się dzięki temu też problemu uziemienia, podłączę uziemienie z kabla wejściowego z gniazdka do uziemienia z kabla wyjściowego zasilającego lodówkę. Pozostaje tylko pytanie czy pozostawić termostat tak jak jest i używać skręconego na maksa, czy obejść go zwierając dwa piny (tylko które...).

Czy juz doczytałes czy ow sterownik ma funkcje ochrony kompresora? Jak juz bardzo chcesz podłaczac przewody to polecam przy sprezarce a nie w srodku lodówki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, V4IN napisał:

Czy juz doczytałes czy ow sterownik ma funkcje ochrony kompresora? Jak juz bardzo chcesz podłaczac przewody to polecam przy sprezarce a nie w srodku lodówki ...

Jak już wspomniałem regulator umieszczę przed całą instalacją lodówki i podepne go pod kabel zasilający, więc odpuszczam montowanie w lodówce czy przy sprężarce. Co do funkcji ochrony to niestety nie znalazłem żadnej informacji czy ma czy nie ma takiej funkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, filip4x napisał:

Jak już wspomniałem regulator umieszczę przed całą instalacją lodówki i podepne go pod kabel zasilający, więc odpuszczam montowanie w lodówce czy przy sprężarce. Co do funkcji ochrony to niestety nie znalazłem żadnej informacji czy ma czy nie ma takiej funkcji. 

Pytales o zwieranie pinow i to najlepiej zrobic przy sprezarce a nie w lodowce calkowicie pomijajac termoasta, ja jednak bym kupil stc1000 by nie rozwalic lodwki po kilku dniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, V4IN napisał:

Pytales o zwieranie pinow i to najlepiej zrobic przy sprezarce a nie w lodowce calkowicie pomijajac termoasta, ja jednak bym kupil stc1000 by nie rozwalic lodwki po kilku dniach

Aa rozumiem teraz :) w3001 mam już, leżał w szafie bo miał być użyty w innym celu, dlatego myślałem nad użyciem go w lodówce.

Rozumiem, że przez funkcję ochrony sprężarki masz na myśli funkcję opóźnienia włączenia sprężarki w celu wyeliminowania ew. błędu czujnika? W3001 rzeczywiście tego nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Przyklejasz ja do ścianki fermentora i obklejasz folia bombelkowa. Można bawić się we wrzucanie do fermentującego piwa, ale różnice w porównaniu z powyższą "metoda" są minimalne.

Inni wrzucają do np jakiejś butelki z wodą - to już wyższa szkoła jazdy, żartuje - mierzą temp. roztworu, zupełnie inną od piwa, dodatkowo z inną bezwładnością temperatur.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.