Jump to content
Sign in to follow this  
Stasiek

fermentowalność ekstraktu barwiącego

Recommended Posts

Kiedyś dodawałem do koźlaka przy butelkowaniu trochę ekstraktu barwiącego - zastanawiałem się jak go uwzględnić w ilości cukru. Wtedy uwzględniłem chyba źle (lub też być może za wcześnie zabutelkowałem), bo się piwo przegazowało. :smilies:

Tym razem zrobiłem więc eksperyment: wziąłem kilka łyżek ekstraktu barwiącego WES, rozpuściłem w wodzie tak żeby dostać 12°Blg i to zadałem drożdżami Koelsch.

No i kto zgadnie: do ilu ofermentowało? ;)

No dobra... koniec konkursu. :)

Nie było łatwo trafić, bo z 12°Blg zakończył fermentację na... 7,5°Blg!

Szok! To jedynie 37,5%! No ale w sumie może i to możliwe - w końcu w zdecydowanej części robiony jest ze słodu barwiącego który wiele cukrów fermentowalnych nie ma. :D

Ale może na wszelki wypadek powtórzę kiedyś eksperyment na jakichś innych drożdżach...

Kiedyś dodawałem do koźlaka przy butelkowaniu trochę ekstraktu barwiącego - zastanawiałem się jak go uwzględnić w ilości cukru. Wtedy uwzględniłem chyba źle (lub też być może za wcześnie zabutelkowałem), bo się piwo przegazowało. :beer:

Tym razem zrobiłem więc eksperyment: wziąłem kilka łyżek ekstraktu barwiącego WES, rozpuściłem w wodzie tak żeby dostać 12°Blg i to zadałem drożdżami Koelsch.

No i kto zgadnie: do ilu ofermentowało? :)

Dlaczego dodawałeś przy butelkowaniu , był za jasny?

Kiedyś dodawałem do koźlaka przy butelkowaniu trochę ekstraktu barwiącego - zastanawiałem się jak go uwzględnić w ilości cukru. [...]

Dlaczego dodawałeś przy butelkowaniu ' date=' był za jasny?[/quote']

Dokładnie. Jakoś taki jasny mi się przy pomiarze blg wydał i do glukozy dodałem wtedy 50g ekstraktu barwiącego.

Piwo to jest teraz, tj. ponad rok od butelkowania (wywiozłem do rodziców skrzynkę i zapomniałem - miło się jest tak się zdziwić :beer:) mocno przegazowane, ale nie przypuszczam, żeby te 50g ekstraktu barwiącego na 20l piwa dużo zmieniło...