Skocz do zawartości

Różnice między porterami angielskimi, stoutem a brown ale


mimazy

Rekomendowane odpowiedzi

Staram się bardziej zrozumieć styl piwa niż wyłącznie kopiować receptury, ale nijak nie mogę pojąć różnic między ciemnymi palonymi angielskimi piwami... czytam opisy kategorii BJCP, czytam receptury (choć troche ich brakuje w Wiki), i na przykład receptura BA na Porter Angielski i Brown Ale różni się tylko minimalnie zawartością słodu karmelowego... Czy ktoś to może wyjaśnić, albo odesłąć do właściwego wątku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brown jest słabszy i ma więcej słodu czekoladowego, stout jest mocniejszy i ma więcej palonego a porter jest bardziej słodowy z m.in. słodem Black Patent. Oczywiście wszystko to jest płynne, np. Guinness Draught ma tylko chyba 3-4% ABV (chociasz słowo "stout" znaczy "mocny"), a Newcasle Brown Ale wcale nie jest "Brown", ale mieszanką chyba Olde Ale i Red Ale (?)

 

Chyba najlepiej jest posmakować pierwsze przykłady komercyjne z listy BJCP, np. Rogue Shakespeare Stout gdy starasz się uwarzyć American Stout, lub Fuller's London Porter gdy warzysz Brown Porter (tak w BJCP mają też "Brown Porter" :beer:

 

Nie wydaje mi się że jakiś browarmistrz stara się uwarzyć dokładne piwo w konkretnym stylu BJCP, po prostu warzy piwo które jest smaczne i które się sprzedaje, a później ktoś inny je wciąga na jakąś listę BJCP albo inną, z własnych potrzeb.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się że jakiś browarmistrz stara się uwarzyć dokładne piwo w konkretnym stylu BJCP, po prostu warzy piwo które jest smaczne

Dokładnie i ja tak postępuję, stąd właśnie chodziło mi o generalne wytyczne, za które bardzo dziękuję :beer:

Czy Black Patent ma jakieś europejskie kontynentalne odpowiedniki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "Handbook of Brewing" Esslingera znalazłem takie uproszczone rozróżnienie jeżeli chodzi o te piwa, przynajmniej jeżeli chodzi o wersje brytyjskie/irlandzkie:

 

stout (chyba dry, bo raczej nie RIS) - wytrawny smak pochodzi z użycia palonego jęczmienia, bez dodatku cukru fermentowalne, często dodatki niesłodowane dla podniesienia wrażenia treściwości i ugładzenia tekstury

porter (angielski) - cierpkość i gorzkość ze słodu palonego jest równoważona dużym udziałem średnio-ciemnych słodów karmelizowanych np. słodu brown, często dodawane ciemne cukry lub melasa

brown ale - bez dodatków palonych (słód, jęczmień niesłodowany), kolor pochodzi ze średnio-ciemnych i ciemnych słodów karmelizowanych, cukrów się nie dodaje, melasę rzadko, tekstura może być bardzo różna

 

Rozróżnienie bez wnikania w szczegóły, bo to podstawowy podręcznik, ale do mnie przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zbiło z pantałyku zapoznanie się z recepturami Browamatora (z reguły na forum chwalonych)

 

Skład zestawu Porter (angielski):

- słód pilzneński Weyermann 3,6 kg,

- słód karmelowy ciemny 0,2 kg,

- słód barwiący 0,2 kg,

- chmiel goryczkowy Marynka 25g (granulat),

- chmiel aromatyczny Lubelski 25 g (granulat),

 

Skład zestawu Brown Ale:

- słód pilzneński Weyermann 3,4 kg

- słód karmelowy jasny 0,4 kg

- słód Carafa? Special Typ II 0,2 kg,

- chmiel goryczkowy Marynka 25g (granulat)

- chmiel aromatyczny Lubelski 25g (granulat)

 

Nie są za duże:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zestawów z BA nie chwalę, bo nie robiłem z nich, ale pewne uwagi bym miał... W pszenicznym jest 50g Lubelskiego, alt to 100% monachijskiego, jak dla mnie to nie to. Z przeglądania surowców najlepiej wypadają zestawy z Piwodzieja. Tak że na składzie zestawów bym nie polegał, jeżeli chodzi o określenie różnic między stylami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście czytałem opisy Browarzyciela, tylko nijak z tego opisu nie widzę różnicy między robust porter a stout :beer:

 

PS a gdy zrobię coś składającego się z 5kg pilzeńskiego, 0,25 kg karmelowy 150 Litovel, 0,25kg barwiący na 25l to co powstanie:)

ewentualnie czy dodawać do tego więcej Karmelowego, lub Aroma (bo tylko tym w tej chwili dysponuję :beer: Wolałbym uwarzyć coś dobrego niż ściśle zgodnego ze stylem :D:beer:

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód brown jest dostępny w twojbrowar.pl, ale można go chyba zastąpić jakimiś innymi.

I chyba lepiej tak zrobić, o ile nie chce się używać słodu, któremu data ważności minęła w zeszłym roku (zamówiłem kilka tygodni temu słód mild w tym sklepie). Chyba, że kilka miesięcy nie ma dużego znaczenia?

 

PS. Oczywiście w opisie produktu nie było mowy o tym, że to stary słód.

Edytowane przez tues
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pozostaje pytanie, czy jest tam odpowiednio przechowywany... Tak tylko uczulam na przyszłość, gdyby komuś zależało na świeżym słodzie. Ja przeżyłem szok jak zobaczyłem dziurawe worki ze słodem, pod spodem przygniecione chmiele i drożdże, a dodatkowo przeterminowany słód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Z tego co słyszałem w Brown Porter musi być słód brown. Mam przepis jak go zrobić z pale, ale w zasadzie nie ma po co, bo jest w sprzedaży.

a możesz podać ten przepis?

bo nie chce mi się robić na siłe zamówienia pod ten słód ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podając komuś mojego Sweet Stout mówię, że to po prostu angielski Porter. Od razu wiedzą, czego się spodziewać.

Nie rozumiem tej analogii, skąd wie o czym mówisz ?

Może się mylę ale osób które piły Angielskiego Portera w komercyjnym wydaniu na tym forum jest pewnie kilka, może kilkanaście. Masz tak doświadczonych degustatorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem w Brown Porter musi być słód brown. Mam przepis jak go zrobić z pale' date=' ale w zasadzie nie ma po co, bo jest w sprzedaży.[/quote']

a możesz podać ten przepis?

bo nie chce mi się robić na siłe zamówienia pod ten słód ;)

Niestety, pożyczyłem książkę z tym przepisem Mimazemu.

 

Może ktoś ma książkę Designing Great Beers, Ray Daniels, receptura jest na końcu rozdziału Porter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo... dzięki :)

jak dobrze zrozumiałem to potrzymać w piekarniku Pale Ale w 70-75°C przez 2 godzinki, potem podnieść do 88-94°C na pół godzinki,

sprawdzić kolor, jak nie zadowalająca karmelowy podnieść do 120°C na kolejne i kolejne 15 minut

 

I hope that helps. Good mashing.

Geoff 


a translator na to: 
Mam nadzieję, że pomaga. Dobre zacierania.

Geoff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.