Skocz do zawartości

Pomoc przy zestawieniu sprzętu startowego


jarecki946

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po raz pierwszy tutaj

Od kilku dni przegrzebuje zasoby tutejszego forum i podjłąem decyzje że chcę robić własne piwo domowe. Na początek chcę zacząc od kilku warek z brew kitów.

Chciałem kupić jakiś zestaw startowy (sprzet), ale nie znalazłem takiego jaki bym chciał. Więc chciałbym z Waszą pomocą skompletować taki zestaw sam.

 

1. Fermentator - 33l z kranikiem i rurką fermentacyjna

i tu juz pierwsze pytanie, w niektórych sklepach internetnowych takie pojemniki sprzedawane są w zestawach startowych bez rurki fermentacyjnej ? wiec potrzebna ona ? którędy wtedy ucieka CO2 ? po drugie niektóre zestawy oferują drugi fermentator do cichej i tu juz nie ma ani kraniku ani rurki (o ile z rurka moge zrozumiec bo juz nie tego gazu tyle to z kranikiem nie bardzo - jak to potem przelac do butelek (z kraniku chyba wygodniej)

trzecie pytanie czy do brewkitów potrzebna jest fermentacja cicha (czyli czy potrzebny mi jest ten drugi fermentator) ? niektózy z Was pisza że tak, gdzie indziej można wyczytać ze nie ma potrzeby

2. wężyk igielitowy czy silikonowy ?

3. aerometr + cylinder pomiarowy

4. termometr ciekłokrystaliczny na fermentator

5. kapslownica - no własnie jaka ? młotkowa odpada, Greta - tu tez mam wrażenie że to męczaca sprawa kapslowanie tym. Czy uzywanie kapslownicy stołowej Grifo (jedynie takie znalazłem) jest dużo bardziej wygodne niż Greta ? Warto dołozyć te pare złotych ?

6. Kapsle

7. Srodek dezynfekujący - naczytałem sie tu tyle złego nt pirosiarczanu sodu - co w takim razie innego ? OXI One ?

8. mieszadło piwowarskie

9. opcjonalnie - czy sterylizator butelkowy warto kupić ? czy jest faktycznie pomocny (prosze o opinie osoby które posiadają takowy)

 

i powyższe na pewno wystarczy mi do brewkitów, co ew dobrać do tego sprzętu gdybym zechciał w przyszłości sam juz chmielic? siateczka do chmielu ? termometr piwowarki ? etc

ew. drugi fermentator do cichej ?

 

z góry dzięki na pomoc

 

Jarecki

Edytowane przez jarecki946
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapslownica to tylko grifo niezniszczalna

Fermentator może być drugi do cichej bez kranika i z rurką fermentacyjną

Osobiście sterylizatora nie używam mam z brico opryskiwacz do roślin i nim dezynfekuje butelki cena ok 10 zł

Od roku używam piro i poza zapachem sprawuje się bardzo dobrze

Reszta na początek wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1.

do burzliwej z rurką, ale bez kranika - niepotrzebny moim zdaniem

do cichej - bez rurki, bez kranika

do rozlewu - z kranikiem - zestaw moim zdaniem niezbędny to trzy - dwa bez i jeden z kranem, lub dwa - minimum - burzliwa z kranem, cicha bez, rozlew z kranem.

Do rozlewu używasz rurki z zaworkiem grawitacyjnym = pasuje wprost na kranik, może być z wężykiem.

ad 2.

wężyk igielitowy - tylko do chłodnych, silikonowy lepszy, bo miększy, i można przelać gorące.

ad 3 i 4 - areometr, cylinder, termometr - TAK

ad 5.

używałem Grety przez dziesiąt warek - przy sprawnej organizacji rozlew i kapslowanie 40 butelek - poniżej godziny, da się wyżyć. Mam Grifo - jest super, no ale swoje kosztuje.

ad 6

kapsle to kapsle

ad 7.

używałem OXI - bez zastrzeżeń,. oraz ClO2 - też polecam. Oby sie nie płucze, oba nie śmierdzą, innych nie znam.

ad 8.

może być mieszadło plastikowe - mięknie podczas gotowania, może być łycha drewniana, lepsza do zacierania - gęste.

ad 9.

sterylizator to duża wygoda, dość sprawnie się spryskuje butelki, moim zdaniem warto mieć.

 

Jak na początku - dwa fermentory to absolutnie niezbędne minimum. A jak zaczniesz zacierać, to woreczki do chmielu, lub pończocha wyprana, ale można i chmiel luzem. Termometr z IKEA, lub inny - no niezbędny jest

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, czy zestaw ma być "rozwojowy", to jest czy będziesz chciał po tych paru warkach z brewkita przesiąść się na jedyną słuszną opcję czyli zacieranie. Jak chcesz tylko robić brewkity, to od biedy starczy jeden pojemnik fermentacyjny. Ale zalecał bym dwa - jeden z krakiem, drugi bez. Czy z rurką fermentacyjną, to sprawa wtórna. Poza tym:

2. Silikonowy jest 5x droższy od igielitowego. Do piwa starczy igielitowy.

3. Tak, koniecznie

4. Wg mnie zbędny

5. Jak zamierasz to warzyć to i tak prędzej czy później przesiądziesz się na Grifo :) Z Gretą jest loteria, może ją szlag trafić po parunastu warkach. Sam jestem posiadaczem Grifo i nie żałuje wydanych pieniędzy.

6. Możesz olać powyższe i lać w PETy, albo zaopatrzyć się w odpowiednią ilość butelek z zamknięciem patentowym. Też można.

7. Co takiego złego jest w pirosiarczynie sodu?

8. Podobno te plastikowe białe to tandeta. Do mieszania brewkita w garnku starczy łyżka do zupy.

9. Nie wiem, nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w jaki sposób potem zlewanie do butelek be kranika ?

a jesli chodzi o dezynfekcje, tzn psikasz tym do środka ?

No tak, bierze się spryskiwač do roślin wypełniony do wyboru: Oxi,CLO2 czy wodą perfumowaną Eau de Inferno (piro) i psika roztworem do środka butelki. Dezynfekcja z zewnątrz nie jest potrzebna :)

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.