Skocz do zawartości

Piwo pszenno-zytnie


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialem wyprobowac slod zytni, ale nie chcialem warzyc Roggenbier (piwo zytnie), wiec uzylem mojej receptury do piwa pszennego i zastapilem polowe slodu pszennego slodem zytnim. Oto wynik:

Wheat & Rye

Slod Pale Ale - 6 lb (2.7 kg)

Slod pszenny - 3 lb (1.4 kg)

Slod zytni - 3 lb (1.4 kg)

Slod monachijski - 1/2 lb (0.23 kg)

Slod Crystal - 1/2 lb (0.23 kg)

 

Hallertauer - 1 oz (28 gr) 60 min

Saaz - 1/2 oz (14 gr) 15 min

Saaz - 1/2 oz (14 gr) 5 min

 

Drozdze plynne: White Labs American Hefeweisen WLP 320

 

Waraka: 5 gal (18.9 l)

SG: 1.057

Efficiency 60%

Rezultatem jest piwo podobne do pszennego, ale nieznacznie ciemniejsze i bardziej lagodne w smaku. Kolor sie zmienil z zolto-pomaranczowego na pomaranczowo-czerwony. W smaku jest mniej owocow ale (co mnie zdziwilo) mozna wyczuc lagodny posmak masla.

W normalnym Roggenbier smakuje sie chleb zytni, czasami okreslony jako "posmaki chleba pumpernikiel". Dlatego jestem troche zaskoczony ze ten posmak w polaczeniu z pomaranczowo-owocowym posmakiem mojego pszennego dalo lagodny posmak masla.

Ogolnie mysle ze ten eksperyment udal sie na 100% i zdecydowanie dodam ta recepture do mojego stalego repertuaru piw.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weizen z dodatkiem słodu żytniego to moje ulubione piwo. Staram się nie przekraczać 20% słodu żytniego, bo boje się zatkanej filtracji. A prawdziwy roggenbier całość słodu pszennego zastępuje żytnim. Ale wtedy jak sądzę byłyby poważne kłopoty z filtracją.

 

Moja najlepsza receptura:

http://www.beertools.com/html/recipe.php?view=7078

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Nie wiem gdzie wsadzić moje pytanie, żeby nie tworzyć nowego wątku, chyba tu najlepiej..

 

Jak zacierać Roggenbiera? Czy robi się przerwę przy 44°C jak w Weizenach? Przymierzam się właśnie do takiego piwa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie wsadzić moje pytanie, żeby nie tworzyć nowego wątku, chyba tu najlepiej..

 

Jak zacierać Roggenbiera? Czy robi się przerwę przy 44°C jak w Weizenach? Przymierzam się właśnie do takiego piwa..

Możesz, nie musisz. Żyto i tak da sporo ostrych posmaków, goździki niekoniecznie muszą tam pasować. Ja zacieram infuzyjnie, w 68*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

podniosę temat, gdyż po promocji w Almie powoli kiełkuje we mnie chęć uwarzenia klonu Roggen'a Thurn Und Taxis

 

czy ktoś zna recepturę? estrowość pszeniczniaka ze słodowością ciemnego i zbożowością żyta, ale nie kwaskowe. Nektar!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podniosę temat, gdyż po promocji w Almie powoli kiełkuje we mnie chęć uwarzenia klonu Roggen'a Thurn Und Taxis

 

czy ktoś zna recepturę? estrowość pszeniczniaka ze słodowością ciemnego i zbożowością żyta, ale nie kwaskowe. Nektar!!

W recepturze dunkelweizena zastąpić słód pszeniczny żytnim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze tylko chciałbym nieco więcej wiedzieć ;) Codziło by mi o klon, czyli słody drożdże i zacieranie możliwie takie same jak w oryginale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przeczytałem po pierwszym łyku ;) dalej jest jeszcze Hefe, Hopfen, Hopfenextrakt.

pytanie czy słód żytni tylko jasny, czy też karmelowy czy czekoladowy, jakie słody jęczmienne i to samo w przypadku pszennego itd,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Planuję w najbliższym czasie poeksperymentować ze słodem żytnim i pierwsza warka będzie w stylu niemieckiego pszeniczniaka z dodatkiem słodu żytniego. Co myślicie o takim przepisie:

 

Pils - 2 kg

Żytni - 1 kg

Pszeniczny - 1 kg

Orkiszowy - 0,25 ( w celu wyczyszczenia resztek tego słodu z magazynu )

Monachijski ciemny - 0,2kg

Crystal 200EBC - 0,15

Czekoladowy 625 EBC - 0,03

 

I w zasadzie tylko tyle zaplanowałem. Zastanawiam się czy nie lepiej uprościć zasyp i pozbyć się słodu karmelowego i czekoladowego aby lepiej przebijał się charakter żyta.

 

Wielką niewiadomą jest dla mnie zacieranie. Po lekturze tego amerykańskiego artykułu: http://morebeer.com/brewingtechniques/library/backissues/issue1.3/hayden.html , postanowiłem zastosować przerwę beta - glukanową ale nie mam pojęcia ile powinna ona trwać. Na wiki przeczytałem, że wydłużenie tej przerwy może negatywnie wpłynąć na pianę i pełnię piwa. Tak więc, ile powinna ona trwać aby nie "przedobrzyć"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w zasadzie tylko tyle zaplanowałem. Zastanawiam się czy nie lepiej uprościć zasyp i pozbyć się słodu karmelowego i czekoladowego aby lepiej przebijał się charakter żyta.

 

Nie upraszczaj :)

Żytnie ciemniejsze jest przyjemniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.