Skocz do zawartości

Sterownik temperatury do lodówki


AndrzejKu

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.ebay.pl/itm/320817826909?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Ostatnio zamawiałem - przyszedł po niecałych 2 tygodniach. Niedługo biorę się za podpinanie tego ustrojstwa i świat dolniaków stanie otworem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem ale rozumiem że można wybrać czyli mogę brać :) Jak będę chciał ogrzewać (a w zimie może się to przydać żeby nie trzymać w domu fermentorów) to mogę przestawić, super opcja.

W przypadku tego sterownika możesz podłączyć grzanie, ale trzeba przepinać styki i przeprogramować urządzenie. STC-1000, które proponuje ThoiN powyżej mogą mieć podłączone i grzanie i chłodzenie jednocześnie. Osobiście doradzam te z Chine

Edytowane przez gutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości, to propozycja nie jest stricte moja - przewija się wcześniej przez ten wątek. Na jego 14 stronie dopytywałem kolegów o to urządzenie i podesłali mi właśnie ten odnośnik :) Także jestem tylko beneficjentem wiedzy na forum i przekazuję dalej dobre wieści :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą lodówkę (wchodzi jeden fermentor) razem z zamrażalnikiem regulacja temperatury jest w środku (pokrętło). I chcę podłączyć sterownik STC-1000. Muszę coś przerabiać w lodówce ? Czy wystarczy do sterownika dorobić gniazdo a do niego podłączyć wtyczkę prądowo od lodówki a czujnik umieścić w lodówce. A w lodówce mam ustawić najniższą (-3 C) temperaturę czy na wyższą ( +8c)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą lodówkę (wchodzi jeden fermentor) razem z zamrażalnikiem regulacja temperatury jest w środku (pokrętło). I chcę podłączyć sterownik STC-1000. Muszę coś przerabiać w lodówce ? Czy wystarczy do sterownika dorobić gniazdo a do niego podłączyć wtyczkę prądowo od lodówki a czujnik umieścić w lodówce. A w lodówce mam ustawić najniższą (-3 C) temperaturę czy na wyższą ( +8c)?

Teoretycznie wystarczy jeśli ustawisz najniższą możliwą temperaturę. Jeśli faktycznie to jest -3°C to to lodówka "będzie chciała" non-stop chłodzić więc to STC-1000 będzie sterowało wtedy temperaturą. Ważne by ustawić w sterowniku minimalny czas załączenia sprężarki, bo w oryginalnym termostacie jego histereza i bezwładność to gwarantują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram się do zakupu sterownika STC-1000, mam do wyboru dwie wersje:

https://www.wish.com/c/5357a5ac090b55530dc78ee6

https://www.wish.com/c/5335269c3797f60c81ab60aa

 

Różnią się one prądem znamionowym: 10A kontra 30A, oba przy 220V. Które wybrać?

Dla zainteresowanych: koszt tego sterownika na wish.com to 20zł, posiadam zniżkę 32zł dla wszystkich, na PW mogę podać adres do rejestracji z bonusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem z wish dwa przedmioty na początku roku - oba dotarły w dość standardowym czasie, niecałe 20 dni.

Tak tanio, ponieważ jest promocja i rozdają karty prezentowe o wartości 10$/32zł. W przeciwieństwie do aliexpress/ebay tutaj wysyłka jest płatna, ale oscyluje ona prawie zawsze w okolicy 10zł.

dYERpnT.png

Kupiłem, mój wybrany sklep ma blisko 3000 opinii:

Jt1Tmuv.png

więc o rzetelność się nie martwię.

Edytowane przez Szinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, to teraz mówisz? :) Dobry deal :okey:

 

Natężenie w Amperach możesz na szybko przeliczyć wzorem (z pominięcie cos fi dla układu jednofazowego):

I = P/U

gdzie:

I - natężenie prądu w Amperach

P - moc w Watach

U - napięcie w Voltach

 

Przekształcając wzór obliczyć Pmax dla takiego sterownika (P = U * I). Sterownik do 10A wystarczy więc do obsłużenia urządzeń o sumarycznej mocy ~2300W, czyli 2,3kW. Na lodówkę sporo, na jakieś konkretne grzałki może być już wcale nie tak dużo. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia instalacji elektrycznej w domu, gdzie przeważnie stosuje się "eSy" (wyłącznik prądowy aka bezpiecznik) 10-16A.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 A się przyda do grzałek 3,5 Kw. Podgrzać dużo ilość wody do wysładzania. Mam kociołek lidlowski v2 posiada izolacie 25 l wody nagrzewa dość długo więcej nisz 50 minut. Zwiększamy wbicie grzałki 2 kw 40l wody długo 3 kw około będą dobre i wtedy sterownik 30A się przyda

 

Czy ciekawo czy ten sterownik ma te 30A.

Edytowane przez br.an.tr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez zamówiłem z wish.com tego 30A- 19.95zł wyszło. Jeśli dojdzie to będzie rewelka. A jak dojdzie to będę miał pytanie jak to podłączyć...

Niby "kto pyta, nie błądzi", ale też "szukajcie, a znajdziecie" :D

O, tu: http://www.piwo.org/topic/4650-sterownik-temperatury-do-lodowki/page__st__260#entry287577

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby "kto pyta, nie błądzi", ale też "szukajcie, a znajdziecie" :D

O, tu: http://www.piwo.org/...260#entry287577

Tak, widziałem to, lecz ten sterownik wygląda na uproszczoną wersję, jednocześnie nie może chyba być podpięte grzanie i chłodzenie (mi zależy i tak tylko na chłodzeniu)

https://d1g6p02fzf9bto.cloudfront.net/5357a5ac090b55530dc78ee6-5-original.jpg

Dodatkowo będę chciał jakoś bolec uziemienia podpiąć, elektrykiem nie jestem więc lepiej będzie podpytać.

Edytowane przez Kraku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nawet jeśli, to schemat pozostaje ten sam (tylko odejdą kable wchodzące do grzania). Ale odnoszę wrażenie, że to jednak ten sam sterownik i może po prostu jest dane jakieś stare zdjęcie? Bo na tymże zdjęciu faktycznie widać, że sterownik ma trzy kostki podwójne, natomiast wersja z grzaniem i chłodzeniem ma 4 kostki podwójne (lub 2 kostki podwójne i jedną poczwórną - nie pamiętam dokładnie, zerknę w domu).

 

Tak czy siak wydaje mi się, że to mało prawdopodobne, aby różne sterowniki wypuścili pod tą samą nazwą STC-1000.

 

Ja jutro spróbuję wykonać pierwszy rozruch na swoim sprzęcie - mam nadzieję, że wszystko spiąłem dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile mam ustawić czasu na włączanie agregatu na sterowniku ?

Mam zamiar zrobić piwo 20 Blg górnej fermentacji. Lodówka stoi w piwnicy temperatura w piwnicy 18C. Piwo schłodzę do 17c i zadam drożdże. I umieszczę w lodówce i na sterowniku ustawie temperaturę 17c. Czujnik przymocuje do fermentatora i odizoluje potrójna karimato. Jak się zacznie burzliwa fermentacja to wtedy sterownik będzie włączał lodówkę.

Ma to sens tak zrobić czy coś zmienić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów, chciałbym prosić o pomoc. Wpadł mi w ręce sterownik STC-9200 (2 czujki temp., urządzenia: sprężarka, wentylator, odmrażanie).

 

Schemat podłączenia prezentuje się tak:

http://www.arktyka.p...ugi_stc9200.pdf (4. strona)

 

Podpiąłem:

-zasilanie (2 przewody, brązowy i niebieski od przedłużacza w 5/6, ochronny jest niepodpięty),

-czujniki temp. pod 7/8 i 8/9 - obie działają.

 

W tym stanie urządzenie działa, można sprawdzać temp., zmieniać ustawienia itd. Teraz chcę podpiąć listwę od przedłużacza (druga część do wpięcia do niej lodówki). No i tu nasuwa się pewien problem.

 

Czy powinienem zrobić to tak://fioletowym oznaczyłem potencjalne podłączenie//

post-9619-0-94301600-1410732258_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospinałem wreszcie swój STC-1000 (w pudełku po lodach :D lodówka podłączona przez gniazdko na wyłączniku) i hula z zamrażarką aż miło :) Piwka już się chłodzą, następny w kolejce do warzenia - Lager Wiedeński :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli listwa zasilająca ma 3 gniazda, to rozumiem, że teoretycznie mogę do niej podpiąć 3 urządzenia o mocy nie przekraczającej P=U x I = 230V x 8A = 1800W?

 

Gdybym chciał wykorzystać pozostałe funkcje (odmrażanie/wentylator), choć jeszcze nie znalazłem dla nich sensownego zastosowania, to od tego urządzenia:

-fazowy podłączam pod daną funkcję (3 lub 4),

-neutralny łączę z neutralnym zasilania (6),

-ochronny łączę z pozostałymi ochronnymi?

 

Chodzi mi po głowie, by jakoś rozszerzyć działalność tego sterownika na drugą lodówkę. W gorszym wypadku będę miał tam tylko pomiar temp.

Edytowane przez PaulCraft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.