Skocz do zawartości

Witbier a fermentacja cicha


ukko

Rekomendowane odpowiedzi

Uwarzyłem ostatnio dwie partie wita. Piwo wyszło bardzo klarowne, za bardzo jak na mój gust jeśli chodzi o ten typ piwa. Dodam że trzymałem go 6 dni na burzliwej i 2 tygodnie na cichej. Wczoraj ugotowałem drugą partię i zastanawiam się czy nie ominąć tym razem w ogóle cichej, tak jak w przypadku weizena. Czy ktoś kiedyś zlewał wita zaraz po burzliwej do butelek i jaki wpływ może to mieć na smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sobie zamieszaj drożdże z dna i będziesz miał mętne.

robiłem tak i tak, i w końcu zawsze jest klarowne,więc możesz zrobić jak ci wygodniej,bez cichej będziesz miał więcej osadu drożdżowego,co chyba nie jest za dobre .

Też mi się tak wydaje. Wit nie bierze swojego głównego charakteru z drożdży, tylko bardziej z przypraw. Wydaje mi się, że nadmiar drożdży może mu zaszkodzić. Osad na dnie zawsze jest i można go wzburzyć przy przelewaniu, więc z mętnością nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście nie smakuje Witbier z drożdżami. Jeśli chcesz mętnego, to spróbuj dodać łyżkę mąki wymieszanej w szklance wody na 5 min przed gotowaniem. Ja tak już robiłem i siedzi na cichej teraz i nic się nie wyklarowało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam,

odgrzewam troche tamat, ale mam nastepujace pytanie.

Mój witbier stoi od tygodnia na burzliwej w temperaturze pokojowej 20 stopni. Fermentacja burzliwa ustała. Nie chce przelewać na cichą. Pytanie:Czy jest sens przeniesc fermentor na tydzien lub dłużej do temperatury ok 10 stopni czy lepiej potrzymać go w 20 stopnicah?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.