Skocz do zawartości

Drożdże DANSTAR Nottingham


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem sie w internecie sie z takim opisem przygotowania drożdzy Nottingham :

 

"Drożdże piwowarskie - uniwersalne.

Zostały wyizolowane ze szczepu NCYC 1245 i uważa się, że są oryginalnym szczepemWatney'a, poszukiwanym ze względu na właściwości osadów - bardzo dobrze się osadzają, kiedy brzeczka jest już osłabiona, ale gdy brzeczka zawiera zbyt dużo dekstryn słodowych - nie wytrącą osadu. Należądo grupy neutralnie aromatycznych, umożliwiając wykorzystanie naturalnie cech smakowo-zapachowych słodu. ZNakomite w przypadkach, kiedy dodawane są cukry proste. Mogą być stosowane do produkcji piwa typu lager.

Zalecane dawkowanie: 50g/hl

Sposób postępowania: rozpuścić drożdże w 10-krotnej ilości czystej chemicznie wody o temperaturze 40st.C i pozostawić na 15min. Po upływie tego czasu zamieszać i dodać do brzeczki. Jeżeli temperatura drożdży jest zbyt wysoka, należy ją obniżyć dodając stopniowo brzeczkę.

 

UWAGA: drożdże są bardzo wrażliwe na tlen, opakowanie jednostkowe należy otwierać bezpośrednio przed użyciem."

 

 

W związku z tym mam pytanie czy aby ta termperatura 40C nie jest zbyt wysoka ? Mam zamiar za kilka dni przygotowac wareczke opartą na tych drożdżach i własnie zaintrygował mnie taki opis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należądo grupy neutralnie aromatycznych, umożliwiając wykorzystanie naturalnie cech smakowo-zapachowych słodu. ZNakomite w przypadkach, kiedy dodawane są cukry proste. Mogą być stosowane do produkcji piwa typu lager.

No i wszystko jasne. Te drożdże używa browar EDI. Na termometrze fermentującej kadzi było coś około 33st C i się dziwiłem, że piwo EDIego nie ma kwiatowych posmaków.

 

Jeżeli fermentują w tak wysokiej temperaturze, więc chyba im ciepło nie szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie używałam tych drożdży, więc nie wiem jakich efektów można oczekiwać.

A jeśli chodzi o przygotowanie drożdży to osobiście przeprowadziłabym tą czynność w temperaturze poniżej 30C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Kupiem je by w lato zrobic pseudo Laggerka i zalecaja fermentacje tak do 18C a tyle mam w Piwnicy

Robię na tych drożdżach polskiego ale i mam problem z temp. fermentacji. Zadałem drożdże w 25°C. Po kilku godz. ładnie ruszyły i przeniosłem je do piwnicy 14-15°C, a w domu mam 20-22°C . Czy robić w piwnicy burzliwą, a w domu cichą? I jak wpłyną te temp. na smak przy tych drożdżach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiem je by w lato zrobic pseudo Laggerka i zalecaja fermentacje tak do 18C a tyle mam w Piwnicy

Robię na tych drożdżach polskiego ale i mam problem z temp. fermentacji. Zadałem drożdże w 25°C. Po kilku godz. ładnie ruszyły i przeniosłem je do piwnicy 14-15°C' date=' a w domu mam 20-22°C . Czy robić w piwnicy burzliwą, a w domu cichą? I jak wpłyną te temp. na smak przy tych drożdżach?[/quote']

Chyba na odwrót. Burzliwa w wyższej, cicha w niższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych drożdży, przy zacieraniu po brytyjsku w jednej temperaturze 66°C przez godzine, z przecinkiem. Do tego odpowiednim napowietrzeniu (bardzo intensywnym) i temperaturze fermentacji 18°C. Można się spodziewać, że piwo z 11°Blg odfermetune do 1.8°Blg. Takie wyniki otrzymywano w browarze.

Piwo na tych drożdżach wygrało konkurs Edinburgh Beer Festival 2007. Wystawiały się 23 browary z ponad 100 markami piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.