Skocz do zawartości

Sterownik temperatury do lodówki


AndrzejKu

Rekomendowane odpowiedzi

To jest ten sterownik, ale wersja na 110V, wyraźnie podana w opisie:

"To USA CA 110-130V Digital temperature controller". Na pewno ma zasiacz impulsowy, ale podają w specyfikacji albo 110 albo 220V plus-minus 10%, nie ryzykował bym.

 

Tu masz wersję 220 z bezpłatną dostawą do Polski:

http://www.dx.com/p/...60#.U8aBvcZpcXo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki.

 

Rozumiem, że ten sterownik to najtańsza opcja do wykorzystania lodówki w celu utrzymania "lagerowej" temperatury fermentacji? Czy ewentualnie jakieś proste przerobienie termostatu w lodówce (najlepiej takie, aby była możliwość cofnięcia tego) wchodzi w grę?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza opcja to wyskalować sobie termostat w lodówce za pomocą termometra :) Jeżeli termostat ma mała histerezę i odpowiedni zakres temperaturowy, to sterownik nie jest aż tak bardzo niezbędny.

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz grzebać w termostacie lodówki. Lodówkę rozkręcasz na max a zewnętrzny termostat włącza i wyłącza lodówkę wedle potrzeby. Ja tą metodą miałem 1C do lagerowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza opcja to wyskalować sobie termostat w lodówce za pomocą termometra :) Jeżeli termostat ma mała histerezę i odpowiedni zakres temperaturowy, to sterownik nie jest aż tak bardzo niezbędny.

 

Generalnie problem jest taki, że termostat lodówkowy jest nieco niedokładny i jest z takim wyskalowaniem nieco zabawy (chyba, że masz elektroniczny).

 

Patrząc na takie coś z innej strony czyli pomijając kwestie tylko lagerowania to takie rozwiązanie nie zapewni Ci temperatury np. 12 stopni, bo z tego, co mi wiadomo to praktycznie wszystkie termostaty mają zakres góra do 8-9 stopni. Ja mam lodówkę, w której fermentuję górniaki i potrzebuję temperatur w zakresie 14-18 stopni, a tego na pewno nie zapewni mi sterownik w lodówce.

 

Oddzielny sterownik to super sprawa i wszechstronne rozwiązanie - takie all in one.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako podstawowy, niekonfigurowalny to wystarczy. Z tego, co wiem ma tylko ustawianie temperatury bez możliwości np. ustawienia histerezy (jest stała 0,1 stopnia).

Taka opcja podobno się też sprawdza:

http://allegro.pl/termostat-dwustopniowy-45-do-125-stopni-i4416229091.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RT2C totalnie nie nadaje się do chłodziarek z agregatem, strasznie wariował dwa razy zamroził mi piwo:(

Jest jeszcze kwestia czy ten który został podany ma tryb agregatu...u mnie po zastosowaniu takiego sterownika

http://allegro.pl/re...5671787.html

nie ma problemu z lodówką(ma tryb agregat).

Mam ten sterownik zmontowany w puszkę elektryczną wraz z gniazdkiem wiec nie ma konieczności ingerencji w samą lodówke.

Polecam tani nie jest ale mam święty spokój.

Pozdr.

Edytowane przez Przemczysław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RT2C totalnie nie nadaje się do chłodziarek z agregatem, strasznie wariował dwa razy zamroził mi piwo:(

Jest jeszcze kwestia czy ten który został podany ma tryb agregatu...u mnie po zastosowaniu takiego sterownika

http://allegro.pl/re...5671787.html

nie ma problemu z lodówką(ma tryb agregat).

Mam ten sterownik zmontowany w puszkę elektryczną wraz z gniazdkiem wiec nie ma konieczności ingerencji w samą lodówke.

Polecam tani nie jest ale mam święty spokój.

Pozdr.

 

RT2C nie powinien wariować, ale może i tak jest - nie wiem, nie miałem natomiast polecam sterowniki ESCO. Również używam sterownika tej firmy tylko z 2 czujnikami temperatury (umieszczone w 2 różnych miejscach w lodówce w malutkich plastikowych probówkach z wodą). Póki co działa naprawdę świetnie i się sprawdza. U mnie wygląda to tak:

 

2d2jevt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RT2C totalnie nie nadaje się do chłodziarek z agregatem, strasznie wariował dwa razy zamroził mi piwo:(

 

Wcale się nie dziwię że zamroził Ci piwo RT2C skoro zamiast grzałki podłączyłeś lodówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za wyczerpujące info. Myślę, że zainwestuję w tego STC-1000 - chinol bo chinol, ale tanio :)

 

PS. Zapewne do lagerowania trzeba i tak pokombinować coś z termostatem w lodówce, żeby chłodziła do 1C. Zewrę dziada na krótko albo zrobię jeszcze inaczej - wykorzystam do tego zamrażalkę w lodówce, bo jeśli dobrze pamiętam, to to jest właśnie lodówko-zamrażarka. Jedynie zużycie energii zdaje się być nieoptymalne, bo raz, że lodówa stara, a dwa to jest całkiem spora - musiałbym jechać na dwa fermentory :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również używam sterownika tej firmy tylko z 2 czujnikami temperatury (umieszczone w 2 różnych miejscach w lodówce w malutkich plastikowych probówkach z wodą). Póki co działa naprawdę świetnie i się sprawdza

 

jak często Ci się załącza lodówka? i na ile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jal coś ma na sprzedaż regulator temperatury do systemów chłodniczych firmy Eliwell, niestety nie pamiętam modelu ale prawdopodobnie ID 974 jak będę w domu to dla zainteresowanych mogę podesłać zdjęcia .

Edytowane przez Wajcha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak często Ci się załącza lodówka? i na ile

 

Wydaje mi się, że rzadko ponieważ głównie używam temperatur 14-18 stopni. Jest zabudowana więc w miarę trzyma temperaturę. Załącza się myślę na kilka minut co mniej więcej 30-45 minut, ale jeżeli są Ci potrzebne dokładniejsze dane to mogę w wolnej chwili poobserwować z zegarkiem w ręku jak będę przebywał w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rzadko ponieważ głównie używam temperatur 14-18 stopni. Jest zabudowana więc w miarę trzyma temperaturę. Załącza się myślę na kilka minut co mniej więcej 30-45 minut, ale jeżeli są Ci potrzebne dokładniejsze dane to mogę w wolnej chwili poobserwować z zegarkiem w ręku jak będę przebywał w pokoju.

 

dzięki za info - spróbuję z wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ten sterownik to najtańsza opcja do wykorzystania lodówki w celu utrzymania "lagerowej" temperatury fermentacji? Czy ewentualnie jakieś proste przerobienie termostatu w lodówce (najlepiej takie, aby była możliwość cofnięcia tego) wchodzi w grę?

Ten sterownik, to moim zdaniem najtańszy sposób na kontrolowanie lodówki z możliwością nie tylko chłodzenia, ale i grzania :lol:. Ja stosuję z powodzeniem i do lagerowych temperatur i do górnej fermentacji. Lodówka stoi w piwnicy, gdzie jest około 5 stopni w zimie i 17 w lecie i da się uzyskać praktycznie każdą temperaturę. Z grzałkami oczywiście.

Edytowane przez gutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za wyczerpujące info. Myślę, że zainwestuję w tego STC-1000 - chinol bo chinol, ale tanio :)

 

PS. Zapewne do lagerowania trzeba i tak pokombinować coś z termostatem w lodówce, żeby chłodziła do 1C. Zewrę dziada na krótko albo zrobię jeszcze inaczej - wykorzystam do tego zamrażalkę w lodówce, bo jeśli dobrze pamiętam, to to jest właśnie lodówko-zamrażarka. :)

Ja w ogóle odpiąłem oryginalny termostat i zastąpiłem go STC-1000. Praktycznie w te same styki możesz się wpiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) W takim razie zamówię sobie jeszcze przed wyjazdem ten sterownik, a jak wrócę to pogmeram w lodóweczce :P Spróbuję jeszcze odłączyć całkiem zamrażalkę - szkoda prądu, bo i tak stoi pusta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info - spróbuję z wodą

 

Masz na myśli czujnik zanurzony w wodzie? Jeżeli tak to taki patent powoduje brak reakcji np. na chwilowe otwarcie lodówki (duża bezwładność). Sprawdza się idealnie. U mnie dodatkowo są 2 czujniki - jeden umieszczony w pojemniczku przy fermentorze, a drugi umieszczony na półce gdzie stawiany jest 2 fermentor. Sterownik wylicza średnią z 2 czujników i ją bierze do pomiaru. Do tego dochodzi ustawiana histereza - super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli czujnik zanurzony w wodzie? Jeżeli tak to taki patent powoduje brak reakcji np. na chwilowe otwarcie lodówki (duża bezwładność). Sprawdza się idealnie. U mnie dodatkowo są 2 czujniki - jeden umieszczony w pojemniczku przy fermentorze, a drugi umieszczony na półce gdzie stawiany jest 2 fermentor. Sterownik wylicza średnią z 2 czujników i ją bierze do pomiaru. Do tego dochodzi ustawiana histereza - super sprawa.

 

też mam 2 czujniki ale jeden jest niepodłączony - poczytam instrukcję ale wydawało mi się, że ten drugi jest do defrostu

z początku testowałem z wodą - lodówka rzadziej się załącza (bezwładność) ale za to musi potem dłużej pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.