Skocz do zawartości

Dolna a górna fermentacja - różnice?


dyrcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :(

 

Jakie są różnice między górną a dolną fermentacją? Jakie cechy uzyskuje piwo fermentowane przez te dwa szczepy drożdży?

 

Pytam, bo zamarzył mi się Koźlak. Jak wiadomo jest to piwo dolnej fermentacji, a średnio mam warunki aby taką fermentację przeprowadzić.

 

Dlatego pomyślałem, żeby zadać brzeczkę drożdżami, które aktualnie posiadam - US-05 i fermentację przeprowadzić w temperaturze pokojowej, boje się jednak że piwo w rezultacie smakować nie do końca tak jakbym oczekiwał ;)

 

Z drugiej strony, mam przy domu garaż gdzie TEORETYCZNIE dolną fermentację przeprowadzić by można było, lecz boję się że duże różnice temperatur które aktualnie mamy mogą piwu zaszkodzić.

 

Proszę o rady dla nowicjusza i pozdrawiam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem coś koźlakopodobnego na drożdżach California Lager, fermentowało w temperaturze ok. 16°C. Całkiem niezłe to było. Ale do koźlaka którego robiłem na Munich Lager to było daleko. Więc jak chcesz "naprawdę koźlaka", to poczekaj do jesieni, a jak po prostu mocne piwo o charakterze słodowym, to niech cię nic nie powstrzymuje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Proszę o rady dla nowicjusza i pozdrawiam ;)

Jeśli to pierwsze piwa, to zabieranie się za wymagające poleżakowania - kożlak, to trochę nie ta taktyka, tym bardziej, że warunków brak.

Uwarz sobie coś, na co pozwalają temperatury i ciesz się własnym piwem, do koźlaka powróć jesienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, chyba jestem zdecydowany ;) Choć nadal zastanawia mnie jakie posmaki czy cechy dostanie piwo po danych drożdżach. To prawda, że piwa dolne są bardziej rześkie, lekkie?

 

To będzie 4 warka i spokojnie może leżakować do października, gdzie przypadają moje urodziny :(

 

Jeszcze jedno pytanie:

 

Czy to prawda, że czeski Saaz to bliski kuzyn i zarazem zamiennik Lubelskiego? Planuje go wsypać do warki :(

Edytowane przez dyrcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże i temp. fermentacji to przynajmniej połowa smaku piwa. Dolniaki we większości dają czyste smaki. Saaz to bliski kuzyn lubelskiego często stosowany wymiennie, ale saaz bardziej intensywne "korzenne" posmaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dolna fermentacja jest bardziej neutralna, górna daje posmaki estrowe- nuty aromatyczne najczęsciej owocowe

 

Różnica nie polega na suchych i płynnych, tylko każdy szczep ma swoją charakterystykę, możesz o tym poczytać w dziale o surowcach w wiki, albo na forum- też jest stosowny rozbudowany dział, efekty w ramach tego samego szczepu mogą być różne w zależności czy pracują w górnym czy dolnym zakresie temperatur dla nich optymalnych.

 

PS w Niderlandach warzy się bock'i także na drożdzach górnej fermentacji, popełniłem coś takiego na trapistach i zapowiada się interesująco ;)

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Podpinam się do wątku gdyż nie daje mi spokoju jedna myśl. Znalazłem zestaw do uwarzenia piwa marcowego wędzonego 14 Blg. Niestety w zestawie są drożdże dolnej fermentacji. Nie posiadam warunków do dolniaków. Pytanie: czy mógłbym zmienić drożdże na górniaki. Ogólnie, czy można zamieniać drożdże dolnej fermentacji z górną i odwrotnie? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to smaczne co jest smaczne, tylko co komu smakuje :beer:

Moim zdaniem to wyjdzie lepsze, bo co dla jednych jest zaletą dla innych będzie wadą, górna fermentacja daje dodatkowe aromaty które lubię, ale mogą przytłumić smaki pochodzące ze słodów. Całą kwestia polega na tym co chcesz uzyskać- czy piwo na konkurs, czy piwo które będzie Ci smakować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koźlak i górna fermentacja, to może Weizenbock? Do tradycyjnego koźlaka wprawdzie niepodobny, bo to połączenie pszenicy i koźlaka. Tak czy inaczej smaczne piwko i chyba niezły wybór dla tych, którzy nie mają warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.