Skocz do zawartości

Brew kit / nachmielony ekstrakt - gatunki i smak, porównanie.


domowepiwko.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może kojarzy jakie drożdże są dołączane do zestawu coopersa European Lager ? Coelian pisał, że są to drożdże dolnej fermentacji, ale może ktoś wie dokładnie w jakim przedziale temperatur powinna przechodzić fermentacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może kojarzy jakie drożdże są dołączane do zestawu coopersa European Lager ? Coelian pisał, że są to drożdże dolnej fermentacji, ale może ktoś wie dokładnie w jakim przedziale temperatur powinna przechodzić fermentacja ?

 

Jest receptura na oficjalnej stronie: Coopers.com.au / Brewers Guild / How to brew / lager / Green Neck Lager

Użyty jest tam European Lager, fermentacja zalecana w temp. 15C. Piszą wyraźnie, że to drożdże lagerowe.

 

Zestawu European Lager akurat nie nastawiałem, ale fermentowałem Heritage Lagera w 12C i Pilsenera w 11C - fermentacja w tej temp.się przedłuża ponad 2 tygodnie ale po rurce widać, że idzie, tylko powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDME - Traditional Mild

Edme_Mild.jpg

Surowiec do fermentacji: 500g suchego ekstraktu słodowego Muntons + 300g glukozy

Surowiec do refermentacji: ok. 65g dropsów fermentacyjnych Mistr Sladek na warkę.

Fermentacja: Górna - Safale S-04, 10.09.2011 - 27.09.2011

Smak: Odrobina karmelu, lekko słodkawy finisz.

Zapach: odrobina karmelowo/brew-kitowego zapachu.

Piana: błyskawicznie znikająca.

Kolor: Pod mocne światło ciemny rubin, .

Nagazowanie: średnie

Całokształt: Nic bardzo szczególnego. Piwo dobre na wieczorne posiedzenie przy komputerze czy TV. Lekkie i łagodne. Bez jakiś wielkich wad ale tez bez rewelacji. Całkiem przyjemne w odbiorze (ciekawa ta słodycz w finiszu) piwo na zakończenie męczącego dnia.

EDIT: W miarę ogrzewania piwa smak jego łagodnie. Wyczuwam coś jak bardzo delikatną słodowość z odrobiną orzecha (?). Potwierdzam jeszcze raz: miłe i przyjemne piwo na wieczór.

post-1298-0-80459900-1332270822_thumb.jpg

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z Coopers Stout (original)

CoopersStout.jpg

Wersja 1. mocne

Skład: 1,7 Brewkit + 1,5 kg ciemny ekstrakt słodowy Coopers + 1 kg cukier + 0,3 glukoza, nastaw 20L.

Fermentacja: Drożdże z zestawu, temp 18C, burzliwa 9 dni, cicha 13 dni, FG 4 Blg

Refermentacja 8g/1L Coopers Brew Ehnancer 2 (nagazowało się dopiero po 2 tygodniach)

Ocena: Oleiste, czarne, słodowe, średnio gorzkie, średnio palone, rozgrzewające. Coś jak Foreign Extra Stout. Bardzo smaczne.

Byłem mocno zdziwiony rezultatem, ponieważ powinno wyść gorzkie i mocno palone (ciemny ekstrakt+brewkit 710 IBU wg Coopers).

Prawdopodobnie smak gorzki i palony został przykryty przez słodową treściwość i wysoki alkohol.

 

Wersja 2. wytrawne

Skład: 1,7 Brewkit + 1,5 kg ciemny ekstrakt słodowy Coopers + 0,4 kg Coopers Brew Ehnancer 2 + 0,3 glukoza, nastaw 22,5L. 13 Blg

Fermentacja: Drożdże z zestawu, temp 18C, burzliwa 7 dni, cicha 9 dni, FG 4Blg

Refermentacja 8g/1L Glukoza FG 4,5 Blg

Ocena: wytrawne, bardzo gorzkie, bardzo palone, brak aromatu. Dla mnie zbyt gorzkie/palone - nieprzyjemne w smaku.

 

Po tych doświadczeniach przeszedłem na Coopers Irish Stout (560 IBU wg Coopers, łagodniejszy, aromat kawowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coopers Brewmaster Selection Irish Stout

 

Zacząłem stosować ten brew kit jako bazę do różnych wersji stoutów (10,12,14,16,18) testując różne konfiguracje i dodatki.

 

100x80_Coopers%20Irish%20Stout.png

 

 

Blg 10 (próba klonu guinness draught)

 

Skład: 1,7kg brew kit + 1kg BA+ (mieszanka słód+glukoza). Nastaw 23L.

Fermentacja: Drożdże z zestawu, temp. 21C (wysoka piana!), burzliwa 8 dni,całość do KEG+refermentacja 120g muscovado,FG Blg3,0.

Ocena: Lekki wytrawny sout, dobrze gaszący pragnienie, aromat kawy ledwo wyczuwalny, gorycz i palone smaki w normie. Smaczne.

 

Blg 11,5

 

Skład: 1,7kg brew kit + 1,2kg BA+ +0,2kg muscovado. Nastaw 23L.

Fermentacja: Drożdże z zestawu, temp. 18C ,burzliwa 13 dni,całość do KEG+refermentacja muscovado 4g/L. FG Blg 3,5.

Ocena: wytrawny sout, dobrze gaszący pragnienie, aromat kawy i muscovado wyczuwalny, gorycz i palone smaki w normie. Smaczne.

 

Blg 16

 

Skład: 1,7kg brew kit + 1kg LDME(suchy ekstrakt słodowy jasny) +1kg BA+ +muscovado-0,3kg. Nastaw 22L.

Fermentacja: Gervin London Ale + Coopers IS, temp. 18C ,burzliwa 10 dni, cicha 8 dni+refermentacja demerara 5g/L. FG Blg 4,0.

Ocena: półwytrawny sout, rozgrzewający, aromat kawy i muscovado wyczuwalny, gorycz i palone smaki w normie. Bardzo smaczny.

Znacznie lepszy po 2 miesiącach od rozlewu (ułożony smak i aromat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muntons - Nut Brown Ale

dscn1362a150.jpg

Surowiec do fermentacji: 500g suchego ekstraktu słodowego Muntons + 300g glukozy

Surowiec do refermentacji: 200g suchego ekstraktu słodowego

Fermentacja: Górna - drożdże z zestawu / fermentacja: 17.09.2010 do 01.10.2010

Smak: Lekka słodowość, delikatny orzech gdzieś w tle.

Zapach: bardzo delikatny karmel

Piana: drobna, szybko się redukuje do kożuszka.

Kolor: ciemne

Nagazowanie: średnie/słabe.

Całokształt: Bardzo delikatne i lekkie piwo. Odrobinę miałem wrażenie, że jest sycące. Bardzo przyjemne w piciu piwo. Miły smak z aromatem orzechowym. Z racji, że piwo jest już "wiekowe" absolutnie zaniknęły wszelkie brew-kitowe absmaki. Polecam gorąco.

 

-- Piwo przygotowane z zestawu Muntons Nut Brown Ale wygrało kategorię Brown Ale - Mild podczas KPD w Żywcu w 2009r. --

post-1298-0-28696600-1332701864_thumb.jpg

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coopers International Series English Bitter

coopers_english_bitter.jpg

Surowiec do fermentacji: 500g suchego ekstraktu słodowego Muntons

Surowiec do refermentacji: dropsy fermentacyjne Mistr Sladek

Fermentacja: Górna - drożdże z zestawu / fermentacja: 22.06.2010 do 29.06.2010

Smak: Wodnisty - lekka i przyjemna goryczka, lekka słodowość.

Zapach: lekko słodowy.

Piana: drobna, szybko się redukuje i znika.

Kolor: miedziane, lekko mgliste pomimo pozostawienia w butelce całego osadu (czy zawinił brak cichej?).

Nagazowanie: średnie/słabe. Kiedyś zbyt wielkie teraz się unormowało/zmniejszyło (!?).

Całokształt: Piję piwo już bardzo wiekowe. Kiedyś zostało bardzo pozytywnie ocenione przez obdarowanych nim piwowarów. Piwo to "fajnie" się pije. Jeśłi ktoś lubi goryczkowe piwa to jest to dobry wybór dla niego. Słodowość i goryczka w finiszu utrzymująca sie w ustach przez jeszcze jakiś czas to miłe wrażenia jakie mam pijąc to piwo. Jest ono jednym z najlepszych produktów Coopersa (ale to też zależy od osobistych preferencji i gustów).

post-1298-0-74138300-1332702930_thumb.jpg

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Milestone Black Pearl 3,0kg,

post-1590-0-16164800-1333906464_thumb.jpg post-1590-0-05224800-1333907482_thumb.jpg

Nastaw: 23L, 14,0 Blg

Skład: Brew kit 3kg + surowiec do fermentacji BA+(mieszanka słodu i glukozy) 1kg

Fermentacja: drożdże Gerwin London Ale (brew kit), temp.21C, burzliwa 15 dni i rozlew przy Blg 4,5 bez refermentacji (nagazowanie ok. po 3tyg)

Ocena

Smak: Bardzo smaczny od początku, aromatyczny - nuty kawowe, goryczka średnia, nienachalna

Aromat: Aromatyczny - nuty kawowe

Widok: bardzo ciemny, niemal nieprzejrzysty

Uwagi: Zestaw 3,0kg wystarcza do uwarzenia 22-23L piwa 4,5% bez żadnych dodatków, ja zdecydowałem się na wersję mocniejszą 14Blg

Dużo lepszy od Coopersa - mój najlepszy stout z brew kita. Obecnie moze być problem z dostępnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Geordie Winter Warmer

 

przygotowanie : 1kg cukru + 20L wody z górskiego zródełka w lesie

fermentacja : tylko burzliwa , temperatura termometru naklejonego na fermentorze 21- 24 C przez 7 dni, odfermentowało do 2Blg, drożdze standardowe górnej fermentacji dawane przez producenta

refermentacja : cukier

odbutelkowanie : po 13 dniach

 

Wyszło mnie EBC z przedziału 46-100 ( blizej 46 zniżeli 100 ) , wyczywalna goryczka chmielu , kwaskowe w smaku blisko Bttera . Piana klasyczna " na 3 palce "

post-3371-0-92313800-1334696539_thumb.jpg

Edytowane przez MSB_XIII
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geordie Bitter

 

przygotowanie : 1kg cukru + 20L wody z górskiego zródełka w lesie

fermentacja : tylko burzliwa , temperatura termometru naklejonego na fermentorze 19-21 C przez 8 dni, odfermentowało do 2Blg, drożdze standardowe górnej fermentacji dawane przez producenta

refermentacja : cukier

odbutelkowanie : po 17 dniach

 

Smak , kolor Bittera Geordie jak od Coopersa - różnicy nie czuję i nie widzę. Nagazowanie , i piana idealna.

post-3371-0-05144200-1334697475_thumb.jpg

Edytowane przez MSB_XIII
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zrobiłem dopiero 10 warek, brewkity idą w odstawkę, od teraz wyłącznie zacieram.

 

Ale powyższe przykłady byłyby bardziej pomocne dla początkujących gdyby wszystkie zawierały w opisie ilość nastawu (niektóre mają, co się chwali).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem dopiero 10 warek, brewkity idą w odstawkę, od teraz wyłącznie zacieram.

 

Ale powyższe przykłady byłyby bardziej pomocne dla początkujących gdyby wszystkie zawierały w opisie ilość nastawu (niektóre mają, co się chwali).

 

Nastaw jak w instrukcji przygotowania dołączonej do każdego zestawu przez producenta. Zwykle było to 20 litrów.

A opis o zabijaniu komórek nerwowych... bombowy !!! :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o te "Zwykle było to 20 litrów".

Mój pierwszy (i jedyny) brewkit miał w recepturze zalecane 23 litry, zrobiłem 18,5 litra i nie żałuję. Gdybym zrobił zgodnie z zaleceniem wyszedłby cienkusz..

Dlatego dla początkujących najistotniejsza jest informacja o rzeczywistej wydajności danej receptury, oszczędzi to błędów i rozczarowań.

 

Wiem wiem, każdy musi swoje błędy popełnić, ale im mniej tym lepiej (smaczniej) :)

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

"coopersa" nie robiłem jeszcze, ale inne puszki owszem:

 

ODŚWIEŻAMY PUSZKI:

 

L a g e r B r e w m a k e r E s s e n t i a l K i t s

 

Ilość: 20 litrów (zagotowane tylko 3 litry, reszta to KRANÓWA-u mnie kranówa przyzwoita)

Surowiec do fermentacji: cukier-kilo dwadzieścia

Surowiec do refermentacji: cukier-wg miarki

Fermentacja: Górna - drożdże z zestawu / fermentacja: 9 dni burzliwej i do butelek

Degustacja: 7 dni po zabutelkowaniu

Smak: lekki, goryczkowe i słodkawe zarazem

Zapach: PIWNY

Piana: przyzwoita, nie trwała

Kolor: słomkowo-bursztynowy, bez osadu

Nagazowanie: BARDZO DOBRE

Całokształt: jasne, lekkie, obiadowe i na wieczór, dla początkujących nic więcej nie trzeba_ :D

 

ps. butelki PET (20x1 litr dokładnie wypłukane zaraz po wypiciu, suszone dobę i zakręcone) przed rozlewem bez PIRO itp.

 

 

7a6a1163b56221f6m.jpg

 

 

e9774013a8f3f9d3m.jpg

Edytowane przez gaim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo Domowe Pszeniczne WES 1.7kg

 

robiłem to piwko wg instrukcji i wyszło zbyt treściwe, z mocnymi posmakami drożdżowymi i zbyt ciemne jak na pszeniczne,

które znałem, więc tym razem je złagodziłem, użyłem 1 puszki na 20 litrów (zamiast 2 puszek na 24 litry)

i jestem bardzo zadowolony, piwko wyszło lżejsze, jaśniejsze, orzeźwiające dzięki dużemu nagazowaniu,

zdjęcie robione przy sztucznym świetle.

 

Ilość: 20 litrów (zagotowane tylko 3 litry, reszta to KRANÓWA-u mnie kranówa przyzwoita)

Surowiec do fermentacji: cukier-kilo dwadzieścia

Surowiec do refermentacji: cukier-wg miarki

Fermentacja: Górna - drożdże WB-06 / temperatura: w górnych granicach, 22-24 stopnie / fermentacja: 9 dni burzliwej i do butelek

Degustacja: 5 dni po zabutelkowaniu

Smak: lekki, goryczkowe i słodkawe zarazem, trochę "owocowe"

Zapach: PIWNY, słodkawy

Piana: obfita, nie trwała

Kolor: bursztynowy mętny, bez osadu, drożdże w zbitej masie siedzą na dnie

Nagazowanie: BARDZO DOBRE

Całokształt: jasne, lekkie, obiadowe i na wieczór

 

ef9469ff8e4a7ad8m.jpg

 

f5c331245c7f1008m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo inne światło, albo mało mętne.

To ekstrakt z cukrem, od czego ma być mętne?

 

jest mętne bo trochę drożdży jeszcze pływa i pracuje jednak, (w końcu to bardzo młode piwko), piwko było schłodzone no i brak światła dziennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do anteksa:

 

Od tego, że to pszeniczne do diabła! Kolega nie robił Kristallweizen, tylko zwykłe normalne, ze zdjęcia wynika że to wcale nie pszeniczne, albo nie aż tak. Może przez schłodzenie tak wyszło.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, mógłbym je zmętnić bardziej, przez wzruszenie osadu drożdżowego, ale tego nie uczyniłem, robione wg instrukcji też nie było prawdziwie mętne, tylko ciemne i przejrzyste, tak czy siak i tak jest lepsze od "pszeniczniaka" z AMBERA_:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do anteksa:

 

Od tego, że to pszeniczne do diabła! Kolega nie robił Kristallweizen, tylko zwykłe normalne, ze zdjęcia wynika że to wcale nie pszeniczne, albo nie aż tak. Może przez schłodzenie tak wyszło.

Jasne, ekstrakt robiony z 4 przerwami i dekokcją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.