Jump to content
Sign in to follow this  
JaxDraken

Pierwsze zacieranie, intrygujący problem...

Recommended Posts

Witam!

Podczas swojego pierwszego zacierania miałem problem z temperaturami. Podczas przerwy zcukrzającej nie jestem pewien czy cały cukier został przerobiony jednak blg jest właściwe tzn. 12°Blg. Czy właściwy poziom BLG świadczy o dobrze przeprowadzonej próbie rozkłądającej cukry ze słodu?

Czy właściwy poziom BLG świadczy o dobrze przeprowadzonej próbie rozkłądającej cukry ze słodu?

Najważniejsza jest próba jodowa(negatywna).Ona pokazuje czy proces zacierania można uważać za zakończony .

Ile czasu zacierałeś?

Edited by zoltek

Niestety, skrobia tak samo podnosi Balling jak maltoza i dekstryny. Tylko negatywny wynik próby jodowej może świadczyć o prawidłowym przebiegu zacierania.

Edit: Przy takim profilu zacierania wszystko powinno* wyjść dobrze, o ile nie przekroczyłeś krytycznej temperatury 78°C

* - w 99,9% przypadków.

Edited by TomX

A co jeśli fermentuje brzeczkę ze skrobią? jedynie poziom alkoholu będzie niski tak?

Słyszałem, że pozostała w brzeczce skrobia może powodować zmętnienie piwa lub większe narażenie na infekcje (późniejsze szybsze popsucie się piwa).

A powiedzcie mi, czy skrobia, która zawyża odczyn °Blg i jest niefermentowalna powoduje wydzielanie dwutlenku węgla (bulgotanie w rurce) i spadki °Blg ? Czy to, że moja brzeczka z 11,5 °Blg spadła do 4 °Blg znaczy że zawierała właściwe ilości fermentowalnego cukru?

nie powoduje, gdyż nie jest fermentowalna dla drożdży, ergo jest dla nich obojętna jak piasek :)

Mimazy, to co mówisz jest niczym miód dla moich uszu :) Znaczy to, że mimo trudności z temp. podczas zacierania, wszystko się udało, a ja przy pierwszym zacieraniu odkryłem swój prawdziwy talent :) Ale czad! Piwowarstwo wymiata! :)

no raczej :)

jedyne co mogłoby się przydarzyć to przekroczenie 78-80°C kiedy skrobia kleikuje się (zmienia w krochmal) i będzie stanowić trwałą mętną lub opalizującą zawiesinę, w każdym innym wypadku opadnie na dno. Oczywiście dokona się to podczas gotowania z chmieleniem, ale dobrze przeprowadzona filtracja zapobiegnie temu :) Zawsze śladowe ilości skrobi pozostają w zakamarkach łuski.

Edited by Mimazy

Jeszcze tylko problem z otyłością przy spożywaniu dużych ilości piwa i znalezenie roboty i można powiedzieć ze jestem spełnionym człowiekiem:D

Jeszcze tylko problem z otyłością przy spożywaniu dużych ilości piwa i znalezenie roboty i można powiedzieć ze jestem spełnionym człowiekiem:D
Tuczące własności piwa to mit.

Jedna przeszkoda z głowy :)

Tym bardziej jeśli znajdziesz robotę. :)

Czego oczywiście życzę.

Jeszcze tylko problem z otyłością przy spożywaniu dużych ilości piwa

Brzuch przeszkadza ci przy podnoszeniu kufla? :)

I pamiętaj że brzuch nie jest od piwa tylko na piwo :)

Dokładnie tak- jak się ma piwny brzuch to można na nim kufel oprzeć ;):P

Wystarczy godzinkę pobiegać by zrobić miejsce na 700 kalorii czyli miejsce na kilka piw i coś do tego :P

biegać?? bez sensu, lepiej skoczyć na piwo ;):P

Wystarczy godzinkę pobiegać by zrobić miejsce na 700 kalorii czyli miejsce na kilka piw i coś do tego ;)

Z piątku na sobotę zrobiłem więc miejsce na kilkadziesiąt piw, jeśli nie kilkaset :P 60km o własnych, najprawdziwszych nogach!