Skocz do zawartości

6 Zbóż od centrum piwowarstwa


JaxDraken

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

no smak przy 3°Blg pierwsza klasa:D spadnie jeszcze do 1 - 2 °Blg czy już butelkować?

Jak dobrze liczę, to Twoje piwo fermentuje już 8 dni. Ja bym już butelkował. Ewentualnie celuj nisko z nagazowaniem - tak do 2,5v/v, jakby drożdże coś jeszcze chciały dojeść.

Wiem jak strasznie dłuży się czas do skosztowania swojego pierwszego piwa! :P Moje dla mnie było już pijalne po dwóch dniach od butelkowania i tylko parę sztuk doczekało miesięcznego okresu leżakowania :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przelewasz na cichą, to nie spiesz się z laniem w butelki. Chyba Jacek Kocurek kiedyś wyliczał, że 0.5°Blg dofermentowane w butelce podnosi ciśnienie do jakichś kosmicznych wartości, więc nie ma co ryzykować. Te 3-4 dni nikogo nie zbawią, a te ostatnie blg potrafią długo schodzić, więc 12-14 dni na pewno nie będzie za długo.

 

Wiem, że do piwa się spieszy, ale nie chodzi o to, żeby ze strachem co rano schodzić do piwnicy i liczyć ile to granatów pierdyknęło. Jak nie jesteś całkowicie, absolutnie, w 100% pewien że to już, to poczekaj dzień, dwa albo i trzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używając kalkulatora Jacka:

http://www.piwo.org/download/refermv2.zip

policzyłem (nie wiem czy dobrze), że jeżeli piwo odfermentowało by z 3 do 2,5, czyli o 0,5°Blg to znaczy, że w każdym litrze brzeczki jest 5,1g cukru fermentowalnego, co przy 20 litrach dało by łączną ilość cukrów 102g i wysycenie około 1,5v/v. Analogicznie, gdyby okazało się, że brzeczka zejdzie do 2°Blg to ilość cukrów fermentowanych wynosiła by 182g w 20 litrach i dało by to wysycenie około 2v/v.

 

W najgorszym wypadku, jeżeli dodasz 150g cukru a brzeczka nie odfermentowała jeszcze do końca, uzyskasz wysycenie prawie 4v/v. To jeszcze nie granaty, ale ciepłego piwa już nie nalejesz do szklanki, bo po otworzeniu będzie wyłaziło z butelki.

 

Za radą Zgody poczekałbym jeszcze do weekendu chociaż i wtedy butelkował dodając 150 - 180g curku na 20l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

somek: dodaj do tych wyliczeń jeszcze CO2 rozpuszczone w piwie po fermentacji - czasem nawet 1v/v - i już można wzywać saperów.

No właśnie mi się coś wydawało, że maławo mi wychodzi!

Fakt 5v/v to już bym nie ryzykował! To już trzeba by refermentować w butli na gazy pod ciśnieniem :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

somek: dodaj do tych wyliczeń jeszcze CO2 rozpuszczone w piwie po fermentacji - czasem nawet 1v/v - i już można wzywać saperów.

W temperaturze 20°C w piwie jest 0.86v/v z fermentacji, a im niższa tym więcej - w 18°C 0.92v/v, w 16°C 0.98v/v, a w 22°C 0.81v/v. To sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę no przelałbym na cichą ale jak mi się zakazi to będzie zbyt wielka strata bo już próbowałem brzeczki i smakuje w 100% tak jak powinno:D

Przecież nikt nie pisał, że musisz przelewać na cichą. Te parę dni piwo może stać dalej z drożdżami na burzliwej. Jeżeli zależy Ci na klarownym piwie to wtedy zlewaj na cichą. Ale później też dłużej będziesz czekał na nagazowanie. Ja bym poczekał do soboty np. i wtedy zlał do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to myslałem, że zacieranie to czarna magia, a okazuje się, że to proste i przyjemne:D

Zacieranie i warzenie to czysta przyjemność :) Aż chce się stać przy garze i mieszać tą łychą. Mycie butelek - to jest prawdziwy koszmar ;) Na szczęście pierwszy łyk, zimnego własnoręcznie uwarzonego piwa rekompensuje wszystkie niedogodności i godziny spędzone w walce z butlami :)

 

Co do przelewania na cichą sądzę, że lepiej jak piwo postoi o parę dni za długo niż o dzień za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.