Skocz do zawartości

Sterownik temperatury do lodówki


AndrzejKu

Rekomendowane odpowiedzi

No przepraszam, że nie zdałem testu na inteligencję ;)

 

 

 

BTW,

 

w lodówce to można co najwyżej zacierać, a nie warzyć i to w turystycznej :smilies:

 

Zastanawiam się ile z twoich 1151 postów to konkretne odpowiedzi a ile to nabijanie licznika.

 

Ponawiam pytanie do kolegów którzy przeprowadzają fermentację w lodówkach. Czy do lodówki o wymiarach zewnętrznych np. 85/50/50 (wys/szer/głęb) zmieści się fermentator czy musi to być lodówka o większych wymiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiary zewnętrzne to nie wszystko...najważniejszą rzeczą do sprawdzenia jest ewentualna obecność "stopnia" na tylnej ścianie chłodziarki, który skutecznie może zmniejszyć efektywną wysokość komory o jakieś 15 cm...warto by tez było pomyśleć o możliwości całkowitego demontażu półek na drzwiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Doświadczenia wykazały, że temperatura wody jest bardzo stabilna, obserwacje termometru LCD naklejanego na fermentor też to potwierdzają na fermentującej brzeczce.

 

Wybacz, ale trochę mnie to rozbawiło. Masz na myśli naklejany, paskowy termometr ze zmianą barw cyferek? Taki termometr ma tyle wspólnego z dokładnością, co moja teściowa z kierowcą rajdowym.

(co nie znaczy, że się nie zgadzam z twoim postem)

 

Planuję własny sterownik i zastanawiam się, czy histereza nie powinna być różna powyżej i poniżej pożądanej temperatury?

 

Przyjmijmy że pożądane jest 12°C. histereza to 0,5°C.

- Czujnik wykrywa 12,5°C i (po opóźnieniu dla kompresora) włącza chłodzenie.

- temperatura spada do 11,5°C i chłodzenie wyłącza się.

- piwo z powodu bezwładności temperaturowej jednak nadal się trochę chłodzi aż osiąga ok 11°C, czyli różnica jest większa niż pozwala histereza.

 

Czy nie lepiej będzie zadać histerezę np 0,5 st powyżej żądanej temperatury, a 0,2 st poniżej?

Czy ktoś ma takie obserwacje, aby potwierdzić/obalić?

 

 

EDIT: Zapomniałem że taka bezwładność spowoduje też opóźnienie chłodzenia powyżej żądanej temperatury, gdy włączy się chłodzenie. W związku z tym porostu wystarczy ustawić mniejszą histerezę po równo w obie strony... Oczywiście mogę gadać totalne kocopoły, więc można mnie poprawić/wykazać głupotę

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy nie lepiej będzie zadać histerezę np 0,5 st powyżej żądanej temperatury, a 0,2 st poniżej?

 

Nie wiem czy sterowniki mają regulację histerezy dół/góra - przeważnie jest taka sama regulacja dla dołu i góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmijmy że pożądane jest 12°C. histereza to 0,5°C.

- Czujnik wykrywa 12,5°C i (po opóźnieniu dla kompresora) włącza chłodzenie.

- temperatura spada do 11,5°C i chłodzenie wyłącza się.

- piwo z powodu bezwładności temperaturowej jednak nadal się trochę chłodzi aż osiąga ok 11°C, czyli różnica jest większa niż pozwala histereza.

 

Jeśli się nie mylę, to sterowniki działają w ten sposób, że jak temperatura mierzona dojdzie do ustawiona + histereza, to schładzają ją do temperatury ustalonej na kontrolerze (a nie do ustalonej - histereza, jak piszesz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sterowniki mają regulację histerezy dół/góra

 

Kupne pewnie nie. Ja myślę o zbudowaniu własnego i samodzielnym zaprogramowaniu go.

 

 

 

schładzają ją do temperatury ustalonej na kontrolerze (a nie do ustalonej - histereza, jak piszesz)

 

Na pewno? Zaskoczyło mnie to. Przyznam że inaczej rozumiałem wpisy o histerezie na tym i innych forach.

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przyjmijmy że pożądane jest 12°C. histereza to 0,5°C.

- Czujnik wykrywa 12,5°C i (po opóźnieniu dla kompresora) włącza chłodzenie.

- temperatura spada do 11,5°C i chłodzenie wyłącza się.

- piwo z powodu bezwładności temperaturowej jednak nadal się trochę chłodzi aż osiąga ok 11°C, czyli różnica jest większa niż pozwala histereza.

 

Jeśli się nie mylę, to sterowniki działają w ten sposób, że jak temperatura mierzona dojdzie do ustawiona + histereza, to schładzają ją do temperatury ustalonej na kontrolerze (a nie do ustalonej - histereza, jak piszesz)

 

Musiałbym jeszcze sprawdzić, ale wydaje mi się, że nie jest to prawda.

Mój STC-1000 zaczyna chłodzić jak dojdzie do temp. ustawionej + histereza, ale przestaje chłodzić kiedy dojdzie do temp. ustawionej - histereza - chyba, że przy hist. 0.2C to tak tylko wygląda, a w rzeczywistości schładza zbyt nisko "z rozpędu" (bo mam zamrażalkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza, coraz lepsze regulatory, a fizyka razem z inercją śmieją się z nasz wszystkich.

 

Teraz prosto i łopatologicznie:

 

Zapominamy o najistotniejszej składowej jaką jest bezwładność parownika (zamrażalnik) i migracji temperatury wewnątrz chłodziarki. O ile wyższe temperatury mają żwawsze ruchy cząsteczek, to chłodniejsze są powolne.

 

Sprężarka niezależnie od naszych nastaw, zawsze chłodzi z maksymalna mocą i zamrażalnik, jak sama nazwa wskazuje - zamarza. Pochłania on ciepło co sprawia, że wewnątrz spada temperatura. Mimo, że mamy ustawiona np. na 10 st. C, to zamrażalnik osiąga ok. 12 - 18 st. C. Dlatego w lodówkach sonda termostatu jest podczepiona do zamrażalnika, aby nie dochodziło do przechłodzenia i zbędnej nadmiernej pracy agregatu. Ten fakt jest wykorzystywany jako partyzanckie dodatkowe obniżenie temperatury przez umieszczenie sondy w plastikowej koszulce. Wtedy wydłuża się czas pracy agregatu, bo przenikanie temperatury przez plastikową koszulkę jest opóźnione. Nawet po wyłączeniu agregatu, zamrażalnik jest zamarznięty, a nie w zadanej temperaturze. To prostsze, niż regulacja termostatu.

 

Z powyższego wynika, że sonda niezależnie od zadanej temperatury, musi być dobrze mechaniczne połączona z zamrażalnikiem.

Jeżeli ustawimy np. 10 st. C, to termostat nie pozwoli na pływanie temperatury, po jej wyrównaniu się w komorze. Aby nie było nam za dobrze, to trzeba dokonywać pomiaru temperatury wewnątrz komory i tak sterować termostatem, aby osiągnąć zamierzoną wartość.

Można sobie ułatwić życie, przez podłączenie komputerowego wentylatora załączanego wraz z agregatem, aby mieszał powietrze.

 

Teraz nieszczęsna histereza. Mamy swoistą schizofrenię, bo niezależnie od histerezy na termostacie (mała, czy duża) płyn w fermentorze posiada ogromną bezwładność i na doraźne skoki temperatury nie reaguje.

 

Dowód - dlaczego używamy chłodnic do brzeczki, a nie czekamy, aż sama wystygnie? Ano dlatego że ok. 20 litrów płynu trudno zagrać i trudno schłodzić.

 

Skoro tak, to temperaturowa huśtawka np. 6 - 12 st. C. sprawi, że w fermentorze będzie stała temperatura będąca średnią górnej i dolnej, pod warunkiem, że  odpowiednio długo fermentor będzie zamknięty w komorze.

Amen.

Edytowane przez avicena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wasze zdziwienie sprawiło, że zanim zacząłem się dalej wymądrzać, zrobiłem test. Mam STC-1000 i działa dokładnie tak, jak opisałem. Późniejszy spadek temperatury powodowany jest tylko i wyłącznie bezwładnością cieplną zamrażarki.

Edytowane przez 1therion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z powyższego wynika, że sonda niezależnie od zadanej temperatury, musi być dobrze mechaniczne połączona z zamrażalnikiem.

hmm.... osobiście mam inne wnioski na ten temat chyba dlatego, że mnie raczej interesuje temperatura tego co mam w lodówce ;)

 

 

Teraz nieszczęsna histereza. Mamy swoistą schizofrenię, bo niezależnie od histerezy na termostacie (mała, czy duża) płyn w fermentorze posiada ogromną bezwładność i na doraźne skoki temperatury nie reaguje. Dowód - dlaczego używamy chłodnic do brzeczki, a nie czekamy, aż sama wystygnie? Ano dlatego że ok. 20 litrów płynu trudno zagrać i trudno schłodzić. Skoro tak, to temperaturowa huśtawka np. 6 - 12 st. C. sprawi, że w fermentorze będzie stała temperatura będąca średnią górnej i dolnej, pod warunkiem, żeodpowiednio długo fermentor będzie zamknięty w komorze.

no, a to, to chyba żeby ... coś komuś pokazać? :smilies:

Rozumiem, że nie chcesz zaciemniać tematu całkami, fluktuacjami, konwekcją i takimi tam innymi pierdołami, ale tu na prawdę większość jest myśląca (tak mniemam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam lodówkę z zamrażalnikiem no frosta, wielka, jakby sie postarał to może dwa fermrntatory wejdą, zepsuł się moduł od sterowania, nowa płytka 400zł, 

 

Myślę podpiać samą sprężarkę bez elektroniki do stc-1000, tylko nie wiem czy to wpali, jak sondę umieszczę w lodówce to co się będzie działo niżej w zamrażalniku jaka może być temperatura? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę podpiać samą sprężarkę bez elektroniki do stc-1000, tylko nie wiem czy to wpali, jak sondę umieszczę w lodówce to co się będzie działo niżej w zamrażalniku jaka może być temperatura?

 

Nie dowiesz się za nim nie podłączysz regulatora. Pewne jest to, że temperaturą w zamrażalniku nie będziesz sterował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już wiem ze się to nie sprawdzi, wentylator nie będzie dmuchał i grzałka nie będzie zasilona. 

 

Nigdy nie wygryzałem się w zasadę działania lodówek non frost, ale nawet jeśli masz tam do obsługi jakiś wentylator i grzałkę (do odszraniania?) to możesz zakupić regulator z opcją odszraniania i będzie śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak grzałka do odszraniania, ale wentylator musi dmuchać. 

 

Pomyślę jeszcze nad tym, dam znać czy coś wymyśliłem. 

 

Napakowane elektroniki do tego sterownika, płytka z smd, nie wiadomo z której strony się za to zabrać, a to tylko głupia lodówka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jakie macie zwyczaje co do umiejscowienia sondy? Wiadomo że temperatura piwa jest wyższa niż w lodówce, czy wrzucacie zatem sondę do fermentatora? Jakieś patenty czy po prostu zdezynfekowana sonda przez uchylone wieko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz ma odciętą jedną rurkę z tego, nastepnie odcięty kawałek tak żeby ją otworzyć i w to ma wrzucona sondę. całość zapakowana w fermentor zamiast rurki fermentacyjnej

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.